تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۶:۱۱:۳۶ شناسه خبر : ۱۰۷۱۳۱۳

چالشی برای پایتخت گردشگری جهان اسلام؛

رخوت تبریز در برابر اعیاد مسلمانان!

نمی شود شهری با این سابقه در تاریخ شیعه و اسلام به عنوان پایتخت گردشگری معرفی شود اما در فرصت پیش آمده برای مسافرانی و گردشگرانی که به اینجا سفر می کنند تبریز رنگ و بویی از این اعیاد بزرگ مسلمانان نداشته باشد.

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛


تبریز 2018 با همه ی دبدبه و کبکه اش شروع شد هر چند برای مردم تبریز تفاوتی شگرفی نداشته و از مدت ها قبل این اسم  عنوانی زورکی شد بر در دیوار شهر اولین ها اما به هر حال وظیفه ما نوشتن و گفتن است و گویا وظیفه مسئولین گوش نکردن و وعده اجرا نکردن!

بر اساس همین حکم لا جرم ما هم باید بگوییم. تبریز 2018 وقتی آمد یا بهتر بگوییم مسئولین آن را به عنوان موهبتی دولتی عرضه داشتند تنها همین تبریز و چهار تا عدد نبود! آن زمان میگفتند پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلامی! بعدش همه را به هورا کشیدن دعوت کردند که اله خواهد شد و بله! که گردشگر می آید و اُدلار با خود می آورد و قص علهذا و  سقف انتظارات را یکی پس از دیگری در می نوردیدند!

 بگذریم از اینکه گفتیم از کاستی ها و فقط نباید هورا کشید باید برای این گردشگران کشورهای اسلامی تبریز را به عنوان شهری که روزگاری اولین پایتخت جهان شیعه بوده آماده کنید و بودجه هزینه کنید و یا لاقل تبریز را طوری نشان دهید که شهری درخور مدیریت 40 ساله حکومت جمهوری اسلامی با آن همه  هیبت جهانی اش باشد! اما به هر حال چون وظیفه ما گفتن بود ما گفتیم و مسئولین وقت هم همان حرف های خود را تکرار کردند و مردم را به هورا کشیدن های متداوم دعوت نمودند تا این دستاورد عظیم را مثلا عظیم تر نشان دهند!

سال قبل 2018 که رسید مردم به سر وضع شهر نگاه می کردند می دیدند که غیر بلدیه   که کارهای روزانه اش را پیگیری میکند کسی کاری نمی کند! پس هورا برای چی!  القصه وقتی عقربه ها به 2018 نزدیکتر می شد مسئول امروز تهران نشین به ناگه برای  خریدن زمان تاخیر برنامه ها و بودجه هایی که از اول هم مشخص بود چندر غاز بیشتر نیست نام تبریز 2018 را به تبریز 1397 تغییر داد و از بالا رفتن انتظارات مدرم از تبریز 2018 انتقاد کرد! جل ااخالق! قصه به اینجا ختم نشد مسئولین که دیدند کاری نکرده اند روی دو قصه متمرکز شدند اول اینکه خود مردم و بخش خصوصی باید در میدان باشند دوم اینکه قصه تبریز 2018 بیشتر فرهنگی است! ما هم گفتیم چشم و به انتظار نشستیم ببینیم  که برنامه های فرهنگی که می گویند صیغه اش چگونه صرف می شود! برنامه هایی که در خور گردشگر جهان اسلام و مسلمانان باشد. 

با خود مرور که می کنم می بینم که از همان سال گذشته تا حالا چندین مناسبت اسلامی داشته ایم و در هیچ کدام اینها نه تنها برنامه ای فرهنگی برای گردشگر 2018 تبریز آماده نشد بلکه رخوت مسئولین به مردم هم رسیده است.  اینکه شادی در تبریز در اعیادی چون فطر، قربان، مبعث ، میلاد حضرت رسول اکرم(ص) و یا در همین آخرین نمونه نیمه شعبان آنطور که باید و شاید به چشم نمی آید مساله کمی نیست! نمی شود شهری با این سابقه در تاریخ شیعه و اسلام به عنوان پایتخت گردشگری معرفی شود اما در فرصت پیش آمده برای مسافرانی و گردشگرانی که به اینجا سفر می کنند تبریز رنگ و بویی از این اعیاد بزرگ مسلمانان نداشته باشد اعیادی که در کشورهای اسلامی که از قضا همین مسئولین  آنها  را نماد پیشرفت و توسعه یافتگی می نامند  به عالی ترین شکل برگزار می شود و صد تاسف سالانه هزاران ایرانی در همین ایام خاص برای دیدن زیبایی های فرهنگی بدانجاها سفر می کنند. 

اینکه این سیاهه نوشته شد غرض این بود که گویا مسئولین ما پسوند اسلامی پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی را در تبریز 2018  از یادبرده اند و طوری عمل میکنند آدم احساس می کند از قصه ی کِش دار تبریز 2018 فقط آمار و دلار گردشگر را دیده اند!

القصه وظیفه ما گفتن بود و نوشتن امیدواریم این بار مسئولین خرق عادت کنند و در برنامه های باقی مانده پایتختی گردشگری جهان اسلام  برای تبریز به این گونه موارد هم توجه و عمل کنند.