تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ۱۱:۴۰:۰۶ شناسه خبر : ۱۰۷۰۹۰۲

در گفت‌وگوی تبریزبیدار با فعالان سیاسی، اقتصادی و فرهنگی استان مطرح شد

بانوان در خط مقدم «حمایت از کالای ایرانی» هستند/ امیدواری به نصب تابلوی «باافتخار کالای ایرانی می‌فروشم» در تمام مغازه‌های کشور

تبریزبیدار برای بررسی جوانب مختلف نام‌گذاری سال 97 به‌عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی»، با تنی چند نمایندگان استانی و شهری، تولیدکنندگان و فعالان فرهنگی و اقتصادی شهر به گفت‌وگو نشست.

به گزارش تبریز بیدار ، مشهور است که در یک دهه گذشته رهبر معظم انقلاب با نگاهی حکیمانه و ژرف نسبت به مهم‌ترین مسائل و مشکلات کشور، نام‌گذاری سال‌ها را که قرار است خط و مشی کلی حرکت کارگزاران حاکمیت و ملت را مشخص کند، بر مدار مدارد معادلات اقتصادی و توجه به معیشت مردمی تقسیم‌بندی می‌کنند.

سال 88 به نام «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» آغازی از سوی ایشان بود که با «همت مضاعف»، «جهاد اقتصادی»، «تولید ملی» آغاز گشت و در سال‌های اخیر به «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» و «اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال» منتهی شد. اما به باور بسیاری از ناظران، اقدام اخیر معظم له در نام‌گذاری سال 97 به‌عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» نقطه عطفی از سوی ایشان بود.

چراکه این بار ایشان، نه صرفاً دستگاه‌های دولتی و اجرایی، بلکه مردم را به‌عنوان مهم‌ترین کنشگران عرصه عرضه و تقاضا مورد خطاب قراردادند و از ایشان خواستند تا با تعصب نسبت به کالای ایرانی و رونق اشتغال جوانان، از خرید کالای دارای مشابه خارجی اجتناب ورزند تا کارگر و تولیدکننده ایرانی از این پروسه سودمند شوند.

تبریزبیدار برای بررسی جوانب مختلف این موضوع، با تنی چند نمایندگان استانی و شهری، تولیدکنندگان و فعالان فرهنگی و اقتصادی شهر به گفت‌وگو نشست.

شهاب الدین بی مقدار

امیدواری به نصب تابلوی «باافتخار کالای ایرانی می‌فروشم» در تمام مغازه‌های کشور 

شهاب‌الدین بی‌مقدار در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با اشاره به نام‌گذاری سال جاری، اظهار داشت: وظیفه تک‌تک آحاد ملت ایران این است که با خرید کالاهای ایرانی و تبلیغ به خرید این کالا نسبت به حمایت از اقتصاد داخلی و درون‌زا توجه ویژه‌ای داشته‌ای باشند.

 وی افزود: البته تولیدکنندگان عزیز نیز باید توجه داشته باشند که تولیدات ایشان، قابل‌رقابت با کالاهای تولیدی دیگر کشورها باشد تا هم‌وطنان عزیز نسبت به خرید این کالاها رغبت مضاعفی داشته باشند.

 نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به موضوع رقابت کالای ایرانی و خارجی ازنظر قیمت، گفت: البته از هم‌وطنان و هم استانی‌های عزیز تقاضا دارم در صورت اینکه قیمت کالای ایرانی در مقایسه با کالای مشابه خارجی کمی گران‌تر هم باشند، آن کالاها را بخرند تا بدین‌وسیله انشا الله معضل بیکاری از کشورمان ریشه‌کن شود.

وی افزود: همه ارکان جمهوری اسلامی نیز وظیفه‌دارند تا با ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری کامل از سرمایه‌گذاران عزیز از داخل و خارج از کشور حمایت کنند تا تولیداتی قابل‌عرضه به بازارهای بین‌المللی ارائه شود.

