تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : ورزشی , پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ ۱۰:۴۷:۵۶ شناسه خبر : ۱۰۷۰۲۹۲

بهتاج، مدیرکل جدید ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی؛

مروری بر مدیران ورزش آذربایجان‌شرقی در 4 دهه/ از عمراهی تا نظمی!

دوره مدیریت جمشید نظمی بر ورزش استان آذربایجان‌شرقی بعد از 2 سال و 43 روز به اتمام رسیده و ایوب بهتاج به عنوان جانشین وی معرفی شد. بهتاج دوازدهمین مدیرکل ورزش و جوانان استان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

به گزارش تبریز بیدار ، دوره مدیریت جمشید نظمی بر ورزش استان آذربایجان‌شرقی بعد از 2 سال و 43 روز به اتمام رسیده و ایوب بهتاج به عنوان جانشین وی معرفی شد. بهتاج دوازدهمین مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

فارس، در این گزارش به بررسی مدیران سابق ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی پرداخته است که سابقاً مدیرکل تربیت بدنی نام برده می‌شدند.

ابوالفضل عمراهی:
عمراهی اولین مدیر تربیت بدنی استان آذربایجان‌شرقی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود که کمتر از یک سال این سمت را برعهده داشت.

وی اصالتاً اهل شهر اهر بوده و کارمند تربیت بدنی تبریز بود. با توجه به زمان اندکی که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذشت، اکثر مسابقات ورزشی تعطیل بوده و برگزار نمی‌شد و در دوره وی اتفاق خاص ورزشی در استان صورت نگرفت.

بهرام حاج عبدی(60-1358):
حاج عبدی از نیروهای آموزش و پرورش هم 2 سال مدیر تربیت‌ بدنی آذربایجان‌شرقی بود. دوره وی با شروع جنگ تحمیلی همراه بود و ورزش استان در بخش قهرمانی همچنان راکد بود.

مرحوم اکبر گهرخانی(73-1360):
اکبر گهرخانی از نیروهای صدا و سیما به عنوان مدیرکل تربیت‌ بدنی آذربایجان‌شرقی انتخاب شده و به مدت 14 سال مدیریت ورزش آذربایجان‌شرقی را بر عهده داشت.

از خدمات شایان اکبر گهرخانی در طول مدیریت 14 ساله ورزش آذربایجان‌شرقی و تبریز می‌توان به بنیان‌گذاری تور دوچرخه سواری بین‌المللی آذربایجان و ساخت مجموعه بزرگ ورزشی یادگار امام(ره) و استادیوم 70 هزار نفری یادگار امام (ره) تبریز نام برد.

در دوره وی تیم فوتبال منتخب آذربایجان‌شرقی در سال 65 به مقام نایب قهرمانی کشور دست یافته و تیم منتخب والیبال آذربایجان‌شرقی نیز در سال 69 قهرمان ایران شده و سال 70 نیز نایب قهرمان ایران شد.

همچنین در دوره مدیریت وی تبریز در سال‌های 1363 و 1371 میزبان مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی آسیا بود که با قهرمانی ایران در سال 63 همراه شد.

جمشید تقی‌زاده(80-1373):
جمشید تقی‌زاده از شهرداری تبریز به عنوان مدیر تربیت‌ بدنی استان آذربایجان‌شرقی منصوب شد.

بخش عظیمی از ساخت ورزشگاه یادگار امام در دوره وی صورت گرفت. وی از مؤسسان باشگاه شهرداری تبریز بوده و در دوره مدیریت وی در سال 73 سه تیم تراکتورسازی، ماشین‌سازی و شهرداری در لیگ دسته اول ایران (لیگ برتر فعلی) حضور داشتند.

در دوره تقی‌زاده تبریز میزبان چندین بازی ملی فوتبال همانند ایران با کنیا، کویت و عمان بوده و مسابقات جام سرداران شهید آذربایجان با همکاری هیات فوتبال استان برگزار شد.

تقی‌زاده در سال‌های بعدی در سمت‌های رئیس فدراسیون بولینگ و بیلیارد کشور، سرپرست فدراسیون ژیمناستیک کشور، عضو هیات‌ مدیره شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور فعالیت کرده است و مدتی هم مدیرکل تربیت بدنی استان تهران بود.

رشید خدابخش(84-1380):
وی از مدیران تربیت بدنی بوده و از استان فارس به آذربایجان‌شرقی منتقل شده و بعد از اتمام خدمت از آذربایجان‌شرقی نیز به عنوان مدیرکل تربیت‌بدنی اصفهان منصوب شد.

وی بنیان‌گذار علمی ورزش استان بوده و پایگاه قهرمانی ورزش استان در زمان مدیریت خدابخش تأسیس شده است. خدابخش سابقه ورزشی در کاراته را داشته و مدتی هم سرپرست فدراسیون جودو کشور بود.

جواد شهلایی(87-1384):
وی از دانشگاه تبریز به تربیت بدنی منتقل شده و از اساتید دانشگاه تبریز محسوب می‌شد. دوره وی را می‌توان دوره طلایی ساخت و ساز اماکن ورزشی ذکر کرد، در دوره شهلایی هر شهرستان استان آذربایجان‌شرقی حداقل 2 سالن ورزش افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

همچنین تیم ماشین‌سازی که در آستانه انحلال قرار داشت، با موافقت شهلایی یک سال زیر نظر اداره تربیت بدنی استان اداره شد.

مرحوم غلامحسین فخاری(89-1387):
فخاری چند سالی مدیر شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی بود و 2 دوره هم سابقه ریاست هیات فوتبال استان را داشته و یک بار نیز در انتخابات هیات فوتبال استان به دلیل اعتراض به مجمع، استعفا داده بود.

