تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۰۰:۱۵ شناسه خبر : ۱۰۷۱۴۷۵

در گفتگوی تبریزبیدار با عضو هیأت علمی دانشگاه شهید مدنی مطرح شد؛

در ماه رمضان چگونه مورد رحمت الهی قرار بگیریم؟/ روزه داری و افطاری دادن؛ عباداتی اجتماعی یا فردی؟!

حجت الاسلام کریم زاده گفت: نکته ای که متاسفانه در این ماه مورد غفلت قرار می گیرد، بحث اجتماعی عبادت و بالخصوص روزه است، قریب به اتفاق عباداتی که در اسلام وجود دارند دارای یک جنبه اجتماعی هستند.

 حجت الاسلام کریم زاده، در گفت و گو با خبرنگار تبریز بیدار ، با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: روزهای ماه مبارک رمضان ایام خاص و مبارکی است، ایام منحصر به فردی که خداوند در قران نیز، از آن به عظمت یاد می کند.

وی گفت: پیامبر اکرم(ص)، در خطبه مشهور خود، صفات خاصی را برای ماه مبارک رمضان بیان می کند. می فرماید: بالبرکت و الرحمه والمغفره، برکت و رحمت و مغفرتی که در ماه مبارک رمضان است، در سایر ماه ها و روزهای سال بی نظیر است.، لحظه ها و ساعت های این ماه مبارک، بسیار عظیم الشان و با عظمت است.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با اشاره به جایگاه ماه رمضان در نزد پیامبر و اهل بیت، اضافه کرد: سید بن طاووس در کتاب اقبال می نویسد که، زمانیکه ماه رمضان نزدیک می شد، چهره پیامبر(ص) تغییر می کرد، و حضرت خود را برای این ماه بابرکت آماده می کردند،یکی از دلایلی که باعث می شود از ماه مبارک رمضان به بزرگی یاد شود به این دلیل است که، ماه رمضان، ماه عبادت و بندگی و واراستگی است. ادعیه موجود درباره ورود به ماه رمضان، همگی نشان دهنده عبادت و تهذیب و استغفار است.

حجت الاسلام کریم زاده، خاطر نشان کرد: حدیث بسیار زیبایی از امام حسن مجتبی(ع) وارد است که می فرماید: خداوند ماه رمضان را میدان مسابقه برای بندگان خود قرار داده است، که در این میدان، مسابقه ای برای کسب رضای الهی، انجام شود، عده ای در این مسابقه، پیروز میدان می شوند و افرادی نیز، به خط پایان نمی رسند. نکته ای که متاسفانه در این ماه مورد غفلت قرار می گیرد، بحث اجتماعی عبادت و بالخصوص روزه است، قریب به اتفاق عباداتی که در اسلام وجود دارند دارای یک جنبه اجتماعی هستند.

کارشناس مسائل دینی، افزود: جنبه اجتماعی عبادت و علی الخصوص روزه داری، بسیار مهم و تاثیر گذار است، شخصی از امام رضا(ع) می پرسد که فلسفه روزه داری چیست؟حضرت در جواب می فرمایند: یکی از علت های وجوبی روزه داری، این است که افراد دارا و توانگر، به فکر فقرا و افراد ندار نیز باشند، جنبه توجه به فقرا بسیار حائز اهمیت است، اینکه انسان بداند و بفهمد که زندگی فقرا در چه شرایطی است بسیار امری مهم و مورد تاکید بزرگان دین است، شاید کسانی در جامعه زندگی می کنند که نمی توانند آن سطح رفاهی متوسط در جامعه را داشته باشند، کمک به ایتام و مساکین از امور مورد تاکید در این ماه مبارک می باشد.

وی یادآور شد: یکی از کارهای باارزش و پسندیده در ماه مبارک رمضان، سنت افطاری دادن است، نبی مکرم اسلام(ص) می فرماید: اگر به اندازه یک دانه خرما و یا یک کاسه آب، این کار را انجام دهید، یکی از دلایل افطاری دادن در این ماه پربرکت، احساس همدردی بین افراد مختلف جامعه است، روزه داری و افطاری دادن، یکی از جنبه های اجتماعی این ماه مبارک است،

کریم زاده ادامه داد: ماه رمضان، ماه رحمت و بخشندگی پروردگار است، در روایات متعددی از ائمه اطهار(ع) به رحمت و بزرگی این ماه اشاره شده است، رسول اکرم(ص) درباره بخشش گناهان در این ماه می فرماید: خداوند در روز اول این ماه مبارک، تمامی اهل قبله را مورد آمورزش خود قرار می دهد، همچنین در روز آخر ماه رمضان نیز، تمامی انسان هایی که به اعمال این ماه عمل کرده اند، مورد بخشش و تفقد رب العالمین قرار می گیرند، ماه رمضان، ماه رهایی از آتش دوزخ است، در این ایام مبارک، شیطان به غل و زنجیر کشیده می شود.

این کارشناس مسائل دینی، خاطر نشان ساخت: تسلیم شدن در مقابل فرمان الهی، یکی از دلایل رحمت واسعه خداوند در ماه رمضان است، خداوند در سوره بقره آیه 255، تسلیم شدن را در دو بخش قرار می دهد، گروهی که در زیر ولایت الهی قرار دارند و عده ای که زیر ولایت طاغوت جای می گیرند. قرار گرفتن در زیر سایه ولایت الهی، رسیدن به کمال و سعادت دنیوی و اخروی را در پی خواهد داشت، یک از بزرگترین امتیازاتی که در این ماه وجود دارد این است که کسانی که در بقیه ایام سال توجه عملی زیادی به ولایت الهی نداشتند، در این ماه خودسازی، توجه ویزه ای را انجام می دهند به همین خاطر ماه رمضان، ماه خودسازی و و تقویت ایمان، نامیده می شود.

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان در پایان بیان داشت: مراسم افطاری ها هرچه قدر ساده تر برگزار شود، مورد مقبولیت قرار خواهند گرفت. خوشبختانه در سال های اخیر با توجه به تاکید ویژه رهبر معظم انقلاب در برگزاری مراسمات افطاری ساده در سطح جامعه، مراسم افطاری ساده در برخی دانشگاه ها و مساجد سطح شهر برگزار می شود در دانشگاه تبریز، بیش از چند سال است که با همکاری دانشجویان، افطاری ساده به صورت منظم برگزار می شود، همچنین در برخی از مساجد شهر از جمله مسجد علی بن ابیطالب خیابان بیلانکوه عباسی این سنت پسندیده، در سال های اخیر مورد توجه مردم و مسئولین مساجد قرار گرفته است.