تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۳:۱۷:۴۴ شناسه خبر : ۱۰۷۱۴۶۳

در باب تصمیم شورای شهر تبریز درباره انتقال قبر ستار خان و شیخ محمد خیابانی به تبریز

ستارخان و خیابانی را آواره نکنید!

خبر انتقال قبر ستارخان و شیخ محمد خیابانی در حالی منتشر می‌شود که قبور بزرگان علم و ادب و فرهنگ در شهر تبریز در وضعیت مناسبی قرار ندارد. وضعیت بغرنج مقبره‌الشعرا تبریز که از مهم ترین ارکان گردشگری شهر است؛ در روزهای تبریز 2018 دل هر بیننده فرهنگ‌دوستی را به درد می‌آورد. مزارهایی که زیر و رو شده‌اند و پشت پارتیشن‌های آبی رنگ زشتی مخفی مانده‌اند.

به گزارش تبریز بیدار ، در خبرها آمده‌است که شورای شهر و شهرداری تبریز قصد دارند قبور شیخ محمد خیابانی و ستارخان را از آرامگاه باغ طوطی در جوار سید عبدالعظیم حسنی به شهر تبریز منتقل کنند. سوال اینجاست که چرا باید یک سند مهم تاریخی را جا به جا کرد؟! ارزش و سندیت تاریخی قرار گرفتن قبور ستارخان و شیخ محمد خیابانی در تهران با این انتقال از بین خواهد رفت. چرا که محقق و علاقمند تاریخ هنگامی که بداند قبر این دو چهره مشهور تبریزی در جایی دیگر قرار دارد به دنبال دلیل این امر خواهد رفت و وقایع مشروطیت را بازخوانی خواهد کرد. دستکاری تاریخ از این حیث که محل وقوع وقایع را تغییر دهیم اثر مناسبی در آینده نخواهد گذاشت.

نکته بسیار مهم اینجاست که این خبر در حالی منتشر می‌شود که قبور بزرگان علم و ادب و فرهنگ در شهر تبریز در وضعیت مناسبی قرار ندارد. وضعیت بغرنج مقبره‌الشعرا تبریز که از مهم ترین ارکان گردشگری شهر است؛ در روزهای تبریز ۲۰۱۸ دل هر بیننده فرهنگ‌دوستی را به درد می‌آورد. مزارهایی که زیر و رو شده‌اند و پشت پارتیشن‌های آبی رنگ زشتی مخفی مانده‌اند. در مقایسه وضعیت آرامگاه‌های حافظ و سعدی در اصفهان، عطار در نیشابور و حتی صائب تبریزی در اصفهان؛ شرایط ۴۰۰ شاعر مدفون در مقبره‌الشعرا فاجعه بار است. بی‌شک صائب تبریزی از خوش شانس‌ترین نوابغ این شهر بوده که به موقع رحل اقامت را در اصفهان افکنده که امروز بر سر مزارش بوستان زیبایی برپا شده است.  اعضای شورای شهر تبریز که می‌خواهند خواب آرام ستارخان و شیخ خیابانی را برهم زنند بهتر است نخست فکری به حال شاعران در گور لرزیده مقبره‌الشعرا بکنند.  البته این وضعیت بغرنج تنها به مقبره الشعرا ختم نمی‌شود. آرامگاه دو کمال –کمال الدین بهزاد و کمال الدین خجندی- مدتهاست که مغول است. می توان از پتانسیل در کنار هم خفتن یک شاعر و یک نقاش به نحو احسن استفاده کرد و فضایی برای گردهمایی اصحاب فرهنگ ساخت. مزار باقرخان سالار ملی – که مدت ها به محل دست فروشی کفش تبدیل شده بود- از قضای روزگار مرتب و پاکیزه است و مزجع سالار ملی به جایی این که موزه ای برای مشروطه باشد تبدیل به کافی شاپ شده‌است که در نوع خود جالب توجه است. شاید بهتر است بگوییم وضعیت مزار باقرخان خوب و مرتب است چون تبدیل به کافی شاپ شده است. وضعیت مزار دیگر چهره ها همون صمد بهرنگی را هم ناگفته می توان حدس زد. با این وضع بهتر نیست به جای نقل مزار ستارخان و شیخ به تبریز، اجازه بدهیم در آرامش گورستان سید عبدالعظیم بخوابند؟!

حقیقت این است که ما در تبریز اصل را فدای فرع می‌کنیم. تبریز آنقدر مشکل و دغدغه دارد که بتوانیم سال‌ها و روزها با آن مشغول باشیم. برای هر شنونده‌ای که این خبر را بشنود سوال خواهد شد که چگونه اعضای شورای شهر تبریز این همه سوزن را در چشم تبریز نمی‌بینند اما یک جوالدوز جا مانده در سید عبدالعظیم حسنی این همه فکرشان را به خود مشغول کرده‌است.

منبع: روزنامه سرخاب

نظرات

محمد امین
IR

بوی ستارخان وبوی شیخ محمد خیابانی خاص است باید به تبریز برگردند انشا الله