مهم‌ترین اتفاق دوران مدیریت فخاری را می‌توان صعود تیم تراکتورسازی به لیگ برتر اشاره کرد. در 7 سال قبل از آن فوتبال تبریز نماینده‌ای در لیگ برتر فوتبال کشور نداشته و از سطح اول فوتبال کشور دور شده بود.

سیدمحمد شروین‌اسبقیان(91-1389):
محمد شروین‌اسبقیان دونده سابق تیم‌های منتخب آذربایجان‌شرقی و تیم ملی، در فروردین سال 89 به عنوان مدیرکل تربیت‌بدنی آذربایجان‌شرقی (سازمان ورزش و جوانان فعلی‌) انتخاب شد.

وی به واسطه حضورش در میدان‌های قهرمانی از سیاست باز در برخورد با قهرمانان و خبرنگاران پیروی کرده و کمتر در دفترش را بر روی مراجعان بسته نگاه داشت.

اسبقیان حضور فعالی در عرصه‌های ورزشی داشته و به نوعی سعی کرد به توسعه و پیشرفت ورزش استان کمک کند.

وی مدیرکل استان‌های تهران و اردبیل را هم در کارنامه خود داشت و بعد از رفتن از اداره کل ورزش و جوانان استان، سرپرستی فدراسیون قایقرانی را برعهده گرفت.

اکبر محمودی اصل(92-1391):
اکبر محمودی‌اصل که سابقه معاونت توسعه منابع انسانی تربیت‌بدنی آذربایجان‌شرقی در دهه 70 و  مدیر‌کل ورزش و جوانان استان‌های ایلام و قزوین را نیز در کارنامه داشت. دوره مدیریت وی یکی از کوتاه‌ترین دوره‌های مدیریتی ورزش استان بوده و وی بعد از یک سال بازنشسته شده و جای خود را به اسبقیان داد.

جالب اینکه در سال 91 تودیع اسبقیان و معارفه محمودی برگزار شده و یک سال بعد تودیع محمودی و معارفه اسبقیان صورت گرفت.

 سیدمحمد  شروین اسبقیان(94-192):
اسبقیان که مدیری از جنس ورزش بود موفق شد آذربایجان‌شرقی را به سطح اول کشور بازگرداند. طی پارامترهای وزارت ورزش آذربایجان‌شرقی پیش از مدیریت اسبقیان در رده بیست و هفتم قرار داشت و وی توانست این استان را در سال 92 به رتبه اول رسانده و سال 93 نیز آذربایجان‌شرقی جزو سه استان برتر کشور قرار داشت.

در دوره مدیریت اسبقیان، هدف‌گذاری برای درخشش ورزشکاران آذربایجان‌شرقی در مسابقات آسیایی و جهانی صورت گرفته و در بخش میزبانی نیز تبریز پذیرای جام ملت‌های شطرنج آسیا همچنین مسابقات قهرمانی جوانان هندبال آسیا و مسابقات قهرمانی زورخانه‌ای و ورزش‌های پهلوانی بود.

جمشید نظمی(96-1394):
جمشید نظمی که از فرماندهان سپاه بود که در سال 94 به عنوان مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان‌شرقی معرفی شد.

وی در سال 1373 رئیس هیات فوتبال استان آذربایجان‌شرقی بود. مدت مدیریت وی در این هیات تنها یک سال بوده و برای مأموریت کاری از سمت خود استعفا داد. جمشید نظمی در سال 92 به عنوان مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی تبریز انتخاب شد.

وی در همان مصاحبه اول گفت که به مربی خارجی اعتقاد نداشته و برابر خواسته تماشاگران مبنی بر بازگشت تونی اولیویرا مقاومت می‌کند، اما در مدت کوتاهی با تونی وارد مذاکره شده و به توافق رسید. تراکتورسازی با 4 پیروزی قهرمان جام حذفی شد تا نظمی نخستین مدیر عامل باشگاه تراکتورسازی باشد که قهرمانی در ایران را کسب می‌کند.

در فصل 94-93 نظمی با رسول خطیبی به توافق رسیده و هدایت تیم خود را به وی سپرد. تراکتورسازی با نظمی و خطیبی به صدر جدول رسیده و 8 هفته صدرنشین لیگ برتر بود که برای تراکتورسازی بی‌سابقه بود. اما اختلافات نظمی با هیات‌ مدیره باشگاه تراکتورسازی سبب استعفای وی شد تا عمر مدیریتی وی کمتر از یک سال باشد.

وی به مدت 2 سال مدیریت ورزش استان آذربایجان‌شرقی را برعهده داشته که در سال اول حضورش این استان در رده دوم کشور قرار داشته و امسال نیز به احتمال زیاد آذربایجان شرقی در جمع 3 استان برتر کشور خواهد بود. در دوره مدیریت وی تیم مس سونگون در فوتسال و شهرداری تبریز در بسکتبال قهرمان لیگ برتر کشور شدند.

ایوب بهتاج 1396:
وی مدیر کل ورزش و جوانان اردبیل بوده و عضو هیات رئیسه فدراسیون ورزش‌های همگانی است. بهتاج سال گذشته در همایش فرزندان آفتاب و تجلیل از برترین‌های اخلاق‌مدار ورزش کشور، به عنوان مدیر نمونه اخلاق وزارت ورزش و جوانان انتخاب شد.

وی 2 اسفند 1396 به عنوان مدیرکل جدید ورزش و جوانان استان آذربایجان‌شرقی انتخاب شده و جانشین جمشید نظمی در این سمت شدند.