تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ۱۲:۰۰:۰۹ شناسه خبر : ۱۰۷۰۶۵۶

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز خبرداد:

قطورترین درخت تبریز با حدود 4.5 متر قطر بیش از 90 سال عمر دارد

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز گفت: قطورترین درخت این شهر با حدود 4.5 متر قطر بیش از 90 سال عمر دارد و درپارک ائل گلی تبریز واقع است.

به گزارش تبریز بیدار ، علی مدبر روز چهارشنبه در گفت و گوی با ایرنا با اشاره به اجرای طرح شناسایی درختان دارای قدمت و کهنسال ترین درختان شهر برای اولین بار در تبریز افزود: پس از درخت واقع در چهار راه آبرسان درخت دیگری در پارک ائل گلی به عنوان قطورترین درخت تبریز با عمر 80 تا 90 سال شناسایی شده است.


وی حفظ و نگهداری ویژه از درختان بالای قطر 2 متر را از برنامه های این سازمان اعلام و اظهار کرد: تشکیل پرونده های گیاه پزشکی، ایجاد شناسنامه برای درختان و اطلاع رسانی به مردم در این خصوص اهمیت حفظ و نگهداری از این درختان را از دیگر برنامه های این سازمان است.


مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز یادآوری کرد: در این راستا کمیسیون گیاه پزشکی راه اندازی شده و بدنبال ایجاد آزمایشگاه گیاه پزشکی با همکاری دانشگاه تبریز هستیم تا بر روی درختان معاینات فصلی انجام شود.


مدبر ادامه داد: خیلی از درختان سطح شهر نیاز به تزریق مواد آلی دارند که می توان کمبود این مواد را از طریق تزریق یا ایجاد چالکود تامین کرد.


وی آزاد سازی فضای اطراف درختان در معرض خطر، راه اندازی گروه های حفظ و نگهداری درختان و سرشماری درختان را از دیگر برنامه های این سازمان اعلام کرد.


مدبر با اشاره به اینکه حدود 10 تا 15 سال از آخرین سرشماری درختان این شهر گذشته است، افزود: در آن سرشماری حدود 600 هزار درخت سرشماری شده بود.


کلانشهر 1.8 میلیون نفری تبریز دارای 12.5 متر سرانه فضای سبز برای هر شهروند است.