تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۱۷:۱۱ شناسه خبر : ۱۰۷۱۳۹۷

تبریز و سیل های بهاریش؛

بد بختیم چه ببارد چه نبارد!

ماجرای بارش های بهاری در تبریز چند سالیست که به یک چالش و یا بهتر بگوییم یک معمای لا ینحل تبدیل شده است. بارش باشد یک مشکلی هست و نباشد چندین مشکل و در این بین هم مسئول و یا ارگانی هم قدمی محکم برای رفع آن برنمی دارد.

سرویس شهری تبریزبیدار؛ 


ماجرای بارش های بهاری در تبریز چند سالیست که به یک چالش و یا بهتر بگوییم یک معمای لا ینحل تبدیل شده است. بارش باشد یک مشکلی هست و نباشد چندین مشکل و در این بین هم مسئول و یا ارگانی هم قدمی محکم برای رفع آن برنمی دارد.

بارش باران در تبریز و آذربایجان شرقی شبیه ماجرای پیرمرد و دخترانش شده است. گویند پیرمردی دو دختر داشت که هر دو آنها را در شهر دیگری شوهر داده بود. مرد به توصیه زنش اول بهار راهی خانه دخرانش می شود تا جویای حال آنها شده باشد. به خانه دختر بزرگتر می رسد، از دامادش جویای شرایط و کاسبیش می شود. داماد بزرگتر که کارش کشاورزی بود پاسخ می دهد، اگر امسال بارش ها خوب و مداوم باشد حاصل خوبی در انتظارمان است. پیرمرد دعا می کند که بارش های خوبی خداوند نازل کند و شرایط زندگی آنها هم سر و سامانی پیدا کند. 

پیرمرد به خانه دختر کوچکترش می رود و جویای حال آنها می شود. داماد کوچکتر که کسب و کارش خشکبار بود پاسخ می دهد، امسال محصولات خوبی را پشت بام ها پهن کرده ایم، اگر بارشی نباشد در آمد خوبی نصیبمان خواهد شد. پیرمرد دعایی می کند و به خانه اش بر می گردد. زنش از او جویای حال دختران و شرایط زندگیشان می شود. پیرمرد پاسخ می دهد فرقی نمی کند در هر شرایطی بدبخت شده ایم. چه ببارد و چه نبارد یکی از دخترانمان خانه خراب خواهد شد.

حالا هم تبریز و آذربایجان شرقی و بارش هایش برای دولت چیزی شبیه همین داستان است. از طرفی دعا می کنیم برای بارش باران تا خشکسالی نباشد و محصولات خوبی برای کشاورزان و باغداران به ارمغان بیاورد و مهمتر از همه دریاچه خشکیده ارومیه هم نیمه جانی گرفته باشد اما از طرفی 20 دقیقه بارش مداوم کل شهر را دچار مشکل می کند و بخش قابل توجهی از زندگی مردم را هم زیر آب می برد.

معاون استاندار آذربایجان شرقی از اینکه بارش ها برای دریاچه ارومیه جان دوباره بخشیده ابراز خوشحالی می کند اما نمی گوید در سایه همین بارش های خوب چندین خانواده ضرر دیدند و چندین زیر گذر بسته شده و چندین خیابان به زیر آب رفت. فراموش نکنیم دیروز تنها 30 دقیقه بارش مداوم و شدید در تبریز داشتیم که شرایط اینگونه رقم خورد، اگر بنا بر این بود که بارش هایی مثل شمال کشور و یا خوزستان و یا بیست سال پیش همین تبریزمان داشته باشیم مشخص نبود چه اتفاقی می افتاد.

مسئولین دولتی و شهری شعار پیشرفت و آبادانی سر می دهند اما هیچگاه نتوانسته اند زیرساخت های لازم را برای طرح های احداث شده فراهم آورند. زیرگذرهای قدیمی تبریز که در دهه هفتاد و اوایل هشتاد احداث شده اند با یک بارش یک ربعی به زیر آب می روند و بسته می شوند. شرایط مدیرت بحران هم در استان که خود حدیث جداگانه و مفصل خود را دارد. همین دو سال پیش بود که با یک بارش 40 دقیقه ای نصف شهر زیر آب رفت و اگر نیروهای نظامی و بسیج مردمی نبود شاید شرایط خیلی متفاوت تر می شد.

شاید اگر مسئولین شهری و مدیریت بحران استان کمی بعد از اتفاقات دو سال پیش به فکر حل معضلات زیر گذرها و خیابان های سیل خیز شهر بودند لازم نبود سر بارش ها برخی مسئولین بیل به دست بگیرد و کاور بپوشد و جلو دوربین عکس یادگاری بگیرد هرچند این اقدام  خود کمترین کاریست که مسئولین در قبال مردم می توانند انجامش دهند و همین هم جای تقدیر دارد.