تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ۰۹:۲۰:۱۷ شناسه خبر : ۱۰۶۹۹۷۱

همه راضی از استاندار توافقی!!

120 روز با خدابخش گذشت

خدابخش در این چندماهی که سکان آذربایجان‌شرقی را به دست گرفته توانسته است با انعطاف‌پذیری، برخورد علمی، اصولی و موثر با مسائل و مشکلات موجود و تلاش شبانه‌روزی اعتماد اقشار مختلف مردم، رسانه‌ها و نمایندگان استان را به سوی خود جلب کرده و در نتیجه انتظارات و توقعات را نسبت به خود بالا برد.

به گزارش تبریز بیدار ،  نیمه دوم شهریور ماه جاری بود که اسماعیل جبارزاده با استعفای علی اصغر احمدی، معاون سیاسی وزیر کشور به طور ناگهانی استانداری آذربایجان‌شرقی را به مقصد تهران و تصدی این معاونت مهم وزارت کشور، ترک کرد. این درحالی بود که وی بارها شایعات مربوط به تغییر استاندار آذربایجان‌شرقی در دولت دوازدهم را تکذیب کرده بود و اصرار داشت برنامه‌های نیمه‌تمام دوران مسوولیت خود مثل احداث اتوبان مرند- تبریز- بازرگان، استقبال مناسب از تبریز 2018، تکمیل قطار میانه- تبریز، مسئله تامین آب تبریز از دشت مرند و ده‌ها برنامه و پروژه دیگر را به اتمام رساند.

اما تقدیر جبارزاده به تدبیر وزیر کشور دولت تدبیر و امید جور دیگری رقم خورد تا استان آذربایجان‌شرقی با ازدست دادن ناگهانی سکاندار خود لااقل برای مدتی دچار اضطراب، نگرانی و بلاتکلیفی شود.

در این مقطع، فرمول جابه‌جایی دولتی حدود هشت گزینه را برای جایگزینی جبارزاده محتمل و منطقی می‌شناخت که در این میان مجید خدابخش، استاندار سابق اردبیل منطقی‌تر می‌نمود. آذربایجانی‌ها از استانداری هاشمی در آذربایجان‌شرقی هم بدشان نمی‌آمد اما هاشمی استاندار تهران بود و دوست داشت ارتقاء یابد و آمدن به تبریز برای او یک تنزل رتبه محسوب می‌شد، پس انگیزه‌ای برای تلاش و ارتقاء جایگاه استان نداشت؛ 6 گزینه احتمالی دیگر نیز هر یک به دلایلی نسبتاً منطقی کنار گذاشته می‌شدند و می‌ماند خدابخش که آذربایجانی بود و می‌شد هم انگیزه ارتقاء خود و هم جایگاه آذربایجان را در او دید.

منش خاص مجیدخدابخش سبب شده بود همه چهره‌های تاثیرگذار استان حتی در جبهه‌های متضاد و متقابل با سیاست‌های او در آذربایجان‌شرقی موافق باشند. در این میان خود جبارزاده و معاون سیاسی امنیتی او بیش از همه برای استاندار شدن خدابخش مصر بودند. به طوری که سعید شبستری، معاون سیاسی امنیتی وقت و سرپرست موقت استانداری آذربایجان‌شرقی به خبرنگار فارس گفته بود: در موقعیت فعلی به نظر بنده بهترین گزینه برای تصدی سکانداری آذربایجان‌شرقی دکتر مجید خدابخش است.

شبستری تصریح کرد: با توجه به سوابقی که از خدابخش سراغ داریم، به نظر می‌رسد بتواند برنامه‌های گذشته استان را ادامه دهد و به سرانجام برساند. می‌دانیم که خدابخش هم‌راستا با ما است و به خاطر اختلاف سلیقه برنامه‌های پیش رو را ابتر نمی‌گذارد و همه چیز را به صفر نمی‌رساند؛ ضمن اینکه انگیزه تلاش و کوشش برای ارتقاء جایگاه استان را هم دارد. ...

