تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ۰۸:۳۸:۲۲ شناسه خبر : ۱۰۷۰۰۹۷

شهردار منطقه 4 تبریز در گفت‌وگوی تفصیلی با تبریزبیدار؛

44 درصدبافت فرسوده تبریز درشهرداری منطقه 4 است/ نصب امکانات وخدمات شهرداری درپارک بزرگ تبریز/ «تبریز 2018» درتغییر نگرش‌ها معنا پیدا می‌کند

در هفته های اخیر تعدادی از پروژه های شهرداری منطقه 4 تبریز باهزینه‌ایبالغبر7میلیاردتومان به افتتاح رسید. با توجه به پایان یافت سال و پیگیری وضعیت خدمت رسانی به مردم در مجموعه های خدمات رسان شهری، گفت‌وگویی با اکبر امجدی، شهردار منطقه 4 ترتیب دادیم که متن آن از نظر مخاطبین تبریزبیدار می گذرد.

به گزارش تبریز بیدار ،  در هفته های اخیر تعدادی از پروژه های شهرداری منطقه 4 تبریز با هزینه‌ای بالغ بر 7 میلیارد تومان به افتتاح رسید. با توجه به پایان یافت سال و پیگیری وضعیت خدمت رسانی به مردم در مجموعه های خدمات رسان شهری، گفت‌وگویی با اکبر امجدی، شهردار منطقه 4 ترتیب دادیم که متن آن از نظر مخاطبین تبریزبیدار می گذرد.


بسیار متشکریم بابت وقتی که در اختیار تبریزبیدار قرار داده‌اید، به عنوان پرسش نخستین و برای آشنایی با شهرداری منطقه 4، از ویژگی‌های این منطقه شهرداری خصوصاً بافت شهری آن که عمدتاً در محدوده بافت فرسوده قرار می‌گیرد. توضیح بدهید.

به نام خدا. بنده هم خدمت شما و همه مخاطبین سایت تبریزبیدار عرض سلام و ادب دارم. همانگونه که در جریانید شهرداری منطقه چهار یکی از شهرداری‌های مناطق ده گانه شهر تبریز است که با دارا بودن حدود 320 هزار نفر، پرجمعیت‌ترین منطقه بین مناطق دهگانه شهرداری تبریز را تشکبل می‌دهد، هرچند وسعت منطقه، پایین تر از برخی مناطق شهرداری است اما از نظر میزان ارائه خدمات و تعداد جمعیت بالاتر از سایر مناطق شهرداری است.

نزدیک 44 درصد از بافت فرسوده شهر تبریز در این منطقه شهرداری واقع شده و ما این موضوع را فرصتی برای شهرداری منطقه 4 تلقی می‌کنیم و تلاش داریم با نوسازی و تسریع در ساخت و ساز، وضعیت بافت منطقه منطقه را بهبود بخشیده و منطقه را در برابر حوادث غیرمترقبه احتمالی نظیر زمین لرزه ایمن سازیم.

به عبارت دیگر واقع شدن در بافت فرسوده شهر، پارامتر و شاخص متمایز منطقه چهار نسبت به سایر مناطق دهگانه تبریز است که البته بر روی درآمد منطقه تأثیر داشته و پارامتری منفی محسوب می‌شود و ما باید بکوشیم این کاهش درآمد را از طریق سایر ردیف‌های درآمدی جبران کنیم.

بافت فرسوده شهری بر کم بودن فضاهای عمومی در این منطقه تاثیری ندارد؟

قطعاً دارد. به جهت واقع شدن در بافت فرسوده و حوزه قدیمی شهر، بافت مسکونی فشرده بوده و فضای شهری اعم از پیاده رو، باندهای فضای سبز و ... در شهرداری منطقه 4 تبریز کم است، حال آنکه این مشکل در دیگر مناطق جدید الاحداث شهرداری دیده نمی‌شود و این مناطق از فضای شهری مناسبی برخوردارند.