بی‌مقدار خاطرنشان کرد: خوشبختانه سال گذشته؛ این کار از طرف مردم عزیز و صنف کفش‌فروشان تبریز با نصب تابلوی «باافتخار کالای ایرانی می‌فروشم» آغاز شد و الحمدالله پس از تأکیدات مقام معظم رهبری، امیدواریم امسال این تابلو را در تمام مغازه‌های شهرمان مشاهده کنیم.

وی افزود: البته مسئله مبارزه قاچاق کالا به دلیل وسعت بالای مرزهای کشور، کار آسانی نیست و بهترین کار مبارزه با قاچاق این است که مردم و فروشندگان نسبت به عدم خرید این کالاها اقدام کنند.


مصرف‌کنندگان، اولویت‌ خود را به خرید کالای داخلی سوق دهند
محمدحسین فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در نام‌گذاری سال‌های اخیر بر روی مسائل اقتصادی تأکید دارند، اظهار داشت: ایشان در سال‌های اخیر با نام‌گذاری هایی همچون «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی»، «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»، «اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال» بر لزوم توجه به مسائل اقتصادی و معیشتی مردم تأکید داشته و امسال نیز با نام‌گذاری به نام «حمایت از کالای ایرانی» بر هدف اصلی در این مسیر تأکید کرده‌اند.

وی افزود: طبیعتاً اگر کشوری درصدد پیشرفت و توسعه برآید، حتماً بایستی از محصولات داخلی خود حمایت نماید و لازمه و پیش‌شرط این موضوع این است که تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نسبت به تحقق آن دقت کافی داشته باشند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه تولیدکنندگان بایستی تلاش کنند تا محصولات تولیدی از دقت و کیفیت کافی برخوردار باشند، خاطرنشان کرد: مصرف‌کنندگان نیز باید در شرایط مشابه و حتی کمی متفاوت، اولویت را بر خرید و مصرف کالای ایرانی بگذارند، البته این مسئله نیازمند اقدام دو سویه از سوی مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است و مسئولین نیز باید بر تسهیل این مسیر و گره‌گشایی از حلقه‌های مفقوده همت گذارند.

وی تأکید کرد: تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و سیاست‌گذاران دولتی، هر سه در این مسیر نقش جدی و قابل‌توجهی بر عهده‌دارند و دولت در این فرآیند، بایستی موانع تولید را برطرف کند. 

علی آجودان زادهاستفاده از تولیدات داخلی، رشد اشتغال و ریشه‌کنی بیکاری را در پی دارد

علی آجودان زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با اشاره به نام‌گذاری سال جاری به نام سال «حمایت از کالای ایرانی»، اظهار داشت: توصیه بنده به همه مسئولین و مردم این است که هراندازه می‌توانیم در جهت حمایت از تولیدات داخلی و عدم وابستگی به کشورهای بیگانه، از تولیدات داخلی استفاده نمایند.

وی افزود: خوشبختانه در کشورما تولید انبوه لوازم‌خانگی و ملزومات زندگی وجود دارد و امیدوارم در سال جاری، از تولیدات داخلی خود استفاده نماییم تا ضمن ریشه‌کنی بیکاری، به رونق و رشد اقتصادی ایران اسلامی کمک نماییم.

عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تبریز، یقیناً در صورت ترویج فرهنگ استفاده از کالای ایرانی و اجتناب از مصرف کالای خارجی بیکاری در کشور ما کاهش‌یافته و اشتغال ایجاد خواهد شد و توصیه ما به تولیدکنندگان نیز این است که کیفیت محصولات خودشان را بالا ببرند تا مردم با رغبت مضاعف‌تری نسبت به استفاده از کالای ایرانی اهتمام داشته باشند.

