تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ ۱۳:۴۰:۴۸ شناسه خبر : ۱۰۷۰۴۰۳

رئیس انجمن قطعه سازان و ماشین سازان تبریز تاکید کرد؛

نقش ویژه ماشین سازی تبریز در نوسازی ماشین آلات صنایع/ لزوم بازگشت گروه ماشین سازی تبریز به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

رئیس انجمن قطعه سازان تبریز گفت: گروه ماشین سازی تبریز نقش ویژه ای در نوسازی خطوط تولید و ماشین آلات صنایع قطعه سازی و خودروسازی تبریز دارد.

به گزارش تبریز بیدار ، یونس اکبرپور پایدار در خصوص لزوم نوسازی ماشین آلات واحدهای قطعه سازی، گفت: ما در واقعیت ماشین آلات فرسوده ای داریم و قیمت تمام شده تولید در استان نسبت به سایر صنایع جدیدی که در استان های دیگر ایجاد شده بیشتر است و همین باعث کاهش سهم ما از بازار شده است.

وی افزود: این به معنای این نیست که کیفیت ما پایین است، بلکه رقبای ما قیمت تمام شده پایین تری دارند، علتش هم همین نوسازی ماشین آلات است که قیمت تمام شده شان به دلیل استفاده از ماشین آلات به روزتر از محصولات ما کمتر است و ضایعات کمتری هم دارند.

پایدار گفت: باید در استان تلاش داشته باشیم تا ماشین آلات واحدهای قطعه سازی را به روز کنیم برای همین هم گروه ماشین سازی تبریز برای ما خیلی مهم است. ماشین سازی می تواند در این زمینه کمک بسیار بزرگی به صنایع قطعه سازی و دیگر صنایع داشته باشد. به شرطی که مدیریت این گروه در دست مجموعه ای کارآمد باشد.

رئیس انجمن قطعه سازان تبریز تصریح کرد: اگر سهام و مدیریت ماشین سازی به دست افراد فاقد اهلیت لازم بیافتد، اوضاع این شرکت مادر صنعتی از وضعیت فعلی هم بدتر خواهد شد.

پایدار به لزوم بازگشت گروه ماشین سازی تبریز به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تاکید کرد و گفت: ما از دولت خواسته ایم با بازگشت سهام گروه ماشین سازی تبریز به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و مشارکت با یک شرکت معتبر اروپایی ماشین ساز برای توسعه این گروه مادر صنعتی، زمینه را برای رشد و توسعه این صنعت مادر و نیز کمک به نوسازی خطوط تولید سایر صنایع آماده کند.

وی گفت: مساله دیگر نرخ بسیار بالای نظام بانکی است که روز به روز فشار بیشتری به صنایع وارد می کند و کوچکترشان می کند. سودی که بانک ها از ما مطالبه می کنند، خارج از توان سوددهی صنعت قطعه سازی است و واحدهای تولیدی را مجبور می کند به جای برنامه ریزی برای آینده، دچار روزمرگی شده تنها به فکر تامین حق بیمه کارکنان و... باشند.

پایدار تاکید کرد: اگر بتوانیم این مسائل را حل کنیم، حتما بسیاری از مشکلات حل خواهند شد.

وی افزود: بخش خصوصی باید تلاش خودش را انجام دهد و دولت هم با اجرای طرح ها و قوانین حمایتی به کمک تولید بیاید. دولت باید مشوق هایی برای تولید در نظر بگیرد تا سرمایه های سرگردان هم در کشور جذب بخش تولید شود، در این صورت مشکل اشتغال، کار و تولید حل خواهد شد.

این گزارش می افزاید؛ همایش قطعه سازان و ماشین سازان تبریز 2018 به همت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تبریز، انجمن مدیران صنایع آذربایجان شرقی و انجمن ماشین سازان و قطعات خودروی تبریز دهم اسفند ماه امسال در هتل کایا لاله پارک تبریز برگزار می شود.