تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ۱۲:۲۳:۲۲ شناسه خبر : ۱۰۷۰۷۱۳

ساعتی در کارگاه استاد صدق روحی؛

تفرّج درباغ هزار رنگ هنرمند نقاش تبریزی/ از تاثیر هنر تبریز بر ونیز و فلورانس تا نقاشی که از هر طرف به ما خیره شد

حاصل 60 ساله دسترنج استاد ما را مدهوش خود کرده است. استاد از بی توجهی ها به هنر نقاشی گلایه می کند و از تفاوت برخورد ها سخن می گوید. روایت می کند از قیمت حداکثر 500 هزار تومانی برای فروش آثار ارزشمندش در تهران در حالی که نظیر همان را در استانبول به قیمت 8 الی 10 میلیونی به فروش رسانده است.

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛ 


سرزمین کهن ایران مامن و پرورشگاه فرهیختگانی است که با ذوق و تلاش خود آثاری خلق کرده اند که با گذشت سالها، تمامی تکنولوژیهای روز را به چالش کشیده تا جایی که بسیار خوانده ایم که گردشگران مو بور چشم رنگی که از دیار فرنگ به ایران آمده اند از آثار هنرمندان این سرزمین انگشت به دهان مانده اند و غرور مغرب زمینی آنها را در هم شکسته شده است!

تبریز هم درعرصه هنر چون نگینی درخشان خوش درخشیده است تا جایی که با وجود تلاشهای فراوان دیگر کشورها، هیچ گاه نتوانسته اند فرشی چون فرش تبریز ببافند. البته  در تبریز جوشش هنر تنها به فرش نرسیده است و بزرگمردان و زنانی که در عرصه های مختلف کوشیده اند کم نیستند.


محله ی 17 شهریور مامن گنجینه ی استاد صدق روحی

روز گذشته به همراه محمد اسماعیل سعیدی عضو کمسیون فرهنگی مجلس و دکتر قادری جانشین سابق سپاه عاشورا به دیدار یکی از این بزرگ مردان هنر تبریز رفتیم، کسی که آثار و نقش قلم مویش بیش از خودش آوازه دارد. منزل استاد کریم صدق روحی هنرمند نقاش تبریزی در محله 17 شهریور میزبان ما بود. با گرمی خاص پذیرای ما شد و ما را به سمت کارگاه و محل جمع آوری آثارش راهنمایی کرد.

استاد صدق روحی

تفاوت نجومی توجه به هنر در تبریز، تهران و استانبول/ نگرانی استاد برای نگهداری باغ هزار رنگش

چشم از این همه زیبایی نمی توان برداشت و حاصل 60 ساله دسترنج استاد ما را مدهوش خود کرده است. استاد از بی توجهی ها به هنر نقاشی گلایه می کند و از تفاوت برخورد ها سخن می گوید. روایت می کند از قیمت حداکثر 500 هزار تومانی برای فروش  آثار ارزشمندش در تهران در حالی که نظیر همان را در استانبول به قیمت 8 الی 10 میلیونی به فروش رسانده است. از نبود نمایشگاه و فروشگاه درد دل می کند در حالی که در منزل هر شهروند تبریزی لااقل یک تابلو فرش نصب شده اما مردم وقعی به نقاشی نمی نهند. از نمایشگاهی سخن می گوید که تنها دو اثرش به فروش رفته است.

Image title


گلایه از ساختمان موزه ای که 5 سال رها شده است/ آثار نقاشی استاد صدق روحی سوغاتی مهندس ایتالیایی از تبریز

از موزه ای برای جمع آوری آثار هنری هنرمندان تبریز در جنب میدان آذربایجان سخن گفته که به صورت نیمه کاره 5 سال است رها شده است  هر چند موزه ای که در گوشه ای دور افتاده از شهر باشد قطعا مورد توجه قرار نمیگیرد و نگران نگهداری مجموعه ارزشمند 60 ساله خویش است. از مهندس ایتالیایی سخن گفت که سالها پیش وقتی مقیم تبریز بوده در هر سفر به ایتالیا 10 الی 12 اثر از او خریدار کرده تا جایی 130 اثر او را به عنوان سوغات تبریز به فرنگ برده است.

