تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : ورزشی , یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ۲۲:۵۷:۳۹ شناسه خبر : ۱۰۷۰۶۰۶

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی:

موافق سیاست اتکا به بازیکن سرباز نیستم/ فصل آینده سال قهرمانی تراکتور در ایران است

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی در اخرین روزهای سال 1396 با ارئه گزارشی از فعالیت های صورت گرفته در این دو سال به چشم انداز و اهداف این باشگاه در سال آتی اشاره کرد و تراکتورسازی را مدعی اصلی قهرمانی در فصل آتی دانست.

به گزارش تبریز بیدار ، مصطفی آجورلو در گفت‌وگو با سایت رسمی باشگاه تراکتورسازی ابتدا با اشاره به فعالیت باشگاه در نقل و انتقالات نیم فصل و پس از پایان محرومیت گفت: ما در این دو سال واقعا روزهای سختی را داشتیم. باشگاه در یک شرایط اورژانسی قرار داشت. در چنین شرایط سختی به باشگاه آمدیم و امروز پس از گذشت نزدیک به دو سال شرایط تحت کنترل است و آینده بسیار روشن.

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی ادامه داد: ما در مسیر تقویت و در جهت موفقیت تیم از هیچ تلاشی فروگذار نکردیم. جذب بازیکنان مورد نیاز ، تقویت یا تغییر کادر فنی و ایجاد تمامی بسترها و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مورد نیاز به عنوان وظایف باشگاه انجام شد. در نیم فصل 10 بازیکن جدید در تمامی پست ها با نظرکادر فنى جذب شد. محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالاتی برای نخستین بار در فوتبال ایران اتفاق افتاد و طبیعتا بر روند آماده سازی و نتایج تیم تاثیرگذار بود اما در نیم فصل بازیکنانی جذب کردیم که اکثرا کیفیت خوبی دارند و تمامی این نقل و انتقالات با نظر کادر فنی صورت گرفت.

وی تصریح کرد: البته باید برای سال آینده برای بهبود شرایط و اتخاذ بهترین تصمیمات اقدام مناسب و به موقع صورت پذیرد. من موافق ادامه سیاست اتکا به بازیکن سرباز نیستم اگرچه اعتقاد دارم اکثر سربازان بدون حاشیه و آرامش کار خودشان را در باشگاه دنبال کردند اما نمونه هایی هم وجود داشته که از دایره حرفه ای گری و قانون خارج شدند که مسلما طبق قانون در این مورد عمل می شود. با این وجود باید به مسئله کلی نگاه کنیم. رابطه باشگاه و بازیکنان سرباز دو طرفه است. تراکتورسازی برای بازیکنان یک فرصت است. مسلما اگر تراکتور سرباز نپذیرد، بازیکنان برای خدمت خود دچار مشکل می شوند و از این نظر تراکتور به فوتبال کشور خدمت می کند.برخی افراد یک طرفه به قاضی می روند و تراکتور را برای این خدمتی که می کند مورد انتقاد قرار می دهند. صورت مساله این گونه که این دوستان می گویند نیست.بهر حال در مورد بازیکنان سرباز ما باید طوری برنامه ریزی کنیم که تراکتور هم بهترین بهره را ببرد.

*با انتخاب های درست تیم قدرتمندی برای فصل بعد شکل مى دهیم

آجورلو در ادامه افزود: ساختن تیم در سال آینده از همین حالا شروع شده. گروهی  در حال انتخاب بازیکنان باکیفیت هستند تا با نظر کادرفنی به جذب آنها بپردازیم. در سال های آینده شاهدکاهش وابستگی به بازیکن سرباز،‌تقویت تیم های پایه و استفاده از بازیکنان جوان و مستعد به منظور تضمین آینده تراکتورسازی در فوتبال حرفه ای ایران خواهیم بود همانطور که در این فصل شاهد بودیم تعدادی از بازیکنان توانمند و شایسته آکادمی تراکتورسازی به تیم اصلی تزریق شدند و شایستگی های خودشان را به خوبی نشان دادند.بازیکنان جوان و بعضا بومی مثل نادری ،‌آزادی ،‌مهدی زاده ، مسلمی پور و طاهران در این فصل نشان دادند که می توانند سال ها آینده این باشگاه را تضمین کنند. البته سال آینده هم به این روند در جذب بازیکنان آینده دار، مستعد و باکیفیت ادامه خواهیم داد. در همین راستا گروهی را مامور کرده ایم که بازیکنان با کیفیت رده های سنی مختلف در لیگ دسته اول همچنین لیگ برتر و بازیکنان خارجی را از همین حالا زیر نظر بگیرند تا بتوانیم در کنار بازیکنان فعلی با انتخاب های درست تیم قدرتمندی برای فصل بعد شکل دهیم.

