تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۳:۲۴:۳۴ شناسه خبر : ۱۰۷۱۴۷۴

گزارش تبریزبیدار از مراسم تقدیر از چهره ماندگار صنعت آذربایجان؛

پیچ گوشتی کارگشای سید رضا!

مراسم گرامیداشت، صنعتگر خیّر، سید رضا مقیمی اصل، تولید کننده تجهیزات تهویه و برودتی در شب تولد 75 سالگی اش، با حضور مسئولین و صنعتگران، عصر (سه شنبه) 25 اردیبهشت، در آمفی تئاتر پتروشیمی تبریز برگزار شد

به گزارش تبریز بیدار ، مراسم گرامیداشت، صنعتگر خیّر، سید رضا مقیمی اصل، تولید کننده تجهیزات تهویه و برودتی در شب تولد 75 سالگی اش، با حضور مسئولین و صنعتگران به همت شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی ، عصر (سه شنبه) 25 اردیبهشت، در آمفی تئاتر پتروشیمی تبریز برگزار شد. متن و حاشیه خبرنگار تبریزبیدار از  این مراسم را می خوانید.

* ساعتی مانده به مراسم،  جمعیت زیادی از میهمانان در ورودی سالن حضور دارند که با تدارک ویژه ای که ترتیب داده شده  پذیرایی می شوند.

* مراسم با اندکی تاخیر آغاز می شود مجری گری برنامه بر عهده مرتضی حیدری مجری نام آشنای تلویزیون است.

* تعداد زیادی از مقامات استانی و کشور از ابتدا در  مراسم حضور دارند از جمله استاندار، معاون هماهنگ کننده سپاه استان، دو بانوی نماینده استان، عبدالهی نماینده اهر، معاونین وزیر صنعت، چند تن از سرمایه داران و کارخانه داران آذربایجان و مدیران شرکت کاواساکی ژاپن.

* حیدری مراسم با شعری با موضوع عشق و مهر از فیض کاشانی می خواند و با بیان اینکه سالهاست که مهندس مقیمی اصل را می شناسد می گوید نام کارخانه همانند خود او مهر اصل است نه قلابی!

* تعریف و تمجدی حیدری از مقیمی اصل با تشویق ممتد حضار همراه شد. 

* رئیس خانه صنعت و معدن استان به عنوان خوشامد گویی متنی تهیه کرده و با لهجه ای غلیظ  ترکی کلمات فارسی را می خواند و بر زیبایی خوشامد گویی به میهمانان و حضار مراسم می افزاید.

* میهمانان سرشناسی که پس از آغاز مراسم به جمع حضار می پیوندند همگی دربدو ورود به سالن به نزد مهندس مقیمی اصل می روند و او را در آغوش می گیرند. از جمله امام جمعه تبریز، رحمانی وزیر صنعت، رئیس دادگستری استان و دادستان تبریز و ....

* شافعی وزیر اسبق صنایع که اصلیتی مرندی دارد به عنوان اولین سخنران مراسم با ذکر حکایتی از سعدی از برتری های عالم بر عابد سخن می راند و می گوید عالمان چون مقیمی اصل جامعه ای را نجات می دهند و امروز جامعه به وجود این چنین شخصیت های بیش از پیش نیازمند است. و تعریف و تمجدی می کند از حضور فعال و مشفقانه مقیمی اصل در صنعت و توجه به فن آوری ها و می گوید صنعت آذربایجان بیشتر بر پایه ی توان سرمایه گذاران بخش خصوصی بنا شده و دولت در این مسیر کمک کرده استو نقش مقیمی ها در این مسیر برجسته است. وی به خدمات خیریه مقیمی اصل هم اشاره می کند.

* سرقینی معاون معدنی وزیر صنعت هم که اصالتی آذربایجانی دارد هم در سخنانش چند مساله را در موفقیت مقیمی اصل اثر گذارتر می داند. اول از همه در میدان بودن و بی توجهی به پشت میز نشینی، دوم رفتار بسیار مهربانانه با کارگران و کارکنانش و سوم حمایت های بی دریغ همسر مکرمه ایشان.

* حضار با تعریف و تمجید سرقینی از همسر مهندس مقیمی اصل با تشویق قابل توجهی از زحمات این زن بزرگ هم تقدیر کردند.

* فیلم کوتاهی که دست اندارکاران برنامه  از روایت زندگی مهندس مقیمی اصل تهیه کرده اند  تلفیقی از شادی و غم را در فضای سالن حاکم می کند. عنوان فیلم پیش از همه به چشم می آید فیلمی با عنوان خدا و پیچ گوشتی سید رضا و اشاره ای دارد به پیچ گوشتی که همیشه در جیب مهندس مقیمی اصل است و کنایه ای است به 70 سال حضور فعال در صحنه ی مرد بزرگ صنعت آذربایجان.