نگاهی متعصبانه به خرید و مصرف کالای ایرانی داشته باشیم
روح‌الله دهقان نژاد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با اشاره به اینکه سال «حمایت از کالای ایرانی» واژه زیبایی است، اظهار داشت: این مسئله نیازمند آن است که نگاهی متعصبانه به این واژه و موضوع داشته باشیم تا سال بهتری در پیش داشته باشیم. بنابر فرمایش مقام معظم رهبری؛ هیچ مشکلی وجود ندارد که برای حل آن ما به بیرون از کشور وابسته باشیم، بلکه می‌توانیم خودمان در داخل کشور همه مشکلات را حل نماییم.

وی ادامه داد: یک روز به خرید رفته بودم، یک قوطی ربّ را میان اجناس فروشگاه انتخاب کرده و به همسرم گفتم این را بخریم، وی در پاسخ به من گفت که ما که این کارخانه و برند را نمی‌شناسیم، بنده نیز گفتم که انشا الله می‌شناسیم! صرف اینکه این محصول تولید تبریز است برای من کافی است، چرا برای شهرهای دیگر پول پرداخت کنیم.

رئیس سازمان بسیج رسانه آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه بایستی همین تعصب به کالای شهر و استان خودمان را به جنس کشورمان نیز تعمیم دهیم، گفت: پیشنهاد بنده به همه هم‌وطنان عزیز این است که کالای ایرانی را انتخاب کنیم تا ضمن کمک به برادران و خواهرانمان در مشاغل مختلف، هراندازه که صنعت رونق باید، کار نیز فراهم‌شده و ایشان نیز بیکار نخواهند بود.

وی افزود: البته قطعاً باید تولیدکنندگان نسبت به افزایش کیفیت محصولات اهتمام ویژه‌ای داشته باشند و مسئولین مربوطه نیز بیش از این می‌توانند مقدمات این کار را فراهم کنند

نسرین پیرسمساریبانوان در خط مقدم حمایت از کالای ایرانی هستند

نسرین پیرسمساری،، نیز در گفت‌وگوی کوتاهی با تبریزبیدار،  تأکید بر اینکه چه زیباست «حمایت از کالای ایرانی» را از شعار به شعور تبدیل کنیم، گفت: بایستی این موضوع را در عمل نشان دهیم و در این راستا بانوان در خط مقدم اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی هستند.

رئیس جمعیت بانوان فرهیخته کشور خاطرنشان کرد: در صورت تحقق این شعار، هیچ‌گونه وابستگی به کشورهای دیگر را نخواهیم داشت.

فرش دستباف بی‌رقیب‌ترین کالا برای تحقق اقتصاد مقاومتی است
اسماعیل چمنی در گفت‌وگو با تبریزبیدار، با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۷ به نام «حمایت از کالای ایرانی» اظهار داشت: در سال‌های اخیر فرمایشات مقام معظم رهبری بر محوریت اقتصاد، تولید داخلی و اشتغال تمرکز دارد و فرش دستباف بی‌رقیب‌ترین کالا برای تحقق عینی اقتصاد مقاومتی است. 

وی افزود: هیچ کشوری تاکنون یارای رقابت با تولیدات فرش دستباف تبریز را نداشته و نخواهد داشت و لازمه تحقق این مسئله، حمایت جدی از این هنر_صنعت است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف تبریز، با اشاره به اینکه مهم‌ترین بخش اشتغال‌زایی کشور در حوزه فرش دستباف رقم می‌خورد، گفت: در این هنر_صنعت می توانیم با کمترین هزینه، بیشترین اشتغال‌زایی را ایجاد کنیم و بدین سبب به جرئت می‌توان گفت که تولید ملی واقعی کشور ما فرش دستباف است و با اقتصاد مقاومتی عینیت می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه در استان آذربایجان شرقی ۵۰۰ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از فرش دستباف ارتزاق می‌کنند، افزود: از حدود ۲ میلیون فعال در صنعت قالی‌بافی کشور، یک‌چهارم فعالان این هنر صنعت در آذربایجان شرقی است.