تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ۱۳:۰۴:۱۶ شناسه خبر : ۱۰۷۰۷۱۵

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی مطرح کرد:

افزایش گردشگر آذربایجان شرقی به ۴.۳ میلیون گردشگر با رویداد «تبریز ۲۰۱۸»

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: ما تمام ظرفیت‌های کل استان آذربایجان شرقی را پای تبریز ۲۰۱۸ آوردیم تا میزان گردشگر را از ۱.۷ میلیون فعلی به ۴.۳ میلیون نفر برسانیم و کل استان از آن بهرهمند شود.

به گزارش تبریز بیدار ،  مرتضی آبدار در نشست خبری ستاد اجرایی خدمات سفر نوروز 97 در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه امسال موضوع نظارت بر ارائه خدمات تشدید شده است اظهار داشت: این نظارت می‌تواند در ارتقای کیفیت رستوران‌های بین راهی، هتل‌ها و غیره بسیار موثر باشد.

وی از برگزاری مراسم‌های سنتی نوروزی در 62 نقطه آذربایجان شرقی برای معرفی داشته‌های فرهنگی و آئینی خبر داد و گفت: نوروزگاه مشترک ایران و جمهوری آذربایجان 10 فروردین ماه در منطقه آزاد ارس برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان «شهر جهانی فرش دستبافت» در سال 2015 افزود: جشنواره جهانی فرش دستبافت در تبریز همزمان با 2018 برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در اتاق بازرگانی با کمیسیون فرش و آژانس‌های گردشگری تفاهم امضا شد تا تورهای تخصصی فرش راه‌اندازی شود که در این تورها از مراحل تولید تا فروش بازدید کرده و برخی کارخانجات هم آماده بازدید گردشگران از تاریخ صنعت آذربایجان هستند.

آبدار در ادامه با اشاره به توجه «جایکا» به موسسه پژوهشی بین المللی به تبریز اظهار کرد: با تاکید جایکا، مرکز مطالعات جاده ابریشم در تبریز مستقر می‌شود که خرداد ماه این انتخاب اعلام رسمی می‌شود که در سایه این انتخاب، مقاوم سازی ابنیه‌های تاریخی جاده ابریشم و احیای فرهنگ بومی و محلی از جمله مزیت‌های آن است، ضمن اینکه برخی کشورها به دنبال خارج کردن جاده ابریشم جدید از ایران بودند که به دلیل ثبت جهانی بازار تبریز دنیا را قانع کردیم که جاده ابریشم جدید هم باید از ایران عبور کند. 

وی بوم‌گردی را از دیگر برنامه‌های گردشگری آذربایجان شرقی عنوان کرد و ابراز داشت: جنگل‌های ارسباران هم با حضور بازرسان یونسکو در آستانه ثبت جهانی است که با ثبت آن وزن تاریخی آذربایجان در عرصه بین‌الملل فوق‌العاده افزایش می‌یابد ضمن اینکه بیش از 1000 نوع گیاه دارویی داریم و مردم بومی منطقه در ثبت آن نقش زیادی داشتند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه باید داشته‌های خود را به خوبی معرفی کنیم تصریح کرد: باید مردم در فضای مجازی به صورت خودجوش نصب به ارتباط‌گیری و معرفی آثار تاریخی و گردشگری به دنیا کمک کنند و دولت به تنهایی نمی‌تواند در این حوزه موثر واقع شود.

وی در ادامه به میزان ظرفیت اقامت در اماکن اقامتی آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: 7400 تخت داریم که با افزایش ظرفیت به 8300 مورد افزایش یافته است در حالی که اگر 51 مجوز ساخت هتل داده‌ایم که با اتمام آن ظرفیت اقامت در استان به 13100 تخت می‌رسیم.

آبدار رویداد تبریز2018 را فرصتی تاریخی برای آذربایجان دانست و گفت: امروز تبریز به ویترین جهانی رفته است و همه باید در این زمینه برای جذب گردشگر و بهبود چرخه اقتصادی گردشگری تلاش کرده و از این فرصت استفاده کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: انتظار تحول جدی در این رویداد را نداریم بلکه باید صرفا داشته‌ها را معرفی کرده و زیرساخت‌ها را فراهم کنیم. ما تمام ظرفیت‌های کل استان آذربایجان شرقی را پای تبریز 2018 آوردیم تا میزان گردشگر را از 1.7 میلیون فعلی به 4.3 میلیون نفر برسانیم و کل استان از آن بهره‌مند شود. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه 108 پروژه عمرانی برای تامین زیرساخت‌های گردشگری تعریف کردیم تا آماده بهره‌برداری شود، ابراز داشت: 165 رویداد فرهنگی و اجتماعی هم برای این رویداد تعریف شد است چرا که تبریز2018 رویداد محور است. 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تعطیلی بازار در ایام نوروز و اوج گردشگرپذیری تبریز گفت: با هیئت امنای بازار جلسات متعددی برگزار شد و قرار شد امسال بازار فعال‌تر از سال‌های گذشته باشد تا گردشگران بیش از سال‌های قبل از این اثر بازدید کرده و خریدهای خود را انجام دهد.