تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۱۶:۲۰ شناسه خبر : ۱۰۷۱۳۶۷

انتقاد نماینده شبستر از بی‌قانونی و توهین روزنامه قانون به مردم آذربایجان

انکار هویت تُرک‌ها و مهاجم خطاب کردن آنان، وقاحت تمام است

عضو فراکسیون امید مجلس دهم از انتشار مطالب مستمر علیه قومیت‌ها در روزنامه قانون به بهانه‌ی حمایت از ملیت ایرانی انتقاد کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، معصومه آقاپور علیشاهی با صدور بیانیه‌ای نوشت: با نهایت تاسف و تاثر مطلع شدیم در حالیکه در روزهای پرشور و نشاط نمایشگاه بین المللی مطبوعات تهران و جشن سالانه رسانه‌های نوشتاری کشور قرار داریم، روزنامه قانون در ادامه هنجارشکنی‌های گذشته خود این بار قلم جسارت به قوم پرافتخار و با اصالت ترک و آذری گرفته و به بهانه حمایت از ملیت ایرانی، حمله و اهانت به سایر قومیت‌ها را در دستور کار قرار داده است!

در این راستا روزنامه اصلاح‌طلب قانون که ید طولایی در توهین، انکار هویت، نادیده انگاری حقوق و تفسیر قانون برعلیه تر‌ک‌‌ها دارد، در موج جدید هجمه خود، در تاریخ  ۱۹ اردیبهشت ۹۷، با انتشار ۳ مطلب علیه تر‌ک‌ها و دیگر اتنیک‌های ایرانی، دست به تفسیر اشتباه اصل ۱۵ قانون اساسی، انکار هویت مردم آذربایجان و مهاجم خواندن آنان زده است.

جای بسی تاسف است که در ادامه با وقاحت تمام، علاوه بر منکر هویت ترک‌ها و مهاجم خواندن آنان، کُردها را بومیان اصلی آذربایجان‌غربی و تات‌ها را مردم بومی آذربایجان‌شرقی دانسته است و هویت پرافتخار و غرور آمیز مردم آذربایجان را با مهاجمین مغول، اغوز، سلجوق و … هم ردیف قرار داده است. به‌راستی کیست که نداند از دیرباز این خطه و غیور مردان و شیرزنانش همیشه برای آب و خاک این مملکت چه‌ها که نکرده‌اند! از ستارخان و باقرخان، از قیام مردم تبریز که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد تا سال های پرتلاطم جنگ که فرزندان آذربایجان با ایثارگری ها و تقدیم ده ها هزار شهید برای خاک وطن سند محکمی بر غیرت ایرانی شان زده‌اند.

آیا امروز که حضور غیرتمندانه فرزندان ترک زبان ایرانی در فراتر از مرزها و در قامت مدافعان حرم در حال خدمت به این و آب و خاک هستند را می‌شود انکار کرد؟ آیا هویت و زبان اصیل و تاریخی ترکی و آذری را که قرن‌هاست در بین جمع کثیری از مردم این سرزمین سینه به سینه منتقل شده است می‌شود فراموش کرد؟ آموزش و حفظ هویت محلی، بومی و نژادی هر قومیت حق مسلم آن قوم است و فرقی نمی‌کند که قومیت ترک باشد یا کرد، گیلکی باشد یا بلوچی، مازنی باشد یا لری.....زیبایی و اقتدار کشور ایران در این است که قومیت‌های مختلف در کشور عزیزمان قرن هاست با توجه به تفاوت‌های زبانی و نژادی زیر پرچمی واحد و هدفی واحد برای رشد و ارتقای کشور ایران کوشیده‌اند و این تفاوت‌های فرهنگی مزیت است و فرصت نه تهدید و نه چالش بی‌حد!

در پایان بار دیگر، ضمن محکوم کردن انتشار مطالب فوق در روزنامه بی‌قانون ”قانون” پیگیری و برخورد مراجع قضایی و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد را در این قبیل اهانت‌ها و وحدت شکنی‌ها خواستارام و امید است با اجرایی شدن تدریس زبان‌های بومی و محلی در دانشگاه‌ها، به تقویت فرهنگ داخلی و قومیتی بپردازیم تا در سال حمایت از کالای ایرانی از کالای فرهنگی ایرانی نیز حمایت شود.