تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۱۱:۲۴ شناسه خبر : ۱۰۷۱۵۵۲

در جلسه امروز شورای شهر تبریز چه گذشت؟

افشای فیش 13 میلیونی مدیر سابق!/ آیا پروژه خط 1 مترو تا پایان سال به اتمام می رسد؟/ تصویب هبه این بار به نفع زندانیان نیازمند

جلسه امروز شورای شهر تبریز با بررسی چند هبه و اظهارات قابل توجه دو عضو شورا و برنامه شهرداری برای توسعه پارک بزرگ تبریز برگزار شد .

به گزارش تبریز بیدار ،  جلسه امروز شورای شهر تبریز با بررسی چند هبه و اظهارات قابل توجه دو عضو شورا و برنامه شهرداری برای توسعه پارک تبریز بزرگ تبریز برگزار شد . 

در ابتدای جلسه شکور اکبر نژاد، رئیس شورای شهر تبریز صبح امروز در پنجاه و هفتمین جلسه شورای شهر تبریز با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اظهار کرد: ماه مبارک رمضان، ماه اخلاق و حرکت انسان ها به سوی معنویت و خدا است که امیدواریم تمامی مسلمانان از برکات این ماه استفاده کنند.

وی افزود: محتوای اصلی ماه رمضان صرفه‌جویی است که متاسفانه امروزه مردم در این ماه بیش از سایر ماه‌ها ریخت و پاش می‌کنند، ضرورت دارد رسانه‌ها با فرهنگ‌سازی مانع از این کار شوند. 

وی با بیان اینکه دغدغه امروز جامعه بحث جوانان است، ادامه داد: امروز نشاط و امید، مطالبه جدی مردم است که انتظار داریم مسئولان برای ایجاد فرصت های شغلی و فراهم کردن جامعه ای پرنشاط اقدام کنند.

رئیس شورای شهر تبریز در ادامه با اشاره به مسابقات فوتبال محلات تبریز اظهار کرد: این مسابقات فرصت مناسبی برای استعدادیابی جوانان است و هزینه برای چنین مسابقاتی بهتر از تیم داری در لیگ برتر است.

وی در پایان از گلکاری مجدد  گل‌های‌ کاشته شده در ماه‌های گذشته انتقاد کرد و گفت: گل‌هایی که در ماه‌های گذشته کاشته شده بودند، می‌توانستند تا دو ماه آتی هم زیبایی‌شان را حفظ کنند. 


در ادامه این جلسه همچنین محرