تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ ۱۰:۰۸:۱۳ شناسه خبر : ۱۰۷۰۲۷۰

جنگ سوریه و سینمای ایران و ترکیه؛

از حاتمی کیای ما تا حاتمی کیای اونا!

باید یقه برخی ها در جبهه انقلاب را گرفت که چرا همتایان آنها در ترکیه دهها ساعات فیلم و سریال در موضوع حضور نیروهای ارتش ترکیه در سوریه و عراق و جنوب ترکیه در برابر پ.ک.ک ساخته اند، و فضا را برای حضور شرکت های بزرگ سریال سازی جهان مانند Netflix در این کشور برای ساخت اثر در موضوع داعش مهیا کرده اند.

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ مسعود صدر محمدی


چند روزی است که مراسم های تجلیل از ابراهیم حاتمی کیا برای ساخت فیلم به وقت شام در حال انجام است.

باید از این کارگردان ارزشمند تاریخ سینمای ایران تشکر کرد اما نباید از این حقیقت چشم پوشی کرد که جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی بر خلاف جبهه نظامی آن به شدت تنبل، عقب مانده و غیر متحرک است.


در عین حال که باید از کسانی همچون ابراهیم حاتمی کیا برای اقدام به ساخت این فیلم تشکر کرد اما باید یقه برخی ها در جبهه انقلاب را گرفت که چرا همتایان آنها در ترکیه دهها ساعات فیلم و سریال در موضوع حضور نیروهای ارتش ترکیه در سوریه و عراق و جنوب ترکیه در برابر پ.ک.ک ساخته اند، و فضا را برای حضور شرکت های بزرگ سریال سازی جهان مانند Netflix در این کشور برای ساخت اثر در موضوع داعش مهیا کرده اند. و حتی کشورهایی همچون عربستان سعودی دست به ساخت سریال در مورد داعش زده اند (غرابيب سود) اما جبهه انقلاب اسلامی پس از 7 سال شهید دادن تازه توانسته است یک فیلم که بر اساس تعاریف بیان شده البته فیلمی ارزنده است بسازد.


سریال هایی همچون İsimsizler؛ ؛ Söz؛ Kızılelma؛ Kurtlar vadisi و Sungurlar و فیلمی همانند DAĞ2 از جمله سریال ها و فیلم هایی هستند که در همان لحظات نخست صحبت در مورد فعالیت های ضدتروریستی ارتش و نیروهای امنیتی ترکیه به ذهن یک شهروند ترک خطور میکنند. سریال ها و فیلم هایی که به صورت تخصصی در راستای ایجاد وجاهت برای نیروهای مسلح و امنیتی این کشور و توجیه عملیات های دولت این کشور در خارج از مرزهای خود ساخته شده است. هر کدام از این سریال ها و فیلم ها علاوه بر بیننده میلیونی در ساعات پخش خود در ترکیه، بیننده های میلیونی در یوتیوب و سایت های آرشیو فیلم و سریال دارند. و باید بر این حجم بیننده بینندگان غیرترکی که در سراسر خاورمیانه به تماشای آن مینشینند را اضافه کرد.


باید اعتراف کنیم اردوغان - به هر زور و ضربی هم که باشد - کاری که جبهه انقلاب و جمهوری اسلامی در 40 سال نتوانست انجام دهد را توانست در 10 سال به سرانجام برساند!