کم بودن فضاهای شهری مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است و سبب شده است تا ارائه خدمات و ایجاد فضای شهر به دو مطالبه اصلی ساکنین این منطقه تبدیل شود و انتظارات ساکنین منطقه را بالا برده و تکلیف ما را چندین برابر کرده است.

با توجه به اینکه شهرداری منطقه چهار در ورودی مسیر فرودگاه واقع شده و بعد از شهرداری منطقه شش، به عنوان ورودی شهر شناخته می‌شود، این مسئله نیز تکلیف ما را بالاتر برده و بر این اساس باید مناسب سازی و زیباسازی ورودی‌های شهر مورد توجه قرار گیرد. وجود میدان آذربایجان در ورودی منطقه نیز فرصتی برایمان محسوب شده و وجود پارک بزرگ توفیقی برای منطقه است و باید از ظرفیت‌های این پارک در بهبود وضعیت منطقه بهره ببریم.میزان درآمد و هزینه شهرداری منطقه چهار بویژه در بخش عمرانی و خدماتی در چه شرایطی قرار دارد؟ آیا این منطقه شهرداری نیز همانند سایر مناطق از نظر مالی در وضعیت رکود به سر می‌برد؟

رکود اقتصادی در کل کشور و به تبع آن رکود در ساخت و ساز موجب شده تا میزان درآمد حاصل از صدور پروانه در تمامی شهرداری‌های کشور از جمله تبریز کاهش یابد و بر این اساس میزان درآمد منطقه ما نیز همانند سایر مناطق افت داشته است. میزان تحقق بودجه شهرداری منطقه در سال جاری 53 درصد بوده است که البته این مسئله تاثیری بر جدیت همکاران شهرداری در میزان خدمت رسانی و اجرای پروژه‌های عمرانی ما نداشته است.

قطعاً کاهش میزان درآمد سبب توقف پروژه‌های عمرانی منطقه نخواهد شد و خوشبختانه تمامی پروژه‌های عمرانی پیش بینی شده امسال منطقه که بالغ بر 42 مورد با اعتبار 54میلیارد تومان پیش بینی شده در بودجه سال 96 تا پایان اردیبشهت ماه سال آینده تکمیل خواهند شد تا در اختیار شهروندان عزیز قرار گیرد.

تاکنون چه تعداد از پروژه‌های منطقه به اتمام رسیده‌اند؟

از 42 پروژه پیش بینی شده در بودجه سال 96، اغلب پروژه‌ها در گذشته و طی مناسبت‌های مختلف به بهره برداری رسیده بود که ساماندهی و بهسازی بستر رودخانه آجی چای از جمله آن‌ها است. در روزهای گذشته نیز همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر، 7 پروژه عمرانی دیگر به بهره برداری رسید که یکی از این پروژه‌های شاخص فاز دوم کانال دفع آب‌های سطحی ستارخان بطول یک کیلومتر و با هزینه چهار میلیارد تومان است که اجرای آن کمتر از 3 ماه طول کشید.

این پروژه یکی از مطالبات بحق و واقعی مردم و از معضلات اساسی منطقه بود که مشکلات بهداشتی بسیاری برای ساکنین آن ایجاد کرده بود. پروژه‌های دیگر نیز شامل بهره برداری از سه دهنه پل عابرگذر در خیابان شهیدان ذاکر با هزینه 1.5 میلیارد تومان، کف سازی و پیاده رو سازی معابر سطح حوزه با 2 میلیارد تومان اعتبار در 15 محله، بازسازی مقبره آیت الله انگجی، روشنایی میدان آذربایجان، ساختمان پست برق خادم گمرک در خیابان بهار می‌شوند.

البته برخی پروژه‌های شهری نیز در محدوده منطقه اجرا شده‌اند که شاید در ظاهر اعتبار و ارزش ریالی هزینه شده برای آن کم باشد اما تاثیرگذاری شهری و سبب رضایت مندی بالایی داشته باشد و به نظرم مطالبات واقعی مردم نیز همین پروژه‌ها هستند و بنده شخصاً اعتقاد راسخی به بهسازی محیط شهری دارم، چرا که پیاده رو مهم‌ترین فضای شهر است.

