تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : قفقاز و غرب آسیا , پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ ۱۱:۱۳:۰۳ شناسه خبر : ۱۰۷۰۲۹۶

رجب طیب اردوغان خبر داد

ائتلاف حزب حاکم ترکیه با حزب حرکت ملی برای انتخابات 2019

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در سخنانی از ائتلاف حزب متبوعش با حزب حرکت ملی موسوم به 'ائتلاف جمهور' در انتخابات سال 2019 ترکیه خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار  به نقل از ایرنا، اردوغان پس از نشست گروه با اعضای حزب عدالت و توسعه در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی در انتخابات سال 2019 با هم ائتلاف خواهند کرد و نام آن 'جمهور' خواهد بود.

در همین ارتباط روزنامه سوزجو در گزارشی نوشت: ائتلاف حزب حرکت ملی و حزب عدالت و توسعه در آستانه همه پرسی قانون اساسی ترکیه آغاز شد و بعد از چندین مذاکره دو جانبه میان رجب طیب اردوغان رئیس حزب عدالت و توسعه با دولت باغچه لی رئیس حزب حرکت ملی، ائتلاف این دو رهبر حزب به صورت رسمی برای انتخابات 2019 میلادی ترکیه نیز اعلام و نام 'ائتلاف جمهور' را به خود گرفت.

به نوشته این رسانه، ائتلافی که پیش از این تحت عناوینی مانند 'ائتلاف ملی – میهنی'، 'ائتلاف ماه و ستاره' از آن یاد می شد، بعد از 3 دور مذاکره اردوغان با باغچه لی و 9 دور مذاکرات مختلف میان سران احزاب عدالت و توسعه و حرکت ملی، روز گذشته در نهایت ائتلاف به صورت رسمی اعلام و نام 'جمهور' بر آن نهاده شد.

این رسانه افزود: طرح 'ائتلاف جمهور' امروز 21 فوریه با 26 ماده به مجلس ارائه خواهد شد و پس از تصویب، حزب حرکت ملی به صورت رسمی موتلف حزب عدالت و توسعه در انتخابات سال 2019 خواهد بود.

به گزارش ایرنا، تابستان سال 2016 میلادی مرال آکشنر به علت انتقاد از کادر رهبری حزب حرکت ملی از این حزب اخراج شد. آکشنر که 'بانوی آهنین' لقب گرفته و پیش از این در سالهای 1996 و 1997 در دولت مرحوم نجم الدین اربکان وزیر کشور و معاون رئیس پارلمان ترکیه بود، اواخر سال گذشته ضمن تاسیس حزبی جدید به نام 'نیک' به رهبری این حزب نیز برگزیده شد.

حزب حرکت ملی به دلیل اعلام حمایت هایش از اردوغان و جدایی مرال آکشنر، دچار کاهش محبوبیت شده و دولت باغچه لی ضمن آگاهی از وضعیت متزلزل حزب متبوعش، اواخر سال گذشته در سخنانی اعلام کرد که شرط کسب 10 درصد آرای انتخابات برای ورود احزاب به مجلس در ترکیه بسیار بالاست و باید این معیار با توافق سران احزاب معین شود.

وی تاکید کرد: ترکیه باید از طریق دموکراسی در مسیر ثبات و اقتدار بماند و به راه خود ادامه دهد اما با وضع قوانینی در مجلس که باعث حذف و یا تحت فشار قرار گرفتن برخی احزاب می شود، گام برداشتن کشور در مسیر آزادی و دموکراسی میسر نخواهد شد.

وی اضافه کرد: حد نصاب کنونی کسب آراء برای ورود احزاب به مجلس در سال 1980 به منظور جلوگیری از ورود برخی تجزیه طلبان به مجلس وضع شد اما در حال حاضر مانع شکل گیری ائتلاف میان احزاب شده است. پیشنهاد کاهش حد نصاب از سوی باغچه لی با استقبال سران سایر احزاب رو به رو نشد و وی چاره کار را در حمایت قاطعانه از اردوغان در انتخابات 2019 دید.

بدین ترتیب حزب حرکت ملی ترکیه که بعد از برگزاری همه پرسی تغییرات قانون اساسی و همچنین تشکیل حزبی تحت عنوان حزب نیک با ریاست مرال آکشنر از اعضای قدیمی و مهم حزب حرکت ملی به شدت تضعیف شده و بر اساس تمامی نظرسنجی های صورت گرفته در سطح کشور زیر حدنصاب انتخابات قرار گرفته بود، با ائتلافی که با حزب عدالت و توسعه انجام داده، از ماندن زیر حدنصاب 10 درصدی انتخابات فرار و در سایه حزب حاکم، حضور خود را در مجلس ملی ترکیه تداوم خواهد بخشید.