تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۱۸:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۶۹۷۳۲

معاون برنامه ریزی شرکت برق منطقه ای آذربایجان خبرداد:

پیشی گرفتن مصرف برق از تولید در منطقه آذربایجان

معاون برنامه ریزی شرکت برق منطقه ای آذربایجان، تعداد مشترکان تحت پوشش این منطقه را سه میلیون و 476 هزار مشترک برشمرد و گفت: حداکثر تولید منطقه سه هزار و 84 مگاوات در حالی که مصرف به سه هزار و 137 مگاوات می رسد.

به گزارش تبریز بیدار ، علی معماری در گفت و گو با ایرنا افزود: در این میان تعداد مشترکان آذربایجان شرقی یک میلیون و 755 خانوار و حداکثر تولید استان یک هزار و 353 مگاوات و پیک مصرف یک هزار و 733 مگاوات است.
معماری اظهار کرد: شهرستان تبریز با 947 هزار مشترک که 53 درصد از کل مشترکین آذربایجان شرقی را تشکیل می دهد، بیشترین مصرف استان را دارد.
وی با بیان اینکه اوج مصرف شهر تبریز در سال جاری به 751 مگاوات رسیده است، ادامه داد: انتظار می رود اوج بار شهر تبریز در افق 1405 به 910 مگاوات برسد.
معماری افزود: ساختار شبکه انتقال شهر تبریز بر روی ولتاژ 230 کیلوولت بنا شده و رینگ بخش انتقال شهر بین پست های سردرود، کندوان، والی، شفا و آذر بسته شده است.
وی با اشاره به پست 230 / 400 کیلوولت نیروگاه تبریز افزود: ظرفیت این پست یک هزار مگاولت آمپر می باشد که شبکه انتقال تبریز را به سطح ولتاژ 400 کیلوولت مرتبط می کند.
معاون برنامه ریزی شرکت برق منطقه ای آذربایجان، چالش های مهم موجود در شبکه فوق توزیع شهر تبریز را فرسودگی کابل های تغذیه کننده مرکز و نقاط حساس شهر با عمر نزدیک به 40 سال، پرباری خطوط فوق توزیع تامین کننده توان داخل شهر، افت ولتاژ قابل توجه در رینگ 132 کیلوولت داخل شهر و ناپایداری شبکه در اکثر شرایط بهره برداری برشمرد.
وی اضافه کرد: راهکارهای در نظر گرفته شده برای بهبود شرایط بهره برداری درکوتاه مدت، اجرای خط کابلی ستارخان - گلستان- روشنایی و همچنین احداث پست مارالان و خطوط ارتباطی می باشد.
معماری از دیگر راهکارهای در نظر گرفته شده برای حل مشکلات برق تبریز در میان مدت را احداث پست انتقال GIS مرکزی شهر و خطوط ارتباطی آن ( تونل انرژی ) و اجرای خطوط کابلی روشنایی - مارالان عنوان کرد.
وی اعتبار ارزی پروژه های ضروری شهر تبریز را 34.5 میلیون یورو و اعتبار ریالی این پروژه ها را یک هزار و 492 میلیارد ریال اعلام کرد.
معاون برنامه ریزی شرکت برق منطقه ای آذربایجان با اشاره به اینکه اعتبار ارزی برای پست 230 کیلوولت مرکزی تبریز 23 میلیون یورو و اعتبار ریالی آن 482 میلیارد ریال است، گفت: میزان پیشرفت این پروژه 80 درصد می باشد و امیداوریم تا چند ماه آینده به بهره برداری برسد.
وی گفت: برای احداث و تجهیز تونل انرژی و خرید کابل 11.5 میلیون یورو اعتبار ارزی و 500 میلیارد ریال اعتبار ریالی نیاز است و این پروژه 65 درصد پیشرفت دارد.