تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۱:۲۵:۲۸ شناسه خبر : ۱۰۷۰۲۳۶

تبریز 2018 از نگاهی دیگر؛

جای خالی قیام 29 بهمن در تبریز 2018/ چرا باید گردشگران از غیرت انقلابی و دینی تبریز بدانند؟

امروز 40 سال از آن قیام تاریخی می گذرد و در سایه برپایی حکومت اسلامی که مردم تبریز برای آن مجاهدت کردند تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی شده است. با این وجود در کنار تمامی عناوینی که برای ارائه به گردشگران این واقعه فرهنگی آماده شده است خبری از قیام تاریخی 29 بهمن تبریز نیست

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛ 


اولینی که برای تبریز هم نان بوده هم بلا!

تبریز را شهر اولین ها می نامند؛ عنوانی که برای تبریز هم نان داشته است و هم بلا، شهری که به دلیل موقعیت سوق الجیشی که داشته همواره مورد طمع دشمنان بوده است اما این تهدید ها هیچ گاه مانع نشد که در اقلیم سخت آذربایجان مردان و زنان فرهیخته این دیار، تاریخ ساز نباشند. در میان اولین هایی که تبریز کسب کرده است، نقش فعال و پیش رو در تحولات سیاسی اجتماعی ایران بیشتر به چشم می آید، از اولین پایتختی حکومت شیعی تا مجاهدت در جریان نهضت مشروطه نشان از هوشمندی و وقت شناسی مردم تبریز می دهد.

غیرت دینی اکسیر حرکت انقلابی مردم تبریز

در این بین، قیام تاریخی 29 مردم تبریز به دلیل تاثیری که بر جای گذاشته حادثه ای بی نظیر است. تبریزی ها در فضای خفقان آور دوران حکومت پهلوی با برپایی یک تظاهرات در قالب یک آیین سنتی دینی حکومتی را در سراشیبی اضمحلال قرار دادند که زعم آمریکایی جزیره ثبات آنها بود. در این قیام برای اولین بار شعار مرگ بر شاه در ایران گفته شد و مجسمه شاه پهلوی سرنگون شد، اتفاقی منحصر به فرد که در فضای حکومت پلیسی پهلوی خونی تازه در رگ های ملت ایران تزریق کرد و مقدمات پیروزی انقلاب را فراهم کرد. برای درک وقت شناسی مردم تبریز کافی است سکوت کوفیان در قیام اباعبدالله الحسین(ع) را با این حرکت قیاس بگیریم تا بدانیم حرکت مردم تبریز این بار مسیر تاریخ را عوض کردو انقلابی بر پا شد که امروز چشم امید ملت های اسلامی و مستضعف تمام دنیاست.


اینکه چرا مردم تبریز این گونه خروشیدند و طومار پهلوی را در هم پیچدند را پرغو عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز پاسخ می دهد. وی در گفتگو با تبریزبیدار می گوید: مردم تبریز همواره به دلیل دغدغه های دینی که داشته اند در مراحل مختلف تاریخ پس از اسلام درخشان ظاهر شده اند،تصور میشد بنا به نسبت تبریزی همسر شاه ملعون، تبریزی ها در جریان نهضت مردم ایران حرکت نکنند ولی این حرکت نشان داد که مردم این دیار با هیچ کس عقد اخوت نبسته و تنها به اسلام و شریعت توجه می کنند وقتی به تاریخ دفاع مقدس نگاه می کنیم مجاهدت های رزمندگان لشگر عاشورا خود نمایی می کند و آنجا هم مردم تبریز و آذربایجان پیشتاز بوده اند اما علت اینکه این مساله به وجود آمده همه در ریشه اسلامی مبانی انقلاب و عشق مردم آذربایجان به اسلام  و ولایت بر می گردد.


