تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ ۰۹:۳۱:۵۷ شناسه خبر : ۱۰۶۹۷۹۱

از چاله چوله های بی پایان تا شباهت به شهری بیابانی؛

تبریز شهر بی ورودی!

با تمام تلاش ها هنوز ورودی های سه گانه تبریز تفاوت های زیادی با انتظارات و استانداردهای یک کلانشهر دارد.گویی تبریز ورودی ندارد و شهری که روزگاری چندین دروازه به نام داشت امروز در و پیکر ندارد.

سرویس شهری تبریزبیدار؛


فضای ورودی شهرها به‌عنوان یکی از فضاهای شهری و مفصل اتصال‌دهنده‌ی فضای طبیعی خارج و فضای مصنوعی داخل شهر عمل می‌کند از طرفی ایجاد زیبایی در شهرها یکی از سه آرمان عمده برنامه ریزی های شهری است و در این راستا، موضوع ورودی های شهر، یکی از عمده ترین مصادیق می باشد که در سیمای شهر تاثیر مستقیم دارد.


در واقع ورودی ها اولین تصویری هستند که در ذهن مخاطب نقش می بندد و مسلم است که یاد اولین تصویر تا آخرین لحظه همراه مسافر خواهد ماند.


متاسفانه با تمام تلاش ها هنوز ورودی های سه گانه تبریز تفاوت های زیادی با انتظارات و استانداردهای یک کلانشهر دارد.گویی تبریز ورودی ندارد و شهری که روزگاری چندین دروازه به نام داشت امروز در و پیکر ندارد.


در میان چالشهای موجود در ورودی ها کمبود فضای سبز بیشتر از دیکر عوامل دیگر به چشم میخورد چنان که مسافر در بدو ورود به شهر تصور باغشهری تبریز از ذهنش به طور کامل خارج می شود و تبریز را با شهری همانند یزد اشتباه می گیرد.

با نکاهی تطبیقی به وضعیت ورودی های دو کلانشهر تبریز و اصفهان می توان اختلاف های قابلی را به نفع کلانشهر اصفهان متوجه شد این موضوع زمانی جالب می شود که با نکاهی به آمارهای بارش طی فاصله زمانی 1951_2005 تبریز به میزان تقریبی دوبرابر کلانشهر رقیب خود بارش داشته است و با این اوصاف بهانه کمبود بارندکی نیز نمیتواند چندان توجیه قابل اتکایی برای اوضاع موجود باشد.


از طرفی دیکرتلفیق کمبود فضای سبز با کیفیت پایین آسفالت نیز تکمیل کننده پازل پیشوازی از مسافر می باشد.

کیفیت پایین آسفالت خیابانی در ورودی از سمت ایلخچی بیشتر به چشم می آید اتوبانی که با افزایش و کاهش عرض با چاشنی زوائد بضری همراه است.


فارغ از تمامی مسائل ورودی های هر شهر نشانگر هویت آن شهر نیز محسوب میشوند و انتظار میرفت از مسئولین محلی با تکیه بر پشتوانه تاریخی دیرین و وجود قهرمانان نامدار از نمادهای تاریخی و مذهبی بیشتر از نصب یک مجسمه به صورت المان در ورودی های شهر بهره برند.


شایان ذکر است که سال 2018فرا رسید و با مرور زمان باید خود را مهیای پذیرایی از مسافران کنیم اکر نتوانستیم مسئله حاشیه نشینی درست نبش اتوبان پاسداران یا زیباسازی مناسب بستر رودخانه آجی چای را به سرانجام مطمئنی برسانیم بهتر است با کنار گذاشتن دعواهای سیاسی طرح های ضربتی همچون کاشت درخت درخت در حاشیه اتوبان و یا نصب چندین المان قابل اتکا از مفاخر تبریز در مقابل مهمانان آبروداری کنیم.