تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۳:۲۵:۵۰ شناسه خبر : ۱۰۷۱۲۸۵

در نقد دخالت و سهم‌خواهی احتمالی در مدیریت شهری؛

نظارت آری، دخالت نه!

یکی از مشکلاتی که خصوصاً از دهه هفتاد و تشکیل شوراهای شهر درگیر آن بوده و هستیم، اقداماتی است که برخی از اعضای شورای شهر خود را محق می‌دانند تا در امور اجرایی و انتصابات شهرداری دخالت کرده و افراد نزدیک به خود را وارد مجموعه مدیریت شهری نمایند.

به گزارش تبریز بیدار ، رسانه‌ها این روزها سرگرم بحث درباره شهردار آینده تهران هستند و سهم خواهی گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب و کارگزارانی و ذینفعان این فرآیند در جریان است اما برخلاف آنچه که در تهران شاهد آن هستیم در بسیاری از شهرها، سیاست زدگی در انتخاب شهردار، محلی از اعراب نداشته و ندارد. به‌واقع شهرهای کشور برای اداره امور روزمره خود نیازمند شهردار هستند نه برای اعلام تعلق‌خاطر به یک گروه سیاسی.

از سوی دیگر شهردار در برابر شورای شهر مسئول بهبود و اداره بهینه شهر است و شورای شهر نیز ناظر به شهرداری و محل تصویب اعتبارات آن می‌باشد و در این نظارت به مردم شهرشان پاسخگوست که محل زندگی و کسب‌وکار آنهاست؛ در یک کلام، اگر شورا محل تصمیم‌گیری درباره آینده اقتصادی شهر است٬ شهردار مدیر مسئول اجرا و تحقق این آینده است.

اما یکی از مشکلاتی که خصوصاً از دهه هفتاد و تشکیل شوراهای شهر درگیر آن بوده و هستیم، اقداماتی است که برخی از اعضای شورای شهر برمبنای آن خود را محق می‌دانند تا در امور اجرایی و انتصابات شهرداری دخالت کرده و افراد نزدیک به خود را وارد مجموعه مدیریت شهری نمایند. این قصه پر غصه البته مختص یک شهر نیست و همه کلان‌شهرهای کشور به‌نوعی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

روز یا هفته‌ای نیست که خبر از این دخالت‌های احتمالی از رسانه‌های مختلف شهری در کلان‌شهرهای مختلف به گوش نرسد، یعنی به جرئت می‌توان گفت یکی از مشکلاتی که شهرداری‌های کشور با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند دخالت برخی افراد در عزل و نصب‌ها است درحالی‌که طبق ماده 74 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، شوراها یا هریک از اعضای آنها حق ندارند در نصب و عزل کارکنان دهیاری‌ها، شهرداری ویا شرکت‌ها و مؤسسات وابسته به آنها دخالت نمایند یا به آنها دستور دهند و واگذاری مسؤولیت اجرائی، عضویت هیأت مدیره و مدیریت عامل به اعضاء شوراهای مذکور در دهیاری‌ها، شهرداری‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه ممنوع می‌باشد.

این گفتار میان دخالت در انتصابات تا جایی پیش رفت که مثلاً در شورای چهارم شهر تبریز، محمدحسن اسوتچی، عضو شورای شهر از یک سو ابراز می‌داشت «برخی از اعضای شورا در انتصابات شهرداری دخالت مستقیم داشتند» و شهرام دبیری، دیگر عضو شورا هرگونه سهم خواهی اعضای شورا از شهردار برای انتصاب مدیران را رد کرده و می‌گفت «شهردار پیشنهادات اعضا را اخذ می‌کند اما هیچ فشار و سهم خواهی وجود ندارد.»

دخالت اعضای شورای شهر در امور اجرایی شهرداری غیرقانونی است
نکته مهمی که در این موضوع و در رابطه با دخالت یا نظارت اعضای شورای شهر وجود دارد، تفاوت میان نظارت و دخالت در اجرا است، موضوعی که رحیم شهرتی فر، معاون فعلی سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی بر آن تأکید دارد.

 فرماندار پیشین تبریز در گفت‌وگو با تبریزبیدار، در خصوص دخالت اعضای شورای شهر در انتصابات شهرداری اظهار داشت: دخالت اعضای شورای شهر در امور اجرایی شهرداری به‌طورکلی غیرقانونی است.

وی افزود: اعضای شورای شهر نمی‌توانند به‌طورکلی در امور اجرایی و در عزل و نصب‌ها دخالت کنند چراکه همه این اقدامات غیرقانونی می‌باشد.