تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ۱۰:۲۶:۵۷ شناسه خبر : ۱۰۷۰۹۱۸

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با تبریزبیدار:

اعتراضات کارگری در آذربایجان شرقی در سال 96 فروکش کرد/ مشکلات اقتصادی، مردم و قشر آسیب‌پذیر را تحت‌فشار قرار می‌دهد

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی گفت: باید قبول کنیم که مشکلات اقتصادی کماکان مردم و قشر آسیب‌پذیر را تحت‌فشار قرار داده و می‌دهد، هرچند در سال 96 خوشبختانه اعتراضات کارگری استان نسبت به سال‌های قبل فروکش کرد.

رحیم شهرتی فر در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با اشاره به نام‌گذاری سال 97 به‌عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی»، اظهار داشت: در سال‌های اخیر، مقام معظم رهبری معمولاً مسئولان و مدیران کشور را مخاطب نام‌گذاری سال‌ها قرار می‌دادند، اما امسال هم مردم و هم همه کارگزاران نظام جمهوری اسلامی مورد خطاب معظم له بودند و مخاطب پیام آغاز سال جدید مقام معظم رهبری همه آحاد ملت ایران است.

 وی افزود: تأکید ایشان نیز بدین‌جهت است که همه ما معمولاً در طول سال معمولاً از کالاهای مصرفی که در درازمدت مورد بهره قرار می‌گیرد، استفاده می‌کنیم و اگر بخواهیم به تأکیدات معظم له عمل کنیم، باید اولویت تهیه کالاهای موردنیاز اعم از مصرفی یا استفاده طولانی‌مدت را تولید داخلی قرار دهیم.

ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای مشابه تولید داخلی برای دستگاه های دولتی
معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی، با تأکید بر اینکه استفاده از کالاهای داخلی منجر به رونق تولید و اشتغال داخلی و حل مشکلات اقتصادی کشور منتهی خواهد شد، گفت: دستگاه‌های دولتی ملزم هستند تا در صورت وجود تولید داخلی یک محصول، از خرید مشابه خارجی محصول اجتناب ورزند.

 وی ادامه داد: این ممنوعیت، به تمام ملزومات مصرفی در میان دستگاه‌های دولتی تعمیم می‌یابد و این یک قانون است و باید بر تحقق کامل آن در میان همه دستگاه‌های خدمات رسان نظارت کنیم.

مشکلات اقتصادی، مردم و قشر آسیب‌پذیر را تحت‌فشار قرار می‌دهد
شهرتی با اشاره به اینکه در سال 96 حوادث طبیعی و بعضاً حوادث ناگواری مثل اغتشاشات دی‌ماه سال 96 رخ داد، تأکید کرد: خوشبختانه در رابطه با اغتشاشات دی‌ماه در برخی استان‌ها، ما شرایط متفاوتی از بقیه را دارابودیم و در این سال، ما شاهد برگزاری باشکوه انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه، فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و مسابقات ورزشی در استان بودیم که ازاین‌جهت، وضعیت آذربایجان شرقی مطلوب بوده و است.

وی ادامه داد: ولی باید قبول کنیم که مشکلات اقتصادی کماکان مردم و قشر آسیب‌پذیر را تحت‌فشار قرار داده و می‌دهد، هرچند در سال 96 خوشبختانه اعتراضات کارگری استان نسبت به سال‌های قبل فروکش کرد و علی‌رغم باقی ماندن مطالبات کارگران در برخی واحدهای تولیدی، همانند سال‌های گذشته که این مشکلات به تجمع و اعتراضات کارگری منتهی می‌شد، این تجمعات را شاهد نبودیم.

افزایش 40 درصدی میزان بارش نزولات آسمانی نسبت به سال گذشته
معاون استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه باید تمرکزمان را بر سال 97 معطوف نماییم، خاطرنشان کرد: همچنین بایستی شکر گذار خداوند متعال باشیم که میزان بارش نزولات آسمانی نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش‌یافته است و در سال جاری به لطف خداوند متعال و همت و تلاش مضاعف دستگاه‌های دولتی و مردم عزیزمان امیدوار هستیم.

وی با اشاره به اینکه رویداد تبریز 2018 نیز فرصت جذب گردشگران بیشتر برای تبریز را فراهم کرده است، افزود: در نوروز امسال، سطح اشغال هتل‌ها، مهمان‌پذیرها و اماکن اقامتی در استان به رقم بالای 80 درصد رسید که نویدبخش سفر گردشگران به استان آذربایجان شرقی است و باوجود پتانسیل‌های گردشگری آذربایجان شرقی و مهمان‌نوازی مردم استان امیدواریم که تعداد گردشگران در سال 97 افزایش یابد.