ما بدنبال رضایت مندی و حل مشکلات مردم هستیم و تحقق این مهم منوط به اجرای پروژه‌های عظیم و صرف اعتبارات هنگفت نیست و معتقدم در حوزه مدیریت شهری شناخت و شناسایی ضروریت های حوزه شهری بسیار حائز اهمیت است. یکی از موارد مورد توجه در منطقه، پیگیری مطالبات محله ای شهروندان است که بسیار مهم و ضروری است و یکی از این مطالبات، ایجاد پارک‌های محله ای است تا در دسترس ساکنین محلات باشد و قطعاً توجه به این حوزه رضایت مندی شهروندان را بدنبال خواهد داشت.

با توجه به اینکه منطقه شهرداری تبریز جزو مناطق کم برخوردار شهر است و با عنایت به ضرورت اجرای پروژه‌های فرهنگی، در این راستا چه اقداماتی صورت گرفته است؟

اقداماتی فرهنگی در سطح منطقه به دو بخش تقسیم می‌شود؛ استفاده حداکثری از فضاهای فرهنگی موجود یکی از این بخش‌هاست و در این راستا با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگ سراها و خانه‌های سلامت موجود در منطقه، امسال تعداد برنامه‌های فرهنگی اجرا شده در منطقه افزایش یافته است.

بخش دوم نیز، توسعه مجموعه‌های فرهنگی است که متاسفانه کار خاصی در این حوزه صورت نگرفته اما مصمم به اجرای اقداماتی در این راستا هستیم.

عمده شهروندان شهرداری منطقه 4 را با اجرای پروژه‌های عمرانی کانال خلیل آباد، میدان آذربایجان و پارک بزرگ می‌شناسند. این پروژه‌ها در چه وضعیتی قرار دارند؟

البته میدان آذربایجان پروژه شهرداری مرکز است و مطالعات و سیاست گذاری، طراحی و واگذاری آن به پیمانکار از طریق شهرداری مرکز صورت گرفته اما به جهت واقع شدن در محدوده منطقه چهار، نظارت بر آن بر عهده ماست در مورد آخرین وضعیت پروزه نیز باید بگویم فاز اصلی آن به بهره برداری رسیده است و مسیرگشایی آن صورت گرفته و مسیر رفت و برگشت پاسداران به آذربایجان که اصلی‌ترین محور میدان است به اتمام رسیده است.

مسیر فرودگاه به آذربایجان و بالعکس نیز در مرحله نهایی است و امیدواریم با جدیت پیمانکار، این بخش از پروژه تا عید نوروز به پایان برسد. بازگشایی مسیرهای تردد در این پروژه در آینده نزدیک به اتمام می‌رسد و برخی اقدامات تکمیلی پروژه نظیر فضای سبز، احداث زیرگذر و نماسازی و ... باقیمانده که در سال آتی اجرا می‌شود.

درباره پروژه پارک بزرگ تبریز نیز، پیش از این دو فاز پارک بزرگ تبریز (فاز اول در سال 84 و فاز دوم آن در سال 85) در سنوات گذشته اجرا شده است اما برای مدتی اجرای این پروژه متوقف شد. از زمان قبول مسئولیت بنده در شهرداری منطقه، رویکرد ما نسبت به این پارک تغییر کرده و می‌خواهیم فضای موجود پارک بزرگ را بعنوان پارک ارگانیک حفظ نماییم و در این راستا با حفظ مالکیت اشخاص و ادامه فعالیت مزارع کشاورزی موجود در محل، کلیات پارک را بعنوان پارک ارگانیک حفظ خواهیم کرد.

این پارک حدوداً 700 هکتار وسعت دارد و تلاش خواهیم کرد تا حداقل 4 هکتار از آن را بعنوان پارک ارگانیک حفظ نموده و برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرقانونی در این محدوده، حصارکشی ضلع جنوبی پارک درآینده نزدیک آغاز خواهیم کرد.