*باید تیمى قدرتمند ، مدعى و جوان را تدارک ببینیم

مدیرعامل تراکتورسازان اذعان داشت: من از زمانى که به تراکتورسازی آمدم دو هدف را به شکل جدی دنبال کردم ؛ ابتدا تبدیل این باشگاه به یک بنگاه اقتصادى و دیگرى قهرمانى تراکتورسازی در ایران و حضور موفق در آسیا . ما در سال اول به برخى از اهداف خود در زمینه فنى رسیدیم اما این تمام هدف نبود. در سال اول از نظر اقتصادى به بیشتر اهدافمان رسیدیم وتوانستیم منابع مالى جدیدى که رابطه اى با بخش دولتى نداشت ایجاد کنیم اما در زمینه فنى سال دوم شراط پیچیده شد. ما با محرومیت مواجه بودیم.  زمانى که اقاى گل محمدى به عنوان سرمربی انتخاب شد اجماع خوبی از سوی هواداران روى این انتخاب وجود داشت. باشگاه شبیه ساختمانى بود که ترک هاى زیادى خورده بود مثل بدهى ها و محرومیت ها و ما باید این ساختمان را به مرحله و جایگاه متفاوتی می رساندیم که از خطر ریزش در امان باشد. حالا وقت آن رسیده که این ساختمان را پس از زدودن زخم هایی که بر پیکرش وارد شده بود به یک ساختمان زیبا و محکم مبدل کنیم. حالا در شرایط عادى مى توانیم اهداف فنى را در کنار کارهای اقتصادى دنبال کنیم. امروز باید بگویم که باشگاه در شرایط بسیار بدی قرار داشت.خیلی شرایط خطرناک و بغرنج بود. ولی امروز به لطف خدا، خطر از سر باشگاه گذشته و آینده روشن است. سال آینده باید تیمى قدرتمند ، مدعى و جوان را تدارک ببینیم که مدعى و هدفش قهرمانى ایران باشد. به خواست خدا فصل آینده سال قهرمانى تراکتورسازی در لیگ برتر ایران است.

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی همچنین به حضور ساغلام در این باشگاه اشاره کرده و اظهار داشت: گفته مى شد اجازه نمى دهند مربى ترک به تبریز بیاید ولی دیدیم که این اتفاق افتاد و یک مربی با کیفیت هدایت تراکتورسازی رادر دست گرفت که سابقه قهرمانی در لیگ ترکیه را دارد. از نظر کیفیت فنی هم بازی های خوبی در آسیا انجام داده ایم و در همین 3 مسابقه 12 فرصت مسلم گلزنی داشته ایم که البته متاسفانه از این فرصت ها استفاده نشد. به عقیده من به جز بازی مقابل پیکان در همه مسابقات دیگر عملکرد خوبی داشتیم.

*بیش از 45 میلیارد بدون دریافت هیچ کمکی برای باشگاه درآمدزایی شد

آجورلو در ادامه  گفت: حرف های متعدد و مختلفی در این مدت مطرح شد و من بارها پیرامون موضوعات گوناگون صحبت کردم. به طور مثال بارها در خصوص مدیر بومی یا غیر بومی صحبت شد و من اعلام کردم به عنوان خدمتگذار مردم شریف آذربایجان در کنار تراکتورسازی حضور دارم. کلیه قراردادهای مالی با حامیان و شرکای تجاری در تهران دنبال می شود و همین 45 میلیاردی که در این دو سال آورده شده از کدام نهاد یا سازمان دولتی یا خصوصی در تبریز فراهم شده است؟ اگر سازمان ها و حامیان مالی در تبریز آمادگی همین میزان حمایت از تراکتورسازی را داشته باشند من شبانه روز در تبریز به دنبال حل مشکلات مالی و تامین اعتبارات لازم خواهم بود اما در این دو سال که دیدیم حمایت و همراهی آنچنانی در سطح مدیران دولتی و خصوصی تبریز نشد. من هم به ناچار کلیه طرح ها و پروژه های اقتصادی را در تهران دنبال کردم. آن مربی  بومی که فکر می کند مشکل تراکتورسازی حضور مدیر غیر بومی و مدیریت از تهران است نباید فراموش کند طلب چند سال گذشته خودش را توسط همین مدیر غیر بومی و در همین دوران دریافت کرده در حالی که در سال های گذشته موفق به دریافت وجه خودش نشده بود. این هم از جمله مواردی است که به واقع باعث تاسف است. بهتر است برخی بدانند ، مدیر غیر بومی به صورت میانگین روزانه حدود ١٥ ساعت برای مدیریت تراکتور سازی وقت می گذارد. این مدیر غیر بومی ٤٥ میلیارد تومان درآمد کسب و ١٣ میلیارد بدهی پرداخت کرده. وقتی می بینیم برخی مدیران بومی و مربیان بومی در مقاطع سخت و حساس برای باشگاه به اشکال مختلف حاشیه سازی می کنند و نه تنها در این روزهای سختی باری از دوش تراکتورسازی بر نداشته اند بلکه ابتدا به دنبال نقد کردن مطالبات و دریافت وجوه مورد نظر خودشان هستند و در قدم بعدی برای بازگشت به این باشگاه از هر ابزار و روش های ناجوانمردانه و غیر اخلاقی استفاده می کنند، متأسف می شویم. 