مدیرانی که پسوند کشور های اسلامی تبریز 2018 را ندیده اند

امروز 40 سال از آن قیام تاریخی می گذرد و در سایه برپایی حکومت اسلامی که مردم تبریز برای آن مجاهدت کردند تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی شده است. با این وجود در کنار تمامی عنایونی که برای ارائه به گردشگران این واقعه فرهنگی آماده شده است خبری از قیام تاریخی 29 بهمن تبریز نیست. گویا مدیران از عنوان گردشگری کشورهای اسلامی تنها به بخش گردشگری نظر کرده اند و فراموش کرده اند این واقعه با هدف کشورهای اسلامی ترتیب داده شده است.


بیراه نیست بگوییم که عدم پرداخت به این واقعه تاریخی و نقش تبریز در طول انقلاب، فرصت تحریف تاریخ را و عدم رسیدن واقعیت ها به نسل های بعد را فراهم میکند.


 موزه انقلاب و یادمان 29 بهمن تبریز کجاست؟!

پرغو عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز در این زمینه به تبریز بیدار می گوید:  با وجود مجاهدت های مردم تبریز در جریان انقلاب متاسفانه بسیاری از این اسناد از دید مردم و نسل امروز پنهان مانده است، بنابر این ضروری است مسئولین امر این اسناد، عکس ها را در مجموعه ها ساماندهی کنند و در بهترین نقاط شهر به نمایش در بیاروند و به نسل حاضر و گردشگران تبریز ۲۰۱۸ نشان دهند اگر این موارد گفته نشود عرصه برای نفوذ فرهنگی و انحراف فکری با ارائه انواع شبهات تاریخی فراهمی می شود.


اینکه چرا با وجود موثر بودن این قیام، خبری از موزه یا مجموعه ای از اسناد این واقعه تاریخی برای ارائه به عموم وجود ندارد خود جای سوال است. کاش مدیرانی که برای بهره بردن از فرصت های گردشگری دیگر کشورها به آن دیارها سفر می کنند خوب ببینید که آنها برای حفظ تاریخ دفاع و یا حتی تجاوز نامشروعشان به دیگر کشورها چه مجموعه های تاریخی تدارک دیده اند.


دبیری رئیس شورای شهرستان تبریز هم در این زمینه به تبریز بیدار می گوید:  باید برند اول بودن تبریز را به گردشگران بشناسانیم و این مسئله با ذکر شدن اول بودن تبریز در عرصه های مختلف به دست می آید. در همین زمینه برای معرفی قیام تاریخی ۲۹ بهمن باید با برگزاری همایش های مختلف خصوصا در سال آتی که ۴۰ سالگی انقلاب است این مسئله تبیین شود چرا که باید پیشگام بودن تبریز را به گردشگران تبریز۲۰۱۸ نشان دهیم.فلذا ساخت یادمان قیام ۲۹ بهمن تبریز در نقاط مختلف شهر ضروری است.


در طول 40 سال گذشته تبریز در سه مرحله برپایی، حفظ و صدور انقلاب نقش به سزایی داشته است، که این نقش در برهه ای چون خاموش کردن فتنه خلق مسلمان، شهادت آیت الله قاضی طباطبایی و مدنی، مجاهدت های فرزندان این دیار در قالب لشگر عاشورا در دوران دفاع مقدس، خاموش کردن فتنه های 78، 88 و 96 و حضور موثر سربازان جان برکف آذربایجانی در جبهه مقاومت سوریه، لبنان و عراق  پررنگ است.


امروز تبریز فرصتی ویژه دارد برای ظهور مجدد به عنوان جهان شهری موثر، نقشی که در سایه فرصت تبریز 2018 بدست آمده است. خوب است مدیران فرهنگی شهر و استان غیرت انقلابی و دینی تبریز را که دوباره فرصت بازگشت به تبریز را به روزهای درخشش فرهم کرده است در قالب روایت تاریخ مجاهدت های تبریز در طول 40 سال گذشته و خصوصا قیام 29 بهمن هم به نسل حاضر و هم به گردشگران مسلمانی که  در راه  تبریز  هستند ارائه دهند.