تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ۱۳:۵۴:۳۸ شناسه خبر : ۱۰۷۰۷۳۲

یک پیشنهاد عیدانه؛

یک عیدی ماندگار و دوست‌داشتنی؛ به‌بهانه تنور داغ عیدی‌های نوروز

راستش را بخواهید در ایام عید منتظر فرصتی هستم تا به رسم عهد ماضی، پاورچین و یواشکی، به دور از چشم بزرگان و عقلای جهان دیده، به سراغ این گنجینه بروم و دست در دست آقای مهدی آذر یزدی در باغ کاغذی کتابهایش ساعتها قدم بزنم، لذت ببرم، راه و رسم زندگی بیاموزم.

یادداشت میهمان؛ صابر بخشی

 عید برای خیلی ها مخصوصا بزرگترها هوای پاک و بهاری، موسم مسافرت و استراحت را تداعی می کند اما برای کودکان و نوجوانان عید خزانه ای است پر از عیدی های رنگارنگ که بدون هیچ منت و مطالبه ای به ایشان هدیه داده می شود. بدون شک یکی از شیرین ترین و رویایی ترین خاطرات ما لحظات ناب دریافت عیدی از دست پدر و مادر، پدربزرگ و مادر بزرگ، دایی، عمو، خاله و عمه و ... است که هنوز یادآوری آن خاطره های خوش مانند خود بهار، روح و روان مان را باطراوت و شاد می کند.

تجربه ای بی نهایت خوشایند و لذت بخش که فی الواقع بچه ها بالاتر و برتر از دریافت اسکار و یا جایزه نوبل در پیش چشم هزاران هزار تماشاگر بزرگسال می پندارند! در این میان، کتاب هم می تواند عیدی خوبی باشد، و شاید هم بهترین عیدی. چرا که به قول اندیشمندی با اهدای کتاب خوب، در حقیقت یک باور و روش خوب زیستن را هدیه می دهیم که تأثیر آن سالهای سال باقی و جاری خواهد بود .

بنابر این، کتاب هم می تواند عیدی خوبی باشد، البته به شرط آنکه کتابِ خوبی باشد. « تا تنور داغ است نان را بچسبانید! » و این یعنی اهدای کتابِ خوب در فرصت استثنایی شادی سال نو و تعطیلات عید، شوق و رغبت انس و مطالعه را - حتی برای کسانی که زیاد با این یار مهربان دوست نیستند - دو چندان خواهد نمود. این وقت را دریابید تا دُر یابید.

 و اما پیشنهاد من برای عیدی به نوجوانان - در کنار سایر هدایای ریز و درشت - ( به ویژه رده های سنی چهارم ابتدایی تا راهنمایی و احیانا اول و دوم دبیرستان ) که شاید بیشتر از همه چشم انتظار عیدی های جور واجور هستند،

نتیجه تصویری برای قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب
 مجموعۀ؛ خواندنی و ماندنیِ : قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب
 اثر استاد مرحوم مهدی آذر یزدی (۲۷ اسفند ۱۳۰۰ - ۱۸ تیر ۱۳۸۸)، نویسندۀ خلاق کودک و نوجوان که با تلاشهای مجدانه و خالصانه خود و به دور از محافل پر طمطراق و پرادعای آکادمیک و آموزشی و در نهایت گمنامی، این اثر گرانسنگ آموزشی و تربیتی و در عین حال بسیار سرگرم کننده و جذاب را، که مورد تقدیر سازمان جهانی یونسکو نیز قرار گرفته، خلق نموده است.

داستان ها چنان ساده و شیرین نوشته شده اند، که هر چند بار هم که آن ها را خوانده و شنیده باشیم، باز هم از خواندن آن ها بسیار لذت می بریم و می آموزیم. نگارنده خود در ایام نوجوانی کتابهای این مجموعه بسیار خواندنی و در عین حال آموزنده را با تمام اشتیاق خوانده، حظ و بهره فراوان برده ام. و به قول اساتید فن، مجرب و از آب گذشته است و بر اساس همین تجربه ای اندوخته، توصیه به خواندن این مجموعه نفیس می نمایم.

 گوشه ای بنشینید و فقط نگاه کنید که بسیاری از پندها و نصایح، آموزش ها و تربیت ها ، رفتارهای درست و صحیح چگونه به آرامی و آسانی توأم با پذیرش و همراهی در شاکله ی شخص نضج می گیرد و شکل پیدا می کند. فقط مراقب باشید با رفتارها و سخنان ناشایست خود این نهال نورسته را نشکنید!

ناگفته نماند مقام معظم رهبری نیز این کتاب را برای فرزندان شان که تازه به سن بلوغ رسیده بودند تهیه نموده و بعدها عنوان کردند: " من خودم را از جهت رسیدگی به فرزندانم، مدیون این مرد و کتاب این مرد میدانم. "

خواندن فرازهایی از بیانات معظم له در این خصوص خالی از لطف نیست؛ « بچه‌های ما داشتند به دوران مُراهقی - یعنی نزدیکی به بلوغ - میرسیدند، دوره هم دوره‌ی طاغوت بود و همه‌ی عوامل در جهت گمراه‌سازی ذهن و دل جوان حرکت می کرد.  من دلم می خواست چیزی باشد که جوانهای ما با او هدایت شوند و جاذبه هم داشته باشد. خب، کتاب خوب که خیلی بود. بنده فهرست پیشنهادی کتاب می نوشتم و بین جوانهای دانشجو و دانش‌آموزهای سطوح بالای دبیرستانها پخش می شد، اما برای بچه‌های کوچک، دستمان خالی بود، تا اینکه کتاب ایشان ( آقای ) را من پیدا کردم. نگاه کردم دیدم این از جهات متعددی، از دو سه جهت، همان چیزی است که من دنبالش می گردم. نه فقط فرزندان، بلکه در سطح شعاع ارتباطات فامیلی و دوستانه، هرجا دستم رسید و فرزندی داشتند که مناسب بود با این قضیه، این کتاب ایشان را معرفی کردم.  ایشان یک خلأئی را در یک برهه‌ی از زمان برای زنجیره‌ی طولانی فرهنگی این کشور پر کردند. این کار، باارزش است. خداوند از شما - آقای مهدی آذر یزدی! - این خدمت را قبول کند و مأجور باشید. » ( بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان استان یزد، 15/10/1386 )

راستش را بخواهید در ایام عید منتظر فرصتی هستم تا به رسم عهد ماضی، پاورچین و یواشکی، به دور از چشم بزرگان و عقلای جهان دیده، به سراغ این گنجینه بروم و دست در دست آقای مهدی آذر یزدی در باغ کاغذی کتابهایش ساعتها قدم بزنم، لذت ببرم، راه و رسم زندگی بیاموزم.

برای شادی روح آن مرحوم فرهیخته صلواتی قرائت کنیم!