وی به موضوع محرومیت تراکتورسازی اشاره کرد و اظهار داشت:بارها در این مدت پیرامون موضوع محرومیت صحبت شده اما نباید فراموش کنیم که این میراث باقیمانده از گذشته است و همین اتفاقات تلخ موجب گذراندن یک فصل سخت برای تراکتورسازی گردید که همه ما مشکلات و سختی های آن را در کنار هم تحمل کردیم.هواداران با تمام وجود کنار تیم خود ایستادند. موضوع بدهی های سنگین خارجی ،‌معوقات ،‌جرایم و همینطور اشتباهاتی که در نحوه فسخ قراردادها صورت گرفته موضوعات کوچکی نبوده که بتوان به راحتی از آنها عبور کرد. با توجه به وجود 9 پرونده در فیفا راه حلی برای رفع یا پیشگیری از محرومیت در آن مقطع وجود نداشت. تنها راه حال این بود که با صبر و حوصله یک به یک پرونده ها را حل و فصل کنیم و بار سنگین بدهی های داخلی و خارجی را از روی دوش باشگاه برداریم.کدامیک از این مطالبات مرتبط با دوره فعالیت من در تراکتورسازی بوده؟ در حالی که بعضی از این بازیکنان و مربیان داخلی یا خارجی دیگر فعالیتی در فوتبال ندارند و بعد از دوران بازنشستگی مطالبات دوران حضور خودشان در تراکتورسازی را در این فصل دریافت کردند.

*بیش از ١٣ میلیارد از بدهی های داخلی و خارجی در همین مقطع بدون کمک دولتی و بودجه مصوب پرداخت شد

آجورلو اضافه کرد: متاسفانه سکوت من در بسیاری از مقاطع فرصتی را برای برخی فراهم می کند که حقیقت را وارونه سازند. من به عنوان خدمتگذار مردم شریف آذربایجان مدیریت تراکتورسازی را بر عهده گرفتم و بیش از ١٣ میلیارد از بدهی های داخلی و خارجی باشگاه در همین مقطع بدون کمک دولتی و بودجه مصوب پرداخت شده است. با این وجود برخی افرادی که مطالبات سال های گذشته خودشان را در این دوره دریافت کردند علیه تراکتورسازی جوسازی می کنند چرا که می خواهند به هر قیمتی شرایط را برای بازگشت خودشان فراهم سازند. ما در این دو فصل به واقع هزینه دو تیم را به صورت همزمان پرداخت کردیم و نه تنها مورد هیچ حمایتی قرار نگرفتیم بلکه با انواع تهمت ها و توهین ها مواجه بودیم که این دور از انصاف است.

*هوادار یاور صادق و همیشگی تیم محبوبش در روزهای بحرانی است

وی همچنین در ادامه گفت:از هواداران پرشور تراکتورسازی که در سخت ترین روزها کنار تیم محبوبشان بوده اند تشکر می کنم. هوادار یاور صادق و همیشگی تیم محبوبش در روزهای بحرانی است. ما در کنار هم یک فصل بحرانی را سپری می کنیم و در این مسیر تسلیم نشدیم .مسیر فوتبال حرفه ای از خصوصی سازی عبور می کند و اگر مطالبه حقیقی هواداران خصوصی شدن باشگاه تراکتورسازی است باید بدانند که این باشگاه بدون حمایت و همراهی هوادار خودش مستقل و خودکفا نخواهد شد. بدهی های انباشته و سنگین تراکتورسازی که به جا مانده از 8 سال گذشته بوده نشان می دهد که رویکرد اقتصادی این باشگاه منطبق با اصول فوتبال حرفه ای نبود آن هم در شرایطی که تراکتورسازی از بودجه ثابت و معینی در سال های قبل استفاده مى کرد. البته قطعا همه مدیران و مسئولان قبلى هم تلاش زیادى انجام دادند اما به هر ترتیب مشکلات و آسیب هاى زیادى وجود داشت.ما در این دو فصل بدون اینکه بودجه ای داشته باشیم تنها با تکیه بر حامیان مالی و استفاده از طرح های اقتصادی موفق به پرداخت بدهی های باقیمانده از سال های گذشته شدیم. در این دو سال یک اتفاق تازه رخ داده و آن قطع بودجه های دولتی است.

