تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ۱۲:۳۲:۰۹ شناسه خبر : ۱۰۷۰۹۰۸

سنگ گرانی هتل در تبریز پیش پای گردشگران؛

چالشی که در نوروز 97 کار دست تبریز داد!

بر اساس آماری که رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور در پایان سفرهای نوروزی ارائه داد علیرغم کسب رتبه دوم در میان استان های کمتر نشناخته شده، بازهم آذربایجان شرقی نتوانست در میان مقصدهای اصلی گردشگری کشور در ایام نوروز قرار بگیرد.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛ 


نوروز 97 هم با پایان تعطیلات نصف و نیمه 13 روزه به تاریخ پیوست، نوروزی که قرار بود برای تبریز نوروزی متفاوت باشد چرا که با توجه به طلیعه ی تبریز 2018 با فصل سرما در آذربایجان و پیش بینی عدم حضور توریست های داخلی و خارجی، همه ی نگاه ها به نوروز 97 دوخته شده بود تا شاید در حال گردشگری تبریز تغییری شگرف رخ دهد. تبریزی که با وجود دارا بودن جاذبه های گردشگری منحصر به فرد در طول سالیان اخیر نتوانسته بود جایگاهی مناسب با توجه به ظرفیت های مناسبش در میان شهرهای گردشپذیر ایران کسب کند.


بر اساس آماری که رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور در پایان سفرهای نوروزی ارائه داد علیرغم کسب رتبه دوم در میان استان های کمتر نشناخته شده، بازهم آذربایجان نتوانست در میان مقصدهای اصلی گردشگری کشور در ایام نوروز قرار بگیرد. با توجه به اینکه شیرینی حلوا حلوا گفتن های تبریز 2018  به تلخی رسیده است اما تجربه  واکاوی علل عدم استقبال گردشگران از زیبایی های شهر اولین ها و دیار آذربایجان می تواند راهگشای حل مشکلات باشد.


در بررسی علل این مهم، بحث اسکان مسافران یکی از مهمترین عوامل در پذیرش مسافران و گردشگران است.سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از گرانی سفر در ایران این مسئله را موجب از دست دادن فرصت‌ها عنوان کرد و می گوید: با توجه به اهل سفر بودن ایرانیان باید ذکاوت به خرج داده و با ارزان کردن شرایط سفر از این موقعیت نهایت استفاده را کرد.


در این زمینه با وجود کسب رتبه برتر کشوری آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در پذیرایی از مسافران نوروزی، بررسی های میدانی نشان می دهد  که نرخ مکان های استراحت گردشگران در تبریز و آذربایجان با وجود وعده ی مسئولین امر نه تنها کاهش پیدا نکرد بلکه بافزایش قابل ملاحظه ای همراه بود. جالب اینجاست که الموسوی نماینده استاندار در ستاد تبریز 2018 که چندی پیش برای برقرار ارتباطات گردشگری به شهرهای اصفهان، شیراز و یزد سفر کرده بود از گلایه مسئولین و فعالین گردشگری این شهرها از گران بودن تورها و هتل ها در تبریز خبرداد. این در حالی است که مرتضی آبدار مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری اذربایجان شرقی در آستانه نوروز 97 از تخفیف 40 درصدی هتل های استان در نوروز 97 خبرداده بود اما چیزی که در واقعیت اتفاق افتاد با وعده مسئولین فاصله نجومی داشت تا جایی که  سایت خبری آناج روز گذشته از هزینه 1 میلیونی اقامت شبانه در هتل صخره ای کندوان خبرداد!


به هر حال نوروز 97 گذشت اما روی کاغذ تا پایان تبریز 2018، هنوز فرصت باقی است کاش مسئولینی که دائم از حضور و نقش آفرینی مردم و بخش خصوصی در این رویداد سخن می گویند نگاهی هم به لیست وعده های خود بیندازندو با نظارت صحیح زیرساخت های لازم برای حضور گردشگران در شهر اولین ها به نحو شایسته فراهم کنند.