تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۷۰۹۴۳

در جلسه هم اندیشی واحدهای تولیدی تبریز مطرح شد؛

وقتی زور وزیر هم به بانک ها نرسید!/ همه شاکی از سود سنگین وام های بانکی

میرتاج الدینی اظهار داشت: در کشور باید انقلاب نظام بانکی بوجود آید. حذف جریمه های دیرکرد و سودهای کلان لازمه ی اصلاح وضعیت اقتصادی کشور است.

به گزارش تبریز بیدار ، نمایندگان 3200 واحد تولیدی تبریز در جلسه ای به تبادل نظر در خصوص برون رفت از مشکلات موجود پرداختند. در این جلسه متقی مسئول حقوقی مجمع تولیدکنندگان استان با اشاره به پرونده بانکیِ واحدهای تولیدی اظهار داشت: 2200 واحد تولیدی در تبریز مشکل بانکی دارند. به عبارتی 90 درصد مشکلات و تخلفات در حوزه تولید، بانکی است؛ بانک ها در این زمینه حتی به مصوبات مجلس و بخشنامه های بانک مرکزی عمل نکرده اند.

مدیر یکی از واحدهای تولیدی در این جلسه بیان کرد: در سالهای گذشته برای راه اندازی و توسعه واحد تولیدی، 480میلیون تومان وام دریافت کرده بودم. در میانه راه به علت پاره ای از مشکلات اقتصادی در پرداخت اقساطِ وام تاخیر بوجود آمد. امروز با اینکه 400 میلیون تومان باز پرداختِ وام محقق شده، لکن بانک مورد نظر از بنده یک میلیارد و ششصد میلیون تومان معوقه مطالبه میکند!

یکی دیگر از واحدهای تولیدی نمونه کشور با اشاره به تعدیل نیروی کارخانه ها گفت: قبلا 700 نفر نیروی کار داشتیم. امروز بدلیل مشکلات اقتصادی با 40 نفر نیروی کار مجموعه را اداره میکنیم.

حجت الاسلام و المسلمین میرتاج الدینی در ادامه ضمن تشریح راهکارهای عملیاتیِ حمایت از کالای ایرانی از وضعیت موجود بانک ها انتقاد کرد و اظهار داشت: طبق شریعت اسلام شرکای اقتصادی توامان در سود و زیان فعالیت ها شریک هستند.

وی افزود: در بانک ها مدلی خلاف شریعت اسلام حاکم است؛ موردی ندیدیم که بانک ها همانند مردم عادی خسارت دیده و زیان آن را پرداخت کرده باشند.

معاون پارلمانی دولت دهم یادآور شد: موسسات کوچک قرض الحسنه با سودهای 3 یا 2 درصدی مورد وثوق مردم بوده و به فعالیت خود قانع بودند؛ اما بانک ها این وضعیت را برنتابیده و درصدد برچیدن تمام موسسات برآمده اند.

حجت الاسلام و المسلمین میرتاج الدینی با طرح سوالی بیان کرد: چرا موسسات قرض الحسنه با سودهای 3درصدی میتوانند به فعالیت خود ادامه دهند اما بانک ها با جریمه های دیرکرد و سودهای 18، 24 و بعضا 40درصدی قناعت نمی ورزند؟

نماینده دوره های هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی متذکر شد: سود مرکب، سود جریمه تاخیر سود در سود و.. موجب ورشکستگی واحدهای تولیدی میشود.

وی با بیان خاطره ای از دولت دهم افزود: در آن دوران نامه ای برای بنده ارسال شد؛ محتوای نامه درخواست حل مشکل مالی یکی از تولیدکنندگان اردبیلی بود. نامه را حضوری به رئیس جمهور تحویل دادم. ایشان خطاب به وزیر اقتصاد نوشتند: آقای وزیر! ربا مملکت را نابود خواهد کرد.

معاون پارلمانی دولت دهم ادامه داد: پس از مدتی پیگیر نامه شدم و دریافتم که وزیر هم زورش نرسید! تولیدکننده اردبیلی که پدر شهید هم بود، مرحوم شد و فرزندان آن مرحوم مستاصل ماندند؛ بانک مربوطه هم پس از تصرف کارخانه درصدد تصرف منزل شخصی آن مرحوم برآمد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در کشور باید انقلاب نظام بانکی بوجود آید. حذف جریمه های دیرکرد و سودهای کلان لازمه ی اصلاح وضعیت اقتصادی کشور است.