تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ۱۵:۳۸:۱۱ شناسه خبر : ۱۰۷۰۲۲۵

نماینده آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری

تشریح نقش مردم آذربایجان از ملی شدن صنعت نفت تا قیام ۲۹ بهمن و انقلاب اسلامی

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه مردم تبریز در ۲۹ بهمن و در چهلم قیام ۱۹ دی ماه قم، ستون فقرات رژیم پهلوی را شکستند گفت: شاه پهلوی انتظار چنین قیامی از مردم تبریز را نداشت و کاملا گیج شده بود.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، آیت‌الله محمدتقی پورمحمدی صبح امروز در همایش گرامیداشت قیام 29 بهمن مردم تبریز با اشاره به نقش برجسته مردم آذربایجان در تاریخ ایران اظهار داشت: فرهنگ و هویت ایرانی با ویژگی‌های اسلامی و شیعی قابل انکار نیست مخصوصا از زمانی که تبریز به عنوان پایتخت ایران اعلام شد و شاه اسماعیل صفوی با تاج گذاری در تبریز این شهر را به عنوان پایتخت شیعه اعلام کرد.

وی ادامه داد: صفویه نخستین حکومتی بود که مبنای شیعه داشت البته قبل از آن حکومت‌های محلی مانند آل بویه وجود داشتند اما آنها حکومت‌های محلی بودند و فقط در طبرستان حکومت می‌کردند.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه زمانی که آذربایجان با حکومت عثمانی وارد جنگ شد، نقش علما و مردم نیز بسیار برجسته بود افزود: بعد از این جنگ که مشغول جابجایی شهدا بودند، در میان پیکرهای شهدا پیکر زنان نیز وجود داشت که در لباس مردانه به میدان نبرد آمده بودند و شاه اسماعیل نیز به خط نبرد در این جنگ رفته بود که بعد از اصرار مردم مبنی بر بازگشت ایشان گفت:"من باید جانم را در راه شیعه بدهم" لذا بعد از وساطت شیخ الاسلام تبریز که اگر شما شهید بشوی حکومت شیعه از دست می‌رود راضی به بازگشت از خط مقدم نبرد شد.

وی با اشاره به جریان استقرار ارتش انگلیس در بوشهر تصریح کرد: زمان اشغال بوشهر توسط ارتش انگلیس آیت الله میرزا محمد باقر مجتهد از جمله اشخاصی بود که به دولتمردان نامه نوشت و خواستار 15 نیروی جنگی به منظور کمک به مردم بوشهر شد و طی حکمی گفت هر کس در مبارزه با ارتش انگلیس جان خود را از دست بدهد شهید محسوب می‌شود.

پورمحمدی با یادآوری جریان تحریم تنباکو ابراز کرد: زمانی که میرزا شیرازی حکم تحریم تنباکو را صادر کرد چند تن از علما شدیداً از حکم او اعلان حمایت کردند که از جمله آنان میرزا محمد آشتیانی، آیت الله نور الله اصفهانی و آیت الله میرزا جواد مجتهد تبریزی بود که بعد از صدور فتوای آیت الله میرزا جواد مجتهد تبریزی اعلامیه‌هایی در شهر زده شد که اگر دولت این قانون را لغو نکند جهاد شروع می‌شود و مردم تبریز تمام مستشاران خارجی را به قتل می رسانند که بعد از وساطت ناصرالدین شاه به میرزا جواد مجتهد تبریزی ایشان حکم را لغو کرد و ناصر الدین شاه در عوض آن خلعتی شاهانه به ایشان فرستاد که میرزا جواد مجتهد تبریزی آن را بازگرداند و گفت اگر کاری انجام می‌دهیم به خاطر دین است.

وی با بیان تاثیر گذاری علما آذربایجان در نهضت مشروطیت گفت: در جریان نهضت مشروطیت چند تن از علما نقش موثری داشتند که از جمله آن علما آیت الله میرزا حسن مجتهد و آیت الله سید ابوالحسن انگجی است  که البته نباید نقش ستارخان و باقرخان را در پشتیبانی از علمای دینی فراموش کرد.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به جریان اعلام حکومت ملی آذربایجان توسط سید جعفر پیشه وری افزود: در سال‌های 1324 تا 1325 که سید جعفر پیشه وری و غلام یحیی در آذربایجان تکتازی می‌کردند و حکومتی بر مبنای افکار لنین و استالین پایه گذاری می‌کردند، آیت الله اصفهانی در نجف از دنیا رفت، مردم تبریز برای این عالم که در نجف بود شهر را سیاه پوش کردند و مجلس عزا برای ایشان برگزار کردند و از این جا حساب دین مداری مردم تبریز دست پیشه وری و غلام یحیی آمد و حکومت خود را منتفی دیدند.

وی با بیان این که مردم آذربایجان نیز در جریان ملی شدن صنعت نفت در خط مقدم بودند ابراز کرد: علمایی مانند آیت الله سید ابوالحسن انگجی نقش موثری در جریان ملی شدن صنعت نفت داشتند.

پورمحمدی با اشاره به رابطه قیام 19 دی قم و 29 بهمن تبریز ابراز کرد: اگر قیام 29 بهمن تبریز اتفاق نمی‌افتاد بر روی جنایات رژیم پهلوی در قم پرده کشیده می‌شد.

امام جمعه مراغه با تاکید بر اینکه مردم تبریز در 29 بهمن و در چهلم قیام 19 دی ماه قم، ستون فقرات رژیم پهلوی را شکستند تصریح کرد: شاه پهلوی انتظار چنین قیامی از مردم تبریز را نداشت و کاملا گیج شده بود  که در آن قیام حدود 10 شهید و متجاوز از 100 مجروح و حدود 550 دستگیر شده بود لذا این قیام، قهرمانی مردم تبریز را تثبیت کرد و منجر به قیام در شهرهای دیگر و نهایتا پیروزی انقلاب شد.