تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ۱۱:۴۹:۰۴ شناسه خبر : ۱۰۷۰۵۲۰

ساز ناکوک محافظه کاری در دانشگاه تبریز؛

لغو برنامه عدالتخواهان در دانشگاه تبریز با برچسب زنی!

عنصر مطالبه گری و پیشتازی در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی همراه با آگاه سازی و روشنگری عنصر اصلی است که همواره رهبر انقلاب از عموم دانشجویان خصوصا افراد حاضر در تشکل های دانجشویی انتظار داشته اند. با این وجود همچنان شاهد سازهای ناکوک در دانشگاه ها هستیم.

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛ 


دانشگاه به عنوان مبدا تحولات سیاسی اجتماعی در چند دهه اخیر نقش بسزایی در بیداری ملت ایران داشته است، عنصر جسارت و مطالبه گری دانشجو به عنوان جوهره حرکت های دانشگاهی همواره مورد تردید کسانی بوده است که این نوع نگاه انتقادی را در منافات با قدرت خود دیده اند، بر همین اساس بر خلاف توصیه های اکید امام و رهبری بر ایجاد فضای آزاد اندیشی، دولت ها و برخی مسئولین دانشگاهی همواره با نگاه افراط و تفریط، فضایی را که باید درجهت رشد و آگاهی جامعه باشد را به قهقرا کشانده اند.


عنصر مطالبه گری و پیشتازی در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی همراه با  آگاه سازی و روشنگری عنصر  اصلی است که همواره رهبر انقلاب از عموم دانشجویان خصوصا  افراد  حاضر  در تشکل های دانشجویی انتظار داشته اند. با این وجود همچنان شاهد سازهای ناکوک در دانشگاه ها هستیم. 


در سالهای اخیر و در پی انتشار فیش های نجومی بحث اشرافی گری مسئولین و تذکرات رهبر انقلاب در این مبحث یکی از سر فصل های انتقادات دانشجویان بوده است؛ هر چند در این مسیر تعدادی از دانشجویان بنا به همان اصل ناپختگی سیاسی گرفتار دادگاه ها شدند اما با این وجود این مساله به عنوان یکی از انتظارات رهبر انقلاب از  دانشجویان همچنان قرار دارد. که با انتشار خبر مصادیق اشرافی گری مسئولین  هر از گاهی دوباره داغ می شود.

در آخرین نمونه در هفته های گذشته تصاویر خودرو پرادو امام جمعه ایلام و حضور وی در میهمانی ولیمه نوه اش با واکنش رسانه ها و فعالین فضای مجازی روبرو شد تا جایی که هشتگ #امام_جمعه_ایلام به عنوان یکی از ترندهای توئیت کاربران ایرانی توئیتر مطرح شد. در همین زمینه، دفتر انجمن اسلامی دفتر تحکیم وحدت دانشگاه تبریز به بهانه این موضوع و روشن سازی موضوع برنامه ای با عنوان عدالتخواهی ترتیب داده بود. تشکل مذکور برای این برنامه از حجت الاسلام رضایی نیا (روحانی ایلامی که نخستین بار به اشرافی گر امام جمعه ایلام معترض شده) و حسین شهبازی ( دبیر مجمع عدالتخواهان دانشگاه شیراز که به دلیل به اعتراض به امام جمعه شیراز محکوم شده) و روح الله رشیدی دعوت به عمل آورد که  در کمال تعجب این برنامه در شورای فرهنگی دانشگاه تبریز  با وتوی دفتر نهاد نمانیدگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز تصویب نشد.


طبق اخبار واصله به تحریریه تبریزبیدار، علت مخالفت با اجرای برنامه، وابستگی سیاسی مدعوین برنامه به رئیس دولت نهم و دهم ومحکومیت قضایی مدعوین عنوان شده است! ادعای مطرح شده در حالی است که حجت الاسلام رضایی نیا از طرف حجت الاسلام علی اکبری (نماینده رهبر انقلاب در اتحادیه انجمن اسلامی دان آموزان) به مدت 4 سال به عنوان مسئول اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان استان ایلام منصوب شده بود و بارها در سخنرانی های خود علیه عملکرد سالهای اخیر رئیس دولت نهم و دهم موضع گیر کرده بود. از سوی دیگر ادعای محکومیت قضایی برای فرد مذکور در حالی است که وی تا کنون هیچ گونه محکومیتی در پرونده ندارد.


جای تاسف است در موضوعی که نماینده  مقام معظم رهبری در دانشگاه ها هم موضوع گیری نمود و خواستار انتقاد دانشجویان از رویه اشرافی گری مسئولینی همچون امام جمعه ایلام شده است، دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در  دانشگاه تبریز با رویه محافظه کارانه پای در جهت ایجاد فضای گلخانه ای در دانشگاه برمی دارد.  پر بیراه نیست بگوییم تصمیمات اینچنینی نتیجه ای جز بحث و گفتگو در فضایی انتزاعی بی نتیجه ندارد. فضایی که با آزاد اندیشی و توصیه رهبر انقلاب در تضاد اساسی است. 

محمدیان+امام جمعه ایلام


البته وقتی به سخنرانی بدون حساب و کتاب اصحاب فتنه و تقلیل نشست حسین شریعتمداری  به جلسه درون تشکیلاتی در دانشگاه تبریز با فشار مسئولین دانشگاه در سالهای اخیر نگاه می کنیم جای تعجب نیست که جای عدالت خواهان در امروز دانشگاه تبریز تنگ شده باشد! شهید آوینی در جمله ای زیبا وضعیت هر روز عدالتخواهان حزب الهی به نگاشته است و می نویسد" در جمهوری اسلامی همه آزادند جز حزب الهی ها!"نظرات

راد
IR

خسته نباشید تبریز بیداری ها.