تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۱:۱۱:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۷۱۴۴۷

سمیه فرضی: جایزه دوربین طلایی بازتاب عشق من به وطن و مردم بود

بانوی عکاس تبریزی رتبه اول «تک‌عکس مستند» ایران را کسب کرد

عکاس تبریزی حائز رتبه اول نشان عکس سال گفت: جایزه دوربین طلایی بازتاب عشق من به وطن و مردم سرزمینم بود ضمن آنکه انگیزه‌ای قوی می‌شود تا تلاش خود را برای افتخارآفرینی‌های دیگر مضاعف کنم.

به گزارش تبریز بیدار ،  در مراسم اهدای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران که به همت انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران برای دومین‌بار عصر دیروز در خانه هنرمندان تهران برگزار شد، سمیه فرضی، عکاس جوان تبریزی توانست رتبه اول بخش «تک عکس مستند» را از آن خود کند.

فرضی درحالی عصر دیروز این جایزه مهم را در تهران دریافت کرد که صبح آن نیز در هشتمین جشنواره ملی و بین‌المللی عکس فیروزه تبریز رتبه دوم بخش عکس موبایلی را کسب کرده بود.

سمیه فرضی متولد سال ۶۴ و کارمند شهرداری منطقه ۱۰ تبریز است. او فارغ‌التحصیل مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه تبریز است و به تازگی عکاسی را شروع کرده است.

فرضی می‌گوید آموزش عکاسی را به طور جدی در نزد علی حامد حقدوست، عکاس بنام مستند کشور که پارسال همین جایزه را در همین جشنواره کسب کرده بود فراگرفته است.

او در گفتگو با خبرنگار مهر توضیح می‌دهد: «به هنر همیشه علاقه داشته‌ام اما مشغله درسی اجازه نمی‌داد که در حوزه مورد علاقه‌ام فعالیت کنم اما در سال‌های اخیر سعی کرده‌ام برای عکاسی وقت بگذارم».

فرضی مدت زمان آموزش مفیدش از حامد حقدوست را ۸ماه عنوان می‌کند و درباره استادش می‌گوید: «ایشان با دلسوزی تمام کنار من بودند و به من کمک کردند که در عکاسی موفق شوم و حالا جایزه‌ام را مدیون ایشان می‌دانم.»

او داشتن علاقه و جدیت را در کنار داشتن استادی خوب رمز موفقیت می‌داند و می‌گوید: «شاید رشته و کارم با عکاسی ظاهرا مرتبط نباشند اما واقعیت این است که من در محل کارم با افراد زیادی سر و کار دارم و همین ارتباط زیاد با آدم‌ها باعث می‌شود که در عکاسی مستند موفق‌تر عمل کنم.جایزه دوربین طلایی بازتاب عشق من به وطن و مردم سرزمینم بود ضمن آنکه انگیزه‌ای قوی می‌شود تا تلاش خود را برای افتخارآفرینی‌های دیگر مضاعف کنم. »


این عکاس جوان معتقد است که عکاس مستند باید یک شخصیت مردمی داشته باشد و علاقه خاصی به آدم‌ها بورزد؛ به بیانی دیگر عکاس مستند می‌بایست درد جامعه و مردم را درک و لمس کند و به همین خاطر است که عکاسی مستند جایگاه ویژه‌ای در بین شاخه‌های مختلف عکاسی دارد.

سمیه فرضی در نظر دارد در آینده حرفه‌ای‌اش از سوژه‌ها و موضوعاتی که در نظر دارد مجموعه عکس مستند تهیه کند و تلاشش در زندگی نیز افزایش دادن معلوماتش در حوزه‌های مختلف خواهد بود.

محمد بقال‌اصغری، دیگر عکاس جوان تبریزی نیز در همان مراسم اهدای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران که دیروز برگزار شد، به عنوان نامزد نهایی بخش مجموعه‌عکس مستند انتخاب شده بود.