قصد داریم در آینده نزدیک امکانات و خدمات شهرداری را در در فضاهای تملک شده شهرداری ایجاد کنیم که با این رویکرد ردیف اعتبار ویژه ای در بودجه سال آینده برای این پارک در نظر گرفته شده و آقای شهردار نیز توجه ویژه ای به این پارک دارند.

آخرین وضعیت پروژه‌های سرمایه گذاری منطقه در چه مرحله ای قرار دارد؟

در حال حاضر 11 پروژه سرمایه گذاری اعم از کارواش، رستوران، جایگاه سوخت و ... به بهره برداری رسیده و برخی پروژه های دیگر نیز در حال بهره برداری است.

شهرداری منطقه 4 برای رویداد «تبریز 2018» برنامه ای تدوین کرده است؟

البته به صورت کلی شهرداری منطقه 4 متولی اصلی این رویداد نیست و شهرداری مرکز و در شکل کلان، مدیریت استان متولی برگزاری این رویداد مهم هستند اما در داخل مجموعه شهرداری، اقداماتی آغاز شده است.

البته به اعتقاد بنده رویداد «تبریز 2018»، بیش از آنکه یک تغییر فیزیکی باشد، یک تغییر نگرش در حوزه نرم افزاری است و ضرورتی به اجرای پروژه‌های عظیم و هنگفت برای آن نیست. این رویداد یک رویداد فرهنگی است تا فرهنگ سازی های لازم برای پذیرش گردشگران در جامعه ایجاد شود.

در این راستا، عمده تحولات باید در حوزه نرم افزاری صورت گیرد تا حوزه سخت افزاری، اما توجه به حوزه سخت افزاری نیز نیاز ضروری است که از جمله آن باید نسبت به مناسب سازی فضاهای تردد گردشگران و توجه به پتانسیل‌های سیاسی، فرهنگی و تاریخی شهر اقدام شود.

بنابراین در این رویداد باید تغییر نگرش در مجموعه شهری و شهروندان ایجاد شود و با این رویکرد تمامی شهروندان باید خود را برای میزبانی از این روبداد مهم آماده کنند و در این راستا شهرداری نیز بخشی از این پازل است اما تحولات باید بیشتر در حوزه نرم افزاری اتفاق بیفتد.

از سوی دیگر در حوزه سخت افزاری باید نسبت به آماده سازی فضاهای شهری برای پذیرش گردشگران، آسفالت ریزی خیابان‌ها، حذف زوائد بصری و...، احیا فضاهای گردشگری موجود در سطح شهر نظیر بازار تبریز، مقبره الشعرا، ائل گلی و ... مورد توجه قرار گیرد و ما در این راستا ما احیای خانه‌های تاریخی منطقه نظیر خانه ستارخان و امیرکبیر در دستور کار داریم.

مهم‌ترین اولویت‌های شهرداری منطقه 4 در سال 97 را در چه حوزه‌هایی می دانید؟

علی رغم کمبود منابع مالی، توجه ویژه ای به مسیرگشایی ها داریم و در این رابطه، 25 پروژه مسیرگشایی مصوب در دستور کار داریم که امسال 3 مسیرگشایی به اتمام می‌رسد و خواهیم کوشید 3 مسیرگشایی عمده را نیز در سال آینده اجرا کنیم. توجه به خدمات محله ای و پیگیری مطالبات واقعی شهروندان، از دیگر سیاست‌های ما است و در بودجه سال آینده به دنبال اجرای پروژه‌های بزرگ نیستیم و رضایت مندی ساکنین مدنظر است.

اثرگذاری پروژه‌های اجرایی و رضایت مندی ساکنین منطقه مورد توجه ما است و در این راستا استخر سرپوشیده خیابان ستارخان در حال احداث است و مجموعه ورزشی الغدیر سال آینده تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

بسیار متشکریم بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید...

خواهش می‌کنم. موفق باشید.