تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۱۳:۳۹ شناسه خبر : ۱۰۷۰۲۲۹

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی:

تحویل هشت هزار تن قیر رایگان برای آسفالت‌ریزی راه‌های آذربایجان شرقی

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی گفت: امسال برای آسفالت‌ریزی راه‌ها و اجرای پروژه‌های راه‌سازی استان از 8 هزار تن قیر رایگان استفاده شد.

به گزارش تبریز بیدار ،  به نقل از ایرنا،  توحید اخلاقی در جمع مدیران اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی افزود: تخصیص قیر رایگان با توجه به کمبود منابع مالی از سوی دولت بهترین فرصت برای آسفالت‌ریزی راه‌های روستایی و جاده‌های استان است.

وی با بیان اینکه 50 درصد هزینه آسفالت‌ریزی راه‌ها را قیر به خود اختصاص می‌دهد، اظهار کرد: دولت با اختصاص قیر رایگان به استان‌ها و شهرستان‌ها در واقع 50 درصد هزینه آسفالت‌ریزی راه‌ها را تامین می‌کند.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: در استان راه‌های روستایی که در زمان انقلاب آسفالت‌ریزی شده را مجدد اصلاح و یا آسفالت‌ریزی می‌ شود.

اخلاقی با اشاره به اینکه سال گذشته سهم آذربایجان شرقی از قیر رایگان دولت در راستای آسفالت‌ریزی راه‌های بین‌شهری و روستایی 42 هزار تن بود، ادامه داد: مشکل اصلی دهیاری‌ها و شهرداری‌ها برای استفاده از قیر رایگان ارائه تضمین‌نامه بانکی برای استفاده واقعی از قیر است.

وی با بیان اینکه میزان تردد خودروها در جاده‌های کشور از سال 85 تا 95 بیش از سه برابر افزایش‌ است، گفت: با این وجود ظرفیت جاده‌ها در این سال‌ها سه برابر نشده است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی اظهار کرد: احداث هر کیلومتر راه روستایی با تمامی الزام ها و ملزومات آن بیش از پنج میلیارد ریال هزینه دارد و این میزان در احداث بزرگراه‌ها بین 50 تا 100 میلیارد ریال برآورد می شود.

اخلاقی، حاشیه‌نشینی را از معضلات جدی آذربایجان شرقی و کشور عنوان کرد و افزود: برای اینکه مهاجرت معکوس به روستاها تحقق یابد باید در حوزه ارائه خدمات روستایی مانند راه‌سازی اقدام اساسی کرد.

آذربایجان شرقی دارای 14 هزار و 60 کیلومتر راه شامل 225 کیلومتر آزاد راه، 312 کیلومتربزرگراه، یک هزار و 15 کیلومتر راه اصلی، یک هزار و 890 کیلومتر راه فرعی و 10 هزار و 450 کیلومتر راه روستایی است.