تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۴:۴۵:۰۶ شناسه خبر : ۱۰۷۱۴۷۹

شهردار تبریز در نشست خبری:

تجربه ساماندهی حاشیه نشینی آنکارا در تبریز به کار گرفته می شود/ تعدیل نیرو نکردیم/ باج نمی دهم!

شهین باهر تاکید کرد: تغییر مدیران راهکار مبارزه با فساد اداری نیست بلکه باید با شناسایی مبادی فساد به مبارزه جدی پرداخت و در طول شش ماهه گذشته با شناسایی این مبادی تلاش کردیم جلوی فساد را بگیریم.

به گزارش تبریز بیدار ،  ایرج شهین‌باهر پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با حضور اصحاب رسانه با بیان اینکه امروز ضروروت دارد اعتماد را به مردم نسبت به شهرداری باگردانیم اظهار کرد: خدمات شهرداری روزمره بوده و روزانه انجام می‌گیرد، از این‌رو باید همه خدمات برای شهروندان شفاف‌سازی شود ما برای پنهان کاری دلیلی نداریم و با بازگرداندن اعتماد در کنار مردم خواهیم بود.

وی ادامه داد: شهرداری یک نهاد عمومی بوده و به علت اینکه گردش شهرداری از طریق پول خود مردم است و کارها و خدماتش در راستای آرامش مردم بوده، از این‌رو خواست مردم جزو اولویت اصلی ما خواهد بود البته مصلحت شهرداری هم همین است که خواسته مردم در اولویت قرار گیرد.

شهین باهر افزود:این نهاد کاملا مردمی است و باید هر آنچه که در این مجموعه میگذرد به اطلاع مردم برسانیم و در کنار این موضوعات به سمت نگاه باز به عرصه شهرسازی و پاسخگویی و مبارزه با فساد اداری حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه برخی از مسائل به صورت گروهی و برخی به صورت جناحی مطرح می‌شود، گفت: دنیا عرصه رقابت بوده و جناح‌ها، گروه‌ها و احزاب نیز به همین خاطر ایجاد شده‌اند ولی بنده یک فرد سیاسی نبوده ولی گاهاً مشاهده می‌شود که به برخی مسائل غیرواقعی پرداخت می‌شود.ما باید این فضا را نیز مدیریت کنیم چرا که در برخی از موارد شاهد اظهار نظر هایی با نگاه سیاسی هستیم در حالی که این افراد با اصل قضیه به روشنی آشنا هستند و این بیشتر آزار دهنده است.

شهردار تبریز ضمن صحه گذاری بر رکود اقتصادی حاکم بر حوزه مدیریت شهری گفت: این رکود در بیشتر شهرها وجود دارد و متاسفانه این موضوع عامل مهمی در کاهش درآمد پایدار شهری شده است.

وی متذکر شد: در طول ۶ ماه تصدی شهرداری تبریز سعی کرده‌ام همه مشکلات موجود از جمله بدهی‌های شهرداری از گذشته، تملک‌ها، رکود اقتصادی حاکم، حفظ تعداد قابل توجه کارکنان شهرداری و پرهیز از هرگونه تعدیل نیرو،سعی می کنیم با افزایش بهره وری از این نیرو ها استفاده کنیم تا برنامه های شهرداری با قدرت ادامه داشته باشد همچنین اتمام و جمع‌بندی پروژه‌های نیمه‌کاره را در اولویت قرار داده ام.

شهین باهر کارها و اقدامات شهرداری تبریز برای تبریز ۲۰۱۸ را مورد اشاره قرار داد و گفت: شاید برخی استان‌ها هدفشان حفظ شرایط موجود و عبور از شرایط بحرانی است ولی تبریز یک ماموریت ویژه نیز برای تبریز ۲۰۱۸ دارد تا زیرساخت‌هایی را ایجاد کند.

وی افزود: حفظ وضع موجود در کنار ماموریت تبریز2018 و جذب گردشگر هزینه هایی برما تحمیل می کند که جزو وظایف شهرداری نیست اما با شرایط موجود باید تلاش کنیم تا تبریز 2018نقطه عطفی برای گردشگری تبریز باشد.

شهردار تبریز با اشاره به انیکه با وجود مشکلات بودجه توانسته ایم تا کنون از بحران بگذریم چرا تمرکز خود را بر روی پرداخت بدهی ها گذاشته ایم گفت: تنها کلان‌شهری که قبل از عید هیچ‌گونه تجمع پیمانکاری نداشت، شهرداری تبریز بوده است.

 وی به موضوع مبارزه با فساد در شهرداری هم اشاره کرد و تاکید کرد: تغییر مدیران راهکار مبارزه با فساد اداری نیست بلکه باید با شناسایی مبادی فساد به مبارزه جدی پرداخت و در طول شش ماهه گذشته با شناسایی این مبادی تلاش کردیم جلوی فساد را بگیریم.

شهین باهر با بر شمردن کارهای ویترینی و نمایشی و ریخت و پاش های غیر ضروری به عنوان یکی از مبادی فساد اظهار داشت: در حال حاضر برخی مراسم غیرضروری جمع و بحث‌ها اولویت‌بندی شده است جلوی کارهای ویترینی و تشریفاتی گرفته شده است زیرا با رنگ و لعاب دادن کارها نمی‌توان سر مردم شیره مالید چراکه مردم آگاه هستند.

وی   اختلاف نظر را در مدیریت امری طبیعی دانست و اظهار داشت:  ملاک عمل شهرداری، قانون است و البته ما از انتقاد هراسی نداریم و رویکرد برنامه شهرمیز انتقاد کرده تا به مشکلات رسیدگی شود از رسانه ها می خواهم شهرداری را تنها نگذارند.

وی با بیان اینکه به عنوان یک تبریزی با عشق و علاقه کار خواهم کرد گفت:  در این راه نه تنها خسته نخواهم شد به کسی باج هم نخواهم داد، زیرا زمانی که منافعی برای خود بنده در این جایگاه وجود نداشته باشد، برای دیگران نیزنخواهد بود.

شهین‌باهرخاطر نشان ساخت: تغییرات در شهرداری متوقف نخواهد بود زیرا شرط اصلی در شهرداری کار کردن است ما به دنبال مدیریت شهری براساس شفاف‌سازی سالم هستیم و در این امر با هیچ‌کسی عقد اخوت و عهدی نداریم بلکه طبق شاخص‌ها، توانمندی‌ها، سبقه و اعتماد به یک فرد انتخاب مسوولان و مدیران در مجموعه شهرداری انجام می‌گیرد بنابر این هرجا احساس کنیم مدیری هر چند توانمند در جایگاه خود  کارایی لازم را ندراد، قطعاً جابه‌جایی صورت خواهد گرفت.

شهردار تبریز با اشاره به اینکه اولویت اول شهرداری تبریز برای سال جدید اتمام پروژه های نیمه تمام است یادآورشد: به دنبال تعریف و اجرای برخی پروژه های جدید پروژه های نیمه تمام گذشته را اجرایی میکنیم.

وی ادامه داد: میدان آذربایجان در سه مسیر تا سه ماه آینده به اتمام خواهد رسید و البته پروژه دیگری از جمله جدول‌گذاری تا ۶ کیلومتر و اجرای نمای بومی و خاص اجرا خواهد شد.

شهردار تبریز خبرداد ادامه پروژه خیابان ارتش  تا دو ماه آتی  به پایان می رسد در موضوع آسفالت‌ریزی نیز کارهای زیادی انجام خواهیم داد که فعلاً به علت بارش‌های متوالیمتوقف شده  ولی در روزهای آینده اجرای این پروژه از سرگیری خواهد شد. 

شهین باهر در پاسخ به سوالی در خصوص ساماندهی حاشیه نشینی در تبریز توسط شرکت ترکیه ای اظهار داشت: تجربه موفق ساماندهی حاشیه نشینی در آنکارا می تواند در تبریز به کار گرفته شود  رمز موفقیت حل مشکل حاشیه‌نشینی شهر آنکارا که پایلوت جهانی بوده  ساخت در همان منطاق بوده  و ما نیز به دنبال این موضوع هستیم. 

وی در رابطه تعاملات میان  شورای شهر  و شهرداری اظهار داشت: احتمال وجود اختلافات و بحث‌های شخصی وجود دارد ولی همه مسائل به صورت قانونی طی می‌شود به هر حال دخالت اعضای شورا در اجرا منع شده است به طوریکه در دوره دوم شورای شهر تبریز یکی از اعضاء دخالت کرد و از شورا حذف شد.