تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : ورزشی , یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۲۴:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۷۱۴۰۷

با نگاه به تجربه تیمداری شهرداری تبریز؛

شهرداری؛ خریدار ناخوانده ای با کارنامه تاریک برای تراکتور!

با وجود اجماع تقریبی اعضای شورای شهر، کارشناسان و شهردار در عدم ورود شهرداری به تیمداری حرفه ای، مرور کارنامه شهرداری تبریز در تیمداری فوتبال می تواند محک مناسبی برای تصمیم گیری در ورود شهرداری به مزایده خرید تراکتور باشد.

سرویس ورزشی تبریزبیدار؛ 


تصدی ارگان های دولتی و شبه دولتی در امور باشگاه داری و تیمداری ورزشی با منابع مالی قابل توجه، موضوع تازه ای در ورزش کشور  نیست کما اینکه به دلیل شرایط نابسمان بخش خصوصی و هزینه های ریز و درشت بخش ورزشی خصوصا در فوتبال، بسیاری از سرمایه گذاران ریسک حضور در این عرصه را به خود نمی دهند البته تجربه های ناموفق استقلال اهواز، استیل آذین و شیرین فراز کرمانشاه  عدم ریسک پذیری را چند برابرکرده است! اما بخش دولتی و شبه دولتی به همان دلیلی که ذکر شد این محدودیت ها را ندارد و در واگذاری تیم های ورزشی همواره نقش فعال داشته است از سوی دیگر با توجه به محبوبیت فوتبال در جامعه به خصوص در میان قشر جوان ، وسوسه تیمداری با بودجه دولتی و شبه دولتی مساله ای  است که تصمیم گیران نهاد ها و ارگان ها  را برای حضور در این عرصه ترغیب می کند. 

 این روزها که بحث فروش باشگاه تراکتورسازی مطرح شده، محافل خبری از شهرداری تبریز به عنوان یکی از گزینه های جدی خرید سهام تراکتور نام می برند این خبر که بیشتر به گفتگوی یک عضو شورای شهر و اظهارات معنی دار رئیس سازمان شهرداری تبریز در کنفرانس خبری برمیگردد هر چند با تکذیب های رنگارنگ شهردار و اعضای شورای شهر تبریز همراه بوده اما پافشاری همان عضو  شهر تبریز، شهرداری تبریز را به عنوان خریدار ناخوانده جدی تراکتور مطرح کرده است. 

با وجود اجماع تقریبی اعضای شورای شهر، کارشناسان و شهردار در عدم ورود شهرداری به  تیمداری حرفه ای، مرور کارنامه شهرداری تبریز در تیمداری فوتبال می تواند محک مناسبی برای تصمیم گیری در این مقوله باشد. 

سرخپوشان شهرداری تبریز

تیم فوتبال شهرداری تبریز که تا پیش از سال 65 به عنوان آتش نشانی تبریز شناخته می شد یکی از سه قطب فوتبال تبریز بود که تیم منتخب تبریز در لیگ قدس دهه 60 را به همراه ماشین سازی و تراکتور  تشکیل میدادند. این تیم در دهه 70 در لیگ آزادگان حضور داشت حتی توانست مقام چهارم گروه خود را در لیگ 73 کسب کرد، هر چند در سالهای بعد دائما در حال رفت و برگشت میان لیگ یک و دو بود ولی توانست بازیکن های چون سیروس دین محمدی، حسین و رسول خطیبی، ستار همدانی و علیرضا اکبر پور را به جامعه فوتبال کشور تحویل داد. پس از کسب رتبه 5 در لیگ 76  با سقوط شهرداری در سال 77  به لیگ دسته دو ، مسئولین وقت به تیمداری حرفه ای پایان دادند.  

با تصمیم شهردار وقت تبریز در اواسط دهه 80، شهرداری تبریز بار دیگر در قامت یک تیم حرفه ای ظاهر شد و پس از چند سال تلاش در سال 88 به رقابت های لیگ برتر صعود کرد اما پس از دو سال باز هم به دسته پایین تر سقوط کرد. سال 90 اتفاق ویژه در تاریخچه شهرداری بود. در این سال شهردار وقت با صرف هزینه های قابل توجه در جهت احیای تیم شهرداری تبریز برآمد. اما با وجود صعود این تیم به لیگ برتربا هدایت کمالوند، به دلیل رای کمیته انضباطی و اثبات زدو بند برای صعود این تیم، شهرداری به لیگ دسته 2 فرستاده شد!هر چند این تیم در سالهای بعد توانست دوباره به لیگ دسته یک بازگردد اما این تیم هیچگاه نتوانست در قامت یک تیم مدعی در لیگ یک حضور یابد، کار به جایی رسید در سالی که شهرداری تبریز تصدی ماشین سازی دسته دویی  را به عهده گرفته بود مسئولین وقت با تعویض جای ماشین سازی و شهرداری، این تیم را به سقوطی اجباری سوق دادند! هر چند این تیم دوباره به لیگ یک بازگشت اما حضور ضعیف در رقابت های فصل اخیر، امیدی برای بازگشت سرخ های دوم شهر تبریز به رده اول فوتبال کشور دیده نمی شود.

ماشین سازی

شورای چهارم شهر تبریز و شهردار نام آشنایش انواع جنجالها را با خود به همراه داشت. یکی از نقاط قابل تامل این دوران را هم باید تصمیم بحث برانگیز انتقال سهام باشگاه قدیمی و ریشه دار ماشین سازی تبریز به شهرداری تبریز دانست. ماشین سازی تبریز که عنوان قدیمی ترین تیم فوتبال آذربایجان را با خود یدک می کشد در سالهای نه چندان دور در کنار تراکتور و شهرداری  حضور موثری در سطح اول فوتبال کشور داشت که با نامساعد شدن اوضاع مالی کارخانه ماشین سازی و بی توجهی به سبزقبایان، این تیم در سالهای میانی دهه 70 به خوابی عمیق فرورفت! اما به یکباره در سالی که تیم فوتبال شهرداری تبریز در لیگ یک وضعیت بدی نداشت مسئولین وقت شهرداری تصمیم به خرید سهام این باشگاه ریشه دار نمودند و  هر چند در این تصیم برخی اعضای شورای شهر به مخالفت با شهردار وقت پرداختند اما گویا تقدیر جوری دیگری نوشته شوده بود! با تصمیمی عجیب جای شهرداری و ماشین سازی در لیگ یک و دو جابجا شد و ماشین هم با هزینه های شهرداری تحت هدایت خطیبی به لیگ برتر صعود کرد. صعودی که ابتدای داستان تلخ نقره داغ شدن سبزقباپوشان تبریزی بود. در رقابت های لیگ برتر فصل 95-96 ماشین سازی پس از کسب چند نتیجه مناسب در هفته های ابتدایی به یکباره  در سراشیبی سقوط گرفت و به هیچ تیمی برای شکست نه نگفت!و عملا به زنگ تفریح تمامی تیم ها مبدل شد. کسب تساوی این تیم مقابل تراکتوری که در کورس قهرمانی قرار داشت از دیگر نقاط تامل برانگیز کارنامه ماشین سازی شهرداری در این فصل بود در نهایت ماشین سازی شهرداری تبریز با وجود صرفه هزینه های هنگفت به لیگ یک سقوط کرد و در پایان همان فصلشهرداری،  ماشین سازی  را به زنوزی مالک متمول گسترش فولاد واگذار کرد.


البته شهرداری تبریز در رشته های دیگری چون بسکتبال، والیبال، هندبال، شطرنج هم تیمداری میکند و به نتایج قابل قبولی در سالهای گذشته  رسیده است ولی با توجه به  تفاوت مختصات تیم داری در فوتبال با سایر رشته های ورزشی، این نکته قابل ذکر است که تجربه ناموفق شهرداری تبریز در ورود به تیمداری فوتبال، آینده روشنی برای تیم محبوب آذربایجان ترسیم نمی کند. با این حال از این هم نباید گذشت که شهرداری به عنوان نهاد خدماتی به جای سرمایه گذاری در بخش ورزش قهرمانی لازم است در عرصه ورزش پایه و همگانی تبریز ورود جدی تری داشته باشد موضوعی که مدیرعامل سازمان شهرداری تبریز در روزهای ابتدایی تصدی این پست  در گفتگو با تبریز بیدار به آن اذعان کرد.