تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۳۹:۵۸ شناسه خبر : ۱۰۷۱۴۴۴

اظهارات قابل توجه مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان در خصوص اجرای موسیقی:

تذکر امام جمعه تبریز به حق بود/ نیروی انتظامی باید با اجراهای بدون مجوز در رستوران ها برخورد کند

تذکر نماینده ولی فقیه در استان بحق بود و تاکید ایشان دربارۀ مراعات قانون و مقررات ارزشمند است. ما به عنوان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم نسبت به اجرای قانون و مقررات و رعایت چارچوب های قانونی در اجرای چنین برنامه هایی تاکید داریم.

به گزارش تبریز بیدار ، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در گفتگو با مهد تمدن  دربارۀ تذکر اخیر امام جمعه تبریز دربارۀ اجرای موسیقی های زنده در برخی محافل و رستوران ها، هتاکی روزنامه قانون علیه قوم ترک و مطالبات عمومیِ مرتبط با بنیاد فرهنگ و ادب و هنر آذربایجان به طرح دیدگاه هایش پرداخت. مشروح این گفت وگو را در زیر می خوانید:

شنبۀ این هفته و در جریان نشست شورای فرهنگ عمومی استان، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز نسبت به هنجارشکنیِ برخی از افراد و گروه های مجریِ موسیقی زنده در رستوران ها تذکر دادند. نظارت بر فعالیت این گروه های موسیقی بر عهدۀ کیست؟

تذکر نماینده ولی فقیه در استان بحق بود و تاکید ایشان دربارۀ مراعات قانون و مقررات ارزشمند است. ما به عنوان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم نسبت به اجرای قانون و مقررات و رعایت چارچوب های قانونی در اجرای چنین برنامه هایی تاکید داریم. ما مسئول صدور مجوز برای متقاضیان چنین برنامه هایی هستیم و مکانیسم نظارتیِ معینی هم برای این افراد و گروه ها وجود دارد اما در مقابل تاکید داریم افرادی که بدون اخذ مجوز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مبادرت به اجرای برنامه های موسیقایی مثلاً در رستوران ها می کنند باید در چارچوب مقررات مورد برخورد قرار بگیرند و اینجا نقش نهادهایی مانند نیروی انتظامی برجسته می شود.

اعتقاد ما این است که برگزاری برنامه های موسیقی نظیر آنچه در برخی محافل عمومی صورت می گیرد، هم می تواند به تعمیق فضای نشاط و امید در جامعه کمک کند و هم زمینۀ رشد و بالندگی و ارتقای سطح کیفی حوزه موسیقی را فراهم آورد با اینحال تذکر امام جمعه تبریز را از این منظر که تبیین کننده مقررات بود، با دل و جان پذیرا هستیم. حتی اشارۀ ایشان مبنی بر اینکه دستگاه هایی غیر از ارشاد، صلاحیت ورود به عرصۀ اعطای مجوز و نظارت محتوایی بر برنامه های موسیقایی را ندارند دلگرم کننده بود. خوب است یادآوری شود که طبق مصوبۀ هیات وزیران وظیفۀ اعطای مجوز و نظارت محتوایی به فعالان حوزه موسیقی بر عهده ارشاد است و اظهار نظر در خصوص موضوعات ترافیکی و انتظامیِ برنامه های موسیقی بر عهده نیروی انتظامی گذاشته شده است و از اینرو تاکید ما هم در امتداد تذکر امام جمعه محترم، رعایت مرّ قانون و اجرای مقررات است.

 

اجرای اخیر کنسرت توسط یکی از خوانندگان سرشناس پاپ در شبستر هم حاشیه های خود را داشت…

باز مجبورم بر رعایت چارچوب های قانونی تاکید کنم. این پذیرفته نیست که نگاه سلیقه ای به قوانین و مقررات داشته باشیم. اعتقاد ما این است که هیچ شهری از کلیت قوانین جاری بر کشور مستثنی نیستند و اعطای مجوز به کنسرت شبستر در نیمه شعبان را در این چارچوب باید ارزیابی کرد. من از روز نخستِ مسئولیتم در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش کرده ام از اِعمال سلیقه و یا سیاسی کاری در حوزه فرهنگی جلوگیری کنم چون بر این باور هستم که حوزه فرهنگ و هنر حوزه ای کاملاً فنی و تخصصی است ضمن اینکه برگزاری چنین برنامه هایی مطالبۀ مردم است. از همین باب است که با مسرّتِ تمام می توانم بگویم که امروز، فرهنگ و هنر در رگ های مردم استان جاری شده است. نکته دیگر این است که گسترش فعالیت های فرهنگی و هنری به شهرستان ها و تمرکززدایی را در اولویت برنامه های اداره کل فرهنگ و اشاد اسلامی استان قرار داده ایم و علاقه مندیم جمعیت تحت پوشش فعالیت های فرهنگی و هنری را به شهرستان ها توسعه دهیم.

 

در سفر اخیر رئیس جمهور به استان شاهد طرح مطالباتی دربارۀ احیای فرهنگستان زبان ترکی بودیم. چه پاسخی به این خواستِ عمومی دارید؟

بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان فراتر از جغرافیای آذربایجان شرقی فعالیت می کند و به واقع کل جامعه آذربایجانی در اقلیم ایران را شامل می شود. رویکرد بنیاد مزبور با توجه به تاکیدات رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رویکردِ فرهنگستانی است و همۀ برنامه هایی که قابلیت تعریف و اجرایی شدن در فرهنگستان را دارد، در همین بنیاد عملیاتی می شود ضمن اینکه بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان به حوزه زبان شناسی هم ورود کرده که در نوع خود باارزش است و دقیقاً بر همین مبناست که کتابی با محوریت ارائۀ الگوی تحریرِ یکسانِ کلماتِ ترکی آذربایجانی تحت عنوان «آذربایجانی تورکجه سی نین واحد یازیلیشی» توسط این بنیاد آماده چاپ نهایی شده است که به زودی به زیور طبع آراسته و روانه بازار نشر خواهد شد. جای خوشبختی اینجاست که کتاب یاد شده به گواه تائیدیه های متخصصان زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی با گرایش های سیاسی مختلف، کتابی کاملاً فنی ارزیابی شده و به تائید همۀ صاحبنظران رسیده است.


البته این گامِ اولی است که بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان برداشته و در گام بعدی مقرر است فرهنگ لغات ترکی آذربایجانی که به واقع دایره المعارف آذربایجان به حساب می آید، منتشر شود. برای این فرهنگ تاکنون ۱۵۰۰ مدخل تعریف شده و امیدواریم با برداشته شدن این گام و البته گام های بعدی آنچه مد نظر رئیس جمهور محترم بوده جامه عمل پوشانده شود.

 

هفتۀ گذشته شاهد هتاکی روزنامه قانون علیه قوم ترک بودیم. اساساً اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در مواجهه با چنین مواردی، وظیفه ای دارد یا خیر؟

در حالت کلی و مطابق قانون، تذکرِ قبل از انتشار نداریم و حتی ارتکاب به این عمل، فعلی مجرمانه شناخته می شود اما بعد از مواجهه با مواردی از این دست، با معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد مکاتبه کرده و درخواست برخورد با رسانۀ هتاک وفق مقررات را می کنیم که در مورد روزنامه قانون هم این رویّه انجام شد. با همه این اوصاف هتاکی روزنامه قانون علیه قومِ غیور ترک محکوم است. اعتقاد ما این است که دست زدن به چنین روش های قبیحی موجب تفرقه را فراهم می آورد و این در حالیست که در برهه حساس کنونی نیاز به وحدت، همدلی و انسجام بیش از هر زمان دیگری احساس می شود. فکر می کنیم رسانه ای که خلاف جریانِ انسجام بخشی، محتوایی منتشر می کند، هم ساحت حوزه فرهنگی و هم چارچوب های امنیتی کشور را مخدوش می کند و باید با دست اندرکاران این رسانه ها برخورد شود.