مدیرعامل سرخ‌پوشان تبریزی تاکید کرد: در همین مدت بیش از 45 میلیارد تومان بدون دریافت هیچ کمکی برای باشگاه درآمدزایی شده است. فراموش نکنید ما در فوتبالی نفس می کشیم که باشگاهها از حق پخش تلویزیونی و تبلیغات دور زمین که حق مسلمشان تلقی می شود هیچ بهره ای نمی برند و بدون استفاده از منابع اصلی کسب درآمد باید علاوه بر تامین هزینه های جاری بدهی های گذشته را هم پرداخت می کردیم. این موقعیت سخت تراکتورسازی را در مسیر درست استقلال مالی و خودکفایی قرار داد. با این وجود و در سخت ترین شرایط و روزها به جز حمایت هاى معنوى آیت الله آل هاشم همچنین آقای پزشکیان ، آقاى نجفی  و آقای قاضی پور هیچ فردی در استان از بخش دولتی یا غیر دولتی کمکی به ما نکرد. من هنوز چشم به راه روزى هستم که یک مسئول استانى تماس بگیرد و بگوید با توجه به موقعیت بحرانی که برای شما پیش آمده در این وضعیت 1 میلیارد به شما کمک مى شود! این توقع زیادی نبود ولی هواداران عزیز بدانند، همین توقع کوچک هم براورده نشد. من واقعا دوران سختی را به همراه همکارانم پشت سر گذاشتم. خیلی دوران سختی بود. امروز که آن دوران سخت تمام شده لازم دیدم کمی از سختی دوران بگویم. با لطف خدا و حمایت هواداران عزیز آن دوران سخت گذشته است.

*تیم بارها در آستانه کسر امتیاز قرار داشت

آجورلو در ادامه اظهار داشت:ما در  این دو سال حدود ١٣ میلیارد از بدهى های گذشته را پرداخت کردیم. بارها تیم در آستانه کسر امتیاز قرار داشت و در یک مقطع خطر حذف از آسیا بسیار جدی بود. پرونده هاى متعدد در فیفا و کمیته انضباطى فدراسیون فوتبال وجود داشت اما در همه این روزها هیچ مسئول و حتى سرمایه دار علاقمندی در استان کوچک ترین کمکى نکرد. من در اینجا از هیات مدیره محترم باشگاه و خصوصا اقای الیاسی تشکر می کنم که با حمایت های معنوی و همکاری نزدیک و صمیمی خودشان با تمام وجود برای تحقق اهداف باشگاه و خصوصا به ثمر نشستن طرح های اقتصادی تلاش کردند. در این مدت برخی حرف های غیر منصفانه ای مطرح شد و من هم مشکلی برای شنیدن آن حرف ها ندارم اما سخن من این است که کسانی که ادعای فراوان داشتند هیچ اقدام برای کمک در روزهای سخت نکردند. امروز می خواهم این مژده را بدهم که باشگاه از شرایط سخت و اورژانسی رهایی پیدا کرده و روزهای روشن در پیش است.

*هوادار باید نقش کلیدی و تاثیرگذار خودش را در آینده این باشگاه باور کند

مدیرعامل تراکتورسازی گفت: همانطور که پیش از این وعده داده بودیم تراکتورسازی ،‌امروز نخستین باشگاه حرفه ای فوتبال ایران است که سهامدار و شریک یک اپراتور تلفن همراه محسوب می شود و آذرتل، فروش سیم کارت های خودش را طبق برنامه آغاز کرده است. حالا نوبت هواداران پرشور تراکتورسازی است که حمایت و همراهی خودشان را نسبت به طرح های اقتصادی نشان بدهند. هوادار باید نقش کلیدی و تاثیرگذار خودش را در آینده این باشگاه باور کند. درست مثل الگوی فوتبال حرفه ای در تمامی کشورهای پیشرفته در اینجا هم سرنوشت تراکتورسازی با حمایت و همراهی هوادارانش گره خواهد خورد. مشارکت و افتتاح حساب در بانک کوثر ،‌حمایت از باشگاه از طرح سامانه هواداری 3030 ایرانسل و حتی عضویت در طرح تخفیف که مانند آذرتل و سایر طرح های اقتصادی به زودی رسما آغاز خواهد شد اینها از جمله ابزارهای هواداران برای حمایت از تیم محبوبشان است. امروز تراکتورسازی به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شده. عصر جدایی فوتبال از درآمد های دولتی آغاز شده و این مسیری است که همه باشگاهها باید طی کنند. در این فرایند میزان مشارکت فعال هواداران اصلی ترین عنصر در موفقیت و ثروتمند شدن هر باشگاه است.

