تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳:۴۶ شناسه خبر : ۱۰۷۱۰۷۰

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی:

پزشکی راهی برای ثروت اندوزی نیست

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تاکید کرد: از نظر اسلام، پزشکی راهی برای ثروت اندوزی نیست، بلکه پزشکی علمی الهی و رسالتی خدایی است.

به گزارش تبریز بیدار ،  حجت‌الاسلام محمد علی آل هاشم در جشن هفتادسالگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اعلام این مطلب اظهار داشت: به همان میزان که هدف علم مقدس باشد از اهمیت و ارزش بیشتری برخوردار خواهد بود.


وی تامین تندرستی و سلامت در جامعه را هدف علم پزشکی دانست و گفت: اهمیت سلامت جامعه از دیدگاه اسلام بر کسی پوشیده نیست تا جایی که در اسلام اگر تکلیف واجبی به تندرستی انسان آسیب برساند، نه تنها انجامش واجب نیست بلکه حرام هم خواهد بود.


وی با بیان اینکه در اسلام علم پزشکی همتای علم دین ارزشمند شمرده شده است، افزود: پزشکی حرفه‌ای است که در هیچ دوره ای، انسان‌ها از آن بی‌نیاز نبوده‌ و نخواهند بود و از این جهت چاره‌ای جز مراجعه به پزشک و درمان ندارند.


نماینده ولی فقیه در استان، با بیان اینکه پزشکان باید خصوصیات و ریزه‌واری‌های نظام خلقت را بدن انسان‌ها مورد مداقه قرار دهند، تصریح کرد: پزشکان در طول دوران آموزش و درمان بیماران بطور مداوم با پیچیدگی نظام هستی در ارتباط هستند، بنابراین زمینه سیر و سلوک و معرفت برای پزشکان بیش از دیگران فراهم است.


وی با اشاره به اینکه در روایات اسلامی آمده که کار طبابت را خداوند انجام می‌دهد و طبیب واقعی خود اوست، گفت: پزشک وسیله است و خدا به پزشک و طبیب نیرو می‌دهد و او توان معالجه می‌یابد.


وی ادامه داد: از نگاه اسلام، پزشکی حرفه ثروت اندوزی نیست بلکه رسالتی انسانی و مسئولیتی شرعی است. در حقیقت جامعه پزشکی کاری الهی می‌کند، بنابراین لازم است پزشکان تقوای الهی را مراعات کنند تا کارشان ارزش معنوی بیشتری پیدا کند.


 آل هاشم با تاکید بر اینکه دست اندکاران درمانی استان باید پیشکسوتان این حرفه را فراموش نکنند، گفت: احترام به پیشکسوتان و بازنشستگان، احترام به شاغلین است و موجبات رشد و توسعه و خوسحالی شاغلین را فراهم می‌سازد.


امام جمعه تبریز در ادامه سخنانش با اشاره به خدمات دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر محترم بهداشت و درمان، اظهار داشت: ایشان در دوران دفاع مقدس در جهاد سازندگی و در خدمت شهید بزرگوار صیاد شیرازی خدمات بسیار ارزشمندی انجام داده‌اند و در دولت تدبیر و امید نیز همیشه دغدغه سلامت کشور را دارند.


وی در پایان سخنانش از زحمات دست‌اندرکاران حوزه درمان استان بویژه خیرین سلامت در تامین بهداشت و سلامت جامعه تقدیر و تشکر کردند.