استاد صدق روحی

صحه گذاشتن ایتالیایی ها از تاثیر هنر تبریز بر ونیز و فلورانس/ خبر سعیدی از ایجاد خانه هنرمندان تبریزی در تهران برای ارائه آثار هنری

درد دل استاد بسیار است و اینجاست که سعیدی عضو کمسیون فرهنگی مجلس از همت ویژه برای حل مشکلات او سخن می گوید. سعیدی با روایتی از سفر کمیسیون فرهنگی به ایتالیا از جایگاه و تاثیر هنر تبریز بر هنر اروپا و رنسانس سخن گفت، ادعایی که خود ایتالیایی ها بر آن صحه گذاشته اند خاستگاه هنر پس از رنسانس فلورانس و ونیز، تبریز بوده است. سعیدی از پیگیری طرحی خبر داد که آثار هنرمندان تبریزی در مجموعه ای در تهران به نام خانه هنرمندان تبریزی خبرداد. وی که شور و اشتیاق استاد را می دید اشاره ای هم به موزه رها شده میدان آذربایجان داشت و از لزوم واگذاری و یا تکمیل این پروژه سخن گفت تا جایی که از مذاکرات و تذکراتش به وزیر ارشاد برای توجه به این قضیه سخن گفت.


Image title

نقاشی که از هر طرف به ما خیره شد

استاد ما را به آن سمت کارگاه راهنمایی می کند و نقاشی به ما نشان داد که از هر طرف به آن نگاه کنیم انگار به ما خیره شده است!

نیمی از مجموعه عتیق خالی است/ مجموعه های چهارراه شهید بهشتی محلی مناسب برای عرضه ی صنایع دستی و آثار هنری

سعیدی از بی توجهی به هنر های تبریز گلایه کرد و بر حرف استاد در خصوص نامناسب بودن جای موزه جنب میدان آذربایجان صحه گذاشت. سعیدی اظهار داشت: متاسفانه نگاه ها در تبریز صرفا اقتصادی و تجاری شده است همین مجموعه عظیم چهار راه شهید بهشتی را نگاه کنیم می تواند بهترین محل برای عرضه ی صنایع دستی و آثار هنرمندان باشد اما بیش از نیمی از آن خالی است. از سوی دیگر بی توجهی به هنرهای مختلف در تبریز سبب شده که نام تبریز در این هنرها فراموش شود به عنوان نمونه با هزاران تلاش خط استاد نیریزی را ثبت کنند در حالی که تبریز در عرصه هنر خوشنویسی صاحب مکتب است و همین است که امروز به عنوان نمونه کتابت اکثر قرآنها با خط عثمان طه که خارج از مملکت ماست در آمده است.

Image title


لزوم ارائه آثار هنرمندان تبریزی در تبریز 2018 به گردشگران داخلی و خارجی

سعیدی همچنین از تذکر به مسئولین برای ارائه آثار هنمرندان تبریزی در قالب برنامه های تبریز 2018  یا ارائه به گردشگران داخلی خبرداد.


قادری: هنر نقاشی باید همچون تابلو فرش به بطن جامعه راه باید تا ماندگار شود

قادری هم در این دیدار به لزوم در بطن رفتن این هنر به میان مردم سخن گفت: واقعا مجموعه ای که استاد صدق روحی جمع آوری کرده بی نظیر است و حتما باید برای حفظ و نگهداری آن فکری اساسی شود. مجموعه ای که با خوش شانسی از بمباران های زمان جنگ در امان مانده میراثی ارزشمند است و این آثار باید همچون تابلو فرش سردرود در میان عموم جامعه عرضه شود تا مردم جایگاه هنر نقاشی را به خوبی درک کنند.

استاد صدق روحی

انتشار تصاویر آثار استاد  صدق روحی در قالب مجموعه ای نفیس

استاد صدق روحی در ادامه از انتشار عکس آثارش توسط یکی از دانشگاه های غیر انتفاعی تبریز خبرداد و گفت: در این کتاب منتخب آثارم به همراه برخی از آثار نقاشان پیشکسوت تبریز ، توسط موسسه آموزش عالی نبی اکرم(ص) ، در قالب یک جلد کتاب نفیس چاپ گردید با تلاشهای جناب آقای سیدمصطفی طالبی و سرکار خانم عابدی و حمایت دکتر میلانی رئیس موسسه آماده شده است و  در فروردین ماه 1397 طی یک مراسمی رونمایی خواهد شد.

Image title


Image title


عکس از مهرداد صدق روحی