آجورلو خاطرنشان کرد: باید موقعیت و شرایط جدید را بشناسیم تا بتوانیم در کنار هم برای ساختن تراکتورسازی قدرتمند تلاش کنیم.یک تیم محبوب و مردمی به هوادارانش تکیه می کند و این همراهی شامل حوزه ها و بخش های گوناگون می شود. حضور پرشور هوادار در ورزشگاه قطعا در نتیجه گیری تیم موثر است همانطور که حضور و همراهی هوادار در طرح های اقتصادی قطعا در روند تقویت و قدرتمندسازی تیم محبوبشان اثرگذار خواهد بود. لذا در سخت ترین شرایط هم انتظار من این است که هواداران پرشور تراکتورسازی را همراه و در کنار خودمان ببینیم.

*یلدیریم از نزدیک با جایگاه اجتماعی و محبوبیت تراکتورسازی آشنا می شود

آجورلو به حضور عزیز یلدیریم مالک و مدیرعامل باشگاه فنرباغچه اشاره نموده و گفت: تقویت ارتباطات و گسترش تعاملات بین المللی از جمله اهداف جدی ما در باشگاه تراکتورسازی بوده با این وجود موانع و مشکلاتی در فصل جاری پیش آمد که مانع از تحقق بخشی از اهداف مورد نظر شد. به طور مثال در ابتدای فصل مذاکرات و ملاقاتی با مسئولین باشگاه بشیکتاش در ترکیه داشتیم اما به دلیل مشکلاتی که در این فصل وجود داشت هنوز امکان برگزاری مسابقات دوستانه بین دو باشگاه فراهم نشده است. بر همین اساس اقدامات لازم جهت سفر آقای عزیز ایلدریم مدیر محترم باشگاه فنرباغچه به تبریز فراهم شد و ایشان به دعوت باشگاه تراکتورسازی سفری به کشورمان خواهند داشت. در این سفر نشست های مشترکی پیرامون همکاری های دوجانبه برگزار خواهند شد همچنین چندین طرح همکاری اقتصادی و ورزشی گسترده بین دو باشگاه تراکتورسازی و فنرباغچه مورد بررسی قرار می گیرد که امیدواریم نتایج اجرایی بسیار خوبی به همراه داشته باشد و شاهد خروجی مطلوب و تاثیرگذاری باشیم. ایده من ساخت استادیوم اختصاصی و یک مرکز تجاری برای تراکتورسازی است که البته باید در این موضوع حداقل مسئولان استانی کمک کنند و با ما همراهی داشته باشند. حضور آقای ایلدریم در استادیوم یادگار و تماشای بازی حساس تراکتورسازی مقابل الجزیره نیز فرصت مناسبی است تا ایشان از نزدیک بیش از پیش با جایگاه اجتماعی و میزان محبوبیت باشگاه تراکتورسازی آشنا شود. امیدواریم این حضور سرآغاز همکاری های گسترده و ارزنده ای بین دو طرف باشد و گامی موثر در مسیر حرفه ای سازی باشگاه بزرگ و پرطرفدار تراکتورسازی. ساخت یک ورزشگاه مدرن و پیشرفته از جمله اهداف ماست که در همین راستا این پیشنهاد را به آقای ایلدریم خواهیم داد همچنین ایجاد یک مرکز تجاری اختصاصی مجموعه تراکتورسازی که می تواند ابزار بسیار مناسبی برای تقویت ارتباط هواداران با باشگاه باشد. امیدواریم مساعدت های لازم در استان هم صورت پذیرد و با همکاری مسئولان استانی بتوانیم زمینه سرمایه گذاری آقای ایلدریم و البته مشارکت دو باشگاه تراکتورسازی و فنرباغچه را فراهم سازیم. در پایان از هواداران عزیز می خواهم با حضور خود در ورزشگاه زمینه غلبه بر الجزیره را فراهم کنند.