دوم مهرماه بود که خبری با تیتر «مجید خدابخش استاندار آذربایجان‌شرقی شد» در خروجی همه خبرگزاری‌های استان قرار گرفت و مجید خدابخش استاندار آذربایجان‌شرقی شد و در اولین مصاحبه خود با این عنوان، تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال را از مهمترین اولویت‌ها و برنامه‌های خود اعلام کرد.

همانطور که انتظار می‌رفت دیدارها و بازدیدهای استاندار جدید آذربایجان‌شرقی از همان روزهای اول قبول مسوولیت آغاز شد و گویی این مرد اردبیلی خستگی نمی‌شناسد و جلساتش تا پاسی از شب ادامه دارد و با وجود بازدیدها و جلسات متعدد روزانه خود، اکثر مطالبی را که رسانه‌های مختلف در موردش نوشته‌اند به دقت مطالعه می‌کند و برای قلم اهالی رسانه نیز وزن زیادی قائل است.

چند روز بیشتر از ورود خدابخش به آذربایجان‌شرقی نمی‌گذرد که جلسات جداگانه‌ای با اعضای هیات مدیره انجمن مدیران مسوول، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و خانه مطبوعات استان تشکیل می‌دهد و گویا علاقه وافری به شنیدن نکته نظرات اهالی رسانه در موضوعات مختلف و استفاده از آنها در تصمیم‌گیری‌های خود دارد.

همه این رفتارها نشان می‌داد استاندار سابق اردبیل چهره‌ای کاملا رسانه‌ای داشته و هیچ ابایی از پاسخ‌گویی به سوالات ریز و درشت خبرنگاران و شنیدن مطالبات آنها ندارد. به طوری که همواره به تقویت نقش روابط عمومی‌ها جهت تسریع اهداف توسعه‌ای استان تاکید می‌کند و با مطالعه انتقادات برخی از رسانه‌ها مبنی بر عدم ارائه عملکرد چند ماهه و نبود خروجی مشخص دیدارها و بازدیدها، طی یک گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار می‌دارد: سند توسعه استان آذربایجان‌شرقی در دوره مدیریت دکتر جبارزاده، استاندار سابق تدوین شده است و در حال حاضر پیگیر اجرایی شدن این سند هستیم و متناسب با شرایط، برای ایجاد زیرساخت‌ها تلاش می‌شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان می‌سازد: اصلی‌ترین موضوع در توسعه و آبادانی، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی است و دولت وظیفه دارد زیرساخت‌های این امر را فراهم کند.


وی می‌افزاید: پروژه‌های اساسی و تأثیرگذار استان ازجمله راه‌آهن میانه به تبریز، تأمین برق و فرآوری معادن، توجه به موضوعات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، شرکت‌های دانش‌بنیان و نفت و گاز جزو محورهای اساسی بوده که در ۱۰۰ روز آغاز به کارم در استانداری، بیشتر بر روی آن‌ها تمرکز کرده‌ام.


خدابخش تصریح می‌کند: برای رسیدن به اهداف و ترسیم چشم‌اندازی از وضعیت استان، تاکنون از نزدیک از ۵۰ واحد صنعتی و تولیدی کوچک و بزرگ در استان بازدید کرده‌ام و جلسات مکرری هم با دستگاه‌های اجرایی مرتبط با امر سرمایه‌گذاری داشته‌ام...

اما برای اینکه نگاه دقیق‌تر و بی‌طرفانه‌تری به چگونگی عملکرد چندماهه استاندار آذربایجان‌شرقی داشته باشیم سراغ تنی چند از چهره‌های تاثیرگذار استان از فعالان و مدیران بخش خصوصی، تشکل‌های مردمی و نمایندگان مجلس رفتیم و نظرات آنها را در این ارتباط جویا شدیم.

ارتباط مطلوب خدابخش با هیئت دولت و مسوولان وزارت کشور

رئیس اتاق بازرگانی تبریز  دکتر خدابخش را شخصیتی علمی و یک فرهیخته سیاسی و اجتماعی توصیف می‌کند که در حوزه­ مسئولیت­های اجرایی تجارب ارزشمندی اندوخته و در دوران مسوولیت خود در  استان  اردبیل تحولات بسیار  مطلوبی را در اقتصاد، مسائل اجتماعی، فرهنگی و گردشگری این استان به وجود آورده است.

صمد حسن‌زاده می‌گوید: دکتر خدابخش از اولین روزهای حضور در آذربایجان‌شرقی اجرایی شدن برنامه‌های سند تدبیر توسعه استان را که در دوره مدیریت دکتر جبار زاده و بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تدوین شده است پیگیری می‌کند؛ از آنجایی که در این سند تمامی مواردی که بتواند به صورت کارشناسی روند توسعه استان را هموار کند گنجانده شده،  قطعا عمل به آن نتایج بسیار مطلوبی برای استان خواهد داشت.

وی تصریح می‌کند: خدابخش ارتباطات بسیار نزدیکی با بخش خصوصی برقرار کرده و با حضور در تمام جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و سایر جلسات تلاش می‌کند مشکلات مختلف فعالان بخش خصوصی را در زمینه بانک‌ها، مالیات، تامین اجتماعی و .... رفع کند.

حسن‌زاده به فعالیت‌های استاندار آذربایجان‌شرقی در حوزه­ توسعه تولید و اشتغال و «طرح پرداخت تسهیلات خوداتکایی توسعه صنایع روستایی و اشتغال پایدار واحدهای کوچک و متوسط» اشاره و اضافه می‌کند: ایشان در این مدت کم بازدیدهای زیادی از واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ به عمل آورده و سعی دارد نسبت به رفع نواقص و کمبودها اقدامات موثری انجام دهد.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز با بیان اینکه دکتر خدابخش در جهت توسعه راه‌های ارتباطی استان مخصوصا خط ریلی میانه به تبریز،  تکمیل پروژه­های مترو و جاده­های استان جلسات متعددی با مجمع نمایندگان استان  برگزار کرده‌، می‌افزاید: با توجه به ارتباطات مطلوبی که استاندار آذربایجان‌شرقی با هیئت دولت و مسوولان وزارت کشور و سایر وزارتخانه دارد، حتما در تخصیص بودجه‌های استانی موفقیت‌های بیشتری نصیب استان خواهد شد.

این فعال اقتصادی در جمع‌بندی صحبت‌های خود تاکید می‌کند: بخش خصوصی اعتقاد دارد عملکرد دکتر خدابخش در این مدت چندماهه بسیار مطلوب بوده و  برنامه‌ریزی‌های خوبی در جهت ایجاد زیر ساختارهای توسعه اقتصادی به عمل آمده است.

 

وقتی استاندار تصمیمی می‌گیرد باید قدرت اجرای این تصمیم را نیز داشته باشد

رئیس انجمن مدیران صنایع استان آذربایجان‌شرقی معتقد است: حضور استاندار در شهرستان‌های مختلف و پیگیری روند پیشرفت پروژه‌ها از نزدیک بسیار مطلوب است؛ به شرطی که بتواند اثربخشی خود را هم نشان دهد.

سیدباقر شریف‌زاده با بیان اینکه توصیه می‌شود از خرد جمعی و پتانسیل‌های کارشناسی و قانونی در ارتباط با حل مشکلات بیشتر استفاده شود، می‌گوید: انتظار داریم نتیجه و خروجی حضور دکتر خدابخش به عنوان نماینده تام‌الاختیار دولت در استان زیاد به طول نکشد و در زمان مناسب بروز و ظهور یابد.

این فعال اقتصادی به جایگاه و اختیارات استانداران اشاره و تصریح می‌کند: لازم است اختیارات استانداران افزایش یابد تا وقتی استاندار تصمیمی می‌گیرد با لزوم و سرعت بیشتر در استان عملی و اجرائی شود.

 

استاندار آذربایجان‌شرقی باید از مشاوره‌های مدیران صنایع موفق استان بهره گیرد/نباید حل همه مشکلات را از استاندار انتظار داشته باشیم

رئیس نظام صنفی کشاورزی آذربایجان‌شرقی استاندار جدید استان را فردی متخصص و عملگرا می‌داند و اظهار می‌دارد: خدابخش نقاط ضعف را به خوبی تشخیص می‌دهد و می‌داند بر روی چه مسائلی باید تمرکز کند؛ آقای خدابخش چاره‌ای ندارد جز اینکه مدام پیگیر اقدامات دستگاه‌های مختلف باشد و از آنها گزارش دقیق اقدامات و تکالیف محوله را مطالبه و آنها را وادار به فعالیت کند.

کریم ذوالفقاری در پاسخ به سووال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا سفرها و بازدیدهای متعدد خدابخش نتایج و خروجی مورد انتظار را دارد یا نه، توضیح می‌دهد: دکتر خدابخش تازه وارد استان شده و لازم است با سفرها و بازدیدهای متعدد از شهرستان‌ها و پروژه‌ها و واحدهای تولیدی و صنعتی، ایاری از وضعیت نسبی و مسائل و مشکلات مبتلابه استان به دست آورد.

وی می‌افزاید: ما به عنوان یک تشکل صنفی کشاورزی برای اینکه عملکرد موثرتری داشته باشیم هر ماه حداقل به یکی از شهرستان‌ها سر می‌زنیم تا به اضاع و احوال شهرستان‌ها مسلط باشیم و مادامی که از وضعیت استان آگاهی و اطلاعات کافی نداشته باشیم نخواهیم توانست استان را مدیریت کنیم.

این فعال بخش خصوصی خاطرنشان می‌سازد: اگر نماینده عالی دولت در استان  از نزدیک در جریان امور قرار نگیرد و برای آگاهی از اوضاع و احوال شهرستان‌های مختلف به گزارشات مسوولان دستگاه‌ها و فرمانداران اکتفا کند، شاید نتواند به اطلاعات چندان قابل اعتمادی دست یابد؛ استاندار باید از نزدیک در جریان امور پروژه‎ها و واحدهای تولیدی و صنعتی و نقاط ضعف و قوت موجود قرار گیرد تا در برنامه‌ریزی‎ها برای حل مشکلات و تصمیم‌گیری‌های خود دچار اشتباه نشود.

ذوالفقاری با اشاره به لاینحل ماندن مشکلات برخی از پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی بویژه در زمینه راه و شهرسازی و راه‌آهن می‌گوید: چنین مسائلی تنها مختص استان ما نیست و در همه جای کشور وجود دارد؛ در آذربایجان‌شرقی وضعیت پروژه‌های نیمه تمام حتی بهتر از  سایر استان‌ها است چرا که در اینجا دکتر جبارزاده با همت و تلاش شبانه‌روزی بیشتر پروژه‌های نیمه تمام را سامان داده است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی آذربایجان‌شرقی ابراز امیدواری می‌کند با بهبود وضعیت مالی دولت و مشارکت مطلوب بخش خصوصی وضعیت اقتصادی و عمرانی استان ما هم بهتر شود.

وی متذکر می‌شود: دکتر خدابخش ضمن اینکه لازم است از مدیران مجموعه خود مشورت بگیرد، می‌تواند در تمامی زمینه‌های صنعتی، تولیدی، کشاورزی و خدمات از مدیران موفق آن عرصه نیز مشاوره بگیرد؛ به عنوان مثال در بخش صنایع غذایی ما مدیران بسیار موفقی داریم که دکتر خدابخش می‌تواند از این مدیران به عنوان مشاور ارشد بهره گیرد.

ذوالفقاری در عین حال خاطرنشان می‌سازد: نباید حل همه مشکلات را از استاندار انتظار داشته باشیم بلکه باید بسترهای فعالیت و توسعه سیاسی و اقتصادی در کل کشور فراهم باشد؛ حالا گیریم استاندار ما با چندین هیئت خارجی هم دیدار کند و طرح‌های مناسبی هم در دست داشته باشد، وقتی بستر سیاسی آماده نباشد چطور می‌تواند این طرح‌ها را به سرانجام رساند؟!

هر مسوولی می‌تواند نقاط ضعف داشته باشد/ تسلط خدابخش به مباحث سرمایه‌گذاری و تامین مالی

نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی که نسبت به اظهار نظر قاطع در مورد عملکرد استاندار جدید آذربایجان‌شرقی تردید دارد، به خبرنگار فارس می‌گوید: دکتر خدابخش تازه به استان آذربایجان‌شرقی آمده‌ است اما از نظر اجرایی بویژه در بخش صنعت کاملا به مسائل و مشکلات صنایع و مباحث سرمایه‌گذاری مسلط بوده و پخته به نظر می‌رسد.

یوسف داوودی می‌افزاید: دکتر خدابخش کلا یک فرد صنعتی است و سابقه سال‌ها مدیریت عاملی شرکت آلومینیوم المهدی بندرعباس را در کارنامه دارد و تقریبا همه مدارج مدیریتی را طی کرده و استاندار توانمندی تا کنون نشان داده است.

عضو کمسیون تلفیق مجلس به بازدید خدابخش از شهرستان سراب اشاره و تصریح می‌کند: وی در این سفر حداقل از 10 واحد صنعتی و تولیدی شهرستان سراب بازدید و با مدیران دستگاه‌های مختلف مثل، دستگاه‌های خدمات‌رسان زیربنایی، دارایی و بانک‌ها دیدار کرد تا مسائل صاحبان صنایع از قبیل مشکلات دارایی، پروانه، آب، برق، گاز و ...  را مورد به مورد بررسی و فی‌المجلس حل کند.

وی در مورد نقاط ضعف استاندار جدید آذربایجان‌شرقی تبیین می‌کند: قطعا هر مسوولی می‌تواند عملکردهای منفی و نقاط ضعفی هم داشته باشد که فعلا در ارتباط با آقای خدابخش زود است در این موارد قضاوت کنیم.

نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توان مدیریتی این استاندار،  اذعان می‌دارد: خدابخش کاملا مسلط به ادبیات صنایع، کارخانجات، کشاورزی، خدمات و مباحث سرمایه‌گذاری و تامین مالی است؛ چرا که در هریک از این عرصه ها قبلا حضور داشته و تجارب ارزشمندی اندوخته است.

داوودی آمادگی جسمانی دکتر خدابخش، دوندگی‌های بی‌امان و خستگی‌ناپذیری این استاندار را هم تحسین می‌کند!!

مدیران استان باید بتوانند پا به پای استاندار تحرک و دوندگی داشته باشند

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تصریح می‌کند: خدابخش در این چندماهی که استانداری آذربایجان‌شرقی را به عهده گرفته تحرک زیادی داشته و در جلسات هم تلاش می‌کند کاملا هدایتگر باشد و امور را به نتایج مورد انتظار برساند ولی باید کادر و زیرمجموعه خود را هم برای اهدافی که ترسیم کرده آماده کند.

شهاب‌الدین بیمقدار می‌افزاید: در واقع استاندار یک نفر است که باید تصمیم‎گیری کند و دستور دهد و زیرمجموعه‌اش این دستورات و تصمیمات را اجرایی کنند تا مردم هم تحولات را احساس کنند که امیدواریم ایشان در این مورد اقدامات لازم را انجام دهد.

وی به تلاش‌های شبانه‎روزی و رفت ‌و آمدهای مداوم خدابخش به تهران جهت پیگیری مسائل اشاره و اضافه می‌کند: این موارد بیانگر این است که آقای استاندار می‌خواهد یک سری از امکانات را به استان بیاورد؛ اما برای عملی شدن این اهداف استاندار، مدیران زیرمجموعه او هم باید بتوانند پابه پایش تحرک و دوندگی داشته باشند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس تاکید می‌کند: نقش معاونان استاندار و مدیران دستگاه‌های مختلف در موفقیت استان بسیار زیاد است و باید پررنگ‎تر شود.

بی‌اعتنایی خدابخش به موضوعات و حاشیه‌های سیاسی

اما نماینده اصولگرای تبریز، آذرشهر و اسکو که سابقه بیش از پنج سال استانداری آذربایجان‌شرقی را نیز در کارنامه دارد، تحلیل موشکافانه‌تری از عملکرد و توان مدیریتی استاندار جدید آذربایجان‌شرقی ارائه می‌دهد و به خبرنگار فارس می‌گوید: دکتر خدابخش وقت و همت زیادی را برای آشنایی با موضوعات مختلف استان آذربایجان‌شرقی، فعال ساختن نمایندگان و چاره‌جویی مشکلات صرف می‌کند؛ خدابخش مصر به ایجاد ارتباط بیشتر و نزدیکتر با مردم بوده و مدیران را نیز همواره به این سمت دعوت می‌کند که به راحتی در دسترس مردم باشند.

احمد علیرضا بیگی اظهار می‌دارد: بنده احساس می‌کنم دکتر خدابخش با انگیزه بالایی به استان ورود یافته و با معنویتی که از قدیم از او سراغ داریم می‌دانیم به موضوعات و حاشیه‌های سیاسی اهمیت چندانی نمی‌دهد و بیشتر موضوعات حرفه‌ای و تکنیکی را پیش می‌برد و انتظاری جز این از او نداریم.

این نماینده منتقد و بی‌پروا یادآور می‌شود: ایشان هم سابقه استانداری و هم سابقه مسوولیت‌های معاونت عمرانی و سیاسی را دارد و قبلا هم در این استان حضور داشت و بنده همه این موارد را مثبت و به نفع استان می‌بینم.

بیگی با اشاره به برخی از ناکامی‌های مدیریت استان در مسائل عمرانی و پروژه‌های راه و راه‌آهن و به سرانجام نرسیدن پروژه‌هایی مثل اتوبان مرند- تبریز- بازرگان، راه آهن میانه- تبریز، صنایع تبدیلی معدن مس سونگون و ... اضافه می‌کند: اینها به وضعیت عمومی دولت برمی‌گردد؛ یک سری از مشکلات تابعی از مسائل عمومی کشور هستند و اینطور نیست که تنها متوجه آقای خدابخش و استان آذربایجان‌شرقی باشند.

محدودیت‌ها و عوامل بازدارنده‌ای که خدابخش با آنها دست و پنجه نرم می‌کند

بیگی ادامه می‌دهد: در شرایط فعلی کشور بنا به دلایل مختلف جلب سرمایه حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور بسیار سخت است و با این شرایط عمومی کشور و نوع رفتاری که دولت مرکزی با استانداران دارد، اینکه انتظار داشته باشیم آقای خدابخش بتواند کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دهد و برخی انتظارات را تحقق بخشد شاید کمی دور از انصاف باشد.

استاندار پیشین آذربایجان‌شرقی خاطرنشان می‌سازد: تحرک، فعالیت و دلسوزی دکتر خدابخش بر کسی پوشیده نیست ولی اختیارات بسیار محدودی دارد.

وی ابراز می‌دارد: مشی و منش دکتر خدابخش این است که با مردم ارتباط راحت و روانی داشته باشد و در جلسات شورای اداری یا نشست‌هایی که با نمایندگان دارد بنده این روحیه را در دکتر خدابخش می‌بینم؛ ولی در مدیران رده پایین‌تر این روحیه به چشم نمی‌خورد و اهتمام آنها به مسائل در قیاس با آقای خدابخش در سطح پایین‌تری است؛ قطعا به زودی به این نتیجه خواهد رسید که مدیرانش جوابگوی مسوولیت های محوله نیستند و نمی‌توانند این خواسته را برآورده کنند.

 

آذربایجان اعتباری به اعتبار نام بلند آذربایجان می‌خواهد

آنچه رفت مهر تائیدی بر این مدعا است که مجید خدابخش در این چندماهی که سکان آذربایجان‌شرقی را به دست گرفته توانسته است با انعطاف‌پذیری، برخورد علمی، اصولی و موثر با مسائل و مشکلات موجود و تلاش شبانه‌روزی  اعتماد اقشار مختلف مردم، رسانه‌ها و نمایندگان استان را به سوی خود جلب کرده و در نتیجه انتظارات و توقعات را نسبت به خود بالا برد.

منبع: فارس

نظرات

محدث
AE

ماشاالله خدابخش رو همتون تعريف كردين فقط راه اهن و جاده سهند رو كه از. بيگي و جبارزاده. به ارث رسيده تكميل كنند كافيست