* سید رضا روایت می کند روزهای سختی که پدر را از دست داد پدری که به راه بزرگ زیستن را آموخت. صحنه هایی که چشمان سیدرضا با وجود گذشت 70 سال همچنان از غم بی پدر شدن پر از اشک شدبه نمایش درمی آید فیلم روایت می کند پیچ گوشتی که از پدر از برایش یادگار ماند باعث شد تا سید رضا آقا بالاسی نماند و خود آقایی شودوسری در میان سرها.

* حاج آقای آل هاشم که بالا می آید به پاس محبوبیتش همه بر میخیزند در سخنانش از اینکه قبل از رحلت شخصیت ها ازآنان تقدیر شود سخنانی می گوید و از اهالی صنعت آذربایجان به دلیل برپایی این مراسم تشکر می کند  از سه معاون وزیر آذربایجانی می خواهد این تقدیر از پیشکسوتان و چهره های صنعت آذربایجان تداوم داشته باشد و از خدمات مقیمی اصل در عرصه ی تولید با حضور 1500 کارگر تقدیر می کند و حضور فعال و پیش قدم بودن او در عرصه ی خیر و کمک به مستضعفین، زندانیان نیازمند و خصوصا معلولین.

* مراسم یک اتفاق ویژه دیگر هم داشت و آن رونمایی از تندیس مقیمی اصل در شهرک شهید سلیمی از طریق ویدئو کنفرانس با اذن نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی بود.

* حیدری که گویا برای اولین بار است امام جمعه محبوب تبریز را از نزدیک دیده از این اتفاق اظهار خوشحالی می کند و از اقدامات خارق العاده وی ابراز شعف می کند.

* دختر بچه ای که از دانش آموزان مدرسه ی خیریه مردانی آذر است دکلمه ای خطاب مقیمی اصل می خواند سپس با کمک مدیر مدرسه دسته گل بزرگی که تهیه شده را به پاس سالها توجه مقیمی اصل به دانش آموزان معلول و خانواده هایشان تقدیم مقیمی اصل می کند. 

* حیدری از کارخانه داران در مراسم حاضر نام برد  که هزینه آزاد سازی چند زندانی  را به میمنت این جشن متقبل شده اند.

* صادق نجفی چهره ی نام آشنا برای تبریزی ها که تا همین چند ماه پیش بلدیه چی  تبریز بود به روی سن می آید و می گوید که مقیمی اصل را بیش از 25 سال است که از نزدیک می شناسم و وزیر به جهت مسافرت به قطر نتوانست در این مراسم حضور یابد. وی حضور مقیمی ها را دلیل اصلی درخشش تبریز در تاریخ دانسته و خود را خادم امثال مقیمی ها دانست. وی در ادامه خبر از ساخت بزرگترین فضای سبز مصنوعی کشور در مجاورت شهرک صنعتی شماره 4 خبرداد.

* پس از نجفی، رحمانی  دیگر معاون آذربایجان وزیر صنعت به روی سن آمد و با ذکر خاطره ای از وزیر صنعت گفت که برخی به من (وزیر صنعت، شریعتمداری) می گویند که تو احتمالا ترک هستی چون بیشترمعاونین شما ترک هستند! رحمانی هم با بیان اینکه خود را در حدی نمی داند که در مورد سید رضا مقیمی اصل صحبت کنداظهار کرد وجود روحیه مقیمی ها برای نجات کشور در شرایط کنونی لازم است. 

* پس از سخنان رحمانی، گروه موسیقی باریش به خوانندگی مسعود امیر سپهر به اجرای قطعاتی از موسیقی آذربایجانی پرداخت و دو قطعه نوستالژیک جان مریم و ای ایران را  هم به واسطه حضور میهمانان فارس زبان در مراسم اجرا کرد.

* مدیر عامل شرکت کاواساکی ژاپن که به عنوان شریک تجاری شرکت مهر اصل در این مراسم حضور یافته بود، حضور در بزرگداشت سید رضا مقیمی اصل را برای خود افتخار دانست و از آن ابراز خوشحالی کرد.

* سخنرانی استاندار و پزشکیان نائب رئیس مجلس، اهدا هدیه و لوح تقدیر به سید رضا مقیمی اصل همراه با برش کیک تولد 75 سالگی چهره ماندگار صنعت آذربایجان که با شکل لوله های مسی  مزین بخش های پایانی مراسم بود.

اخبار مرتبط:

گزارش تصویری؛مراسم گرامیداشت سید رضا مقیمی اصل چهره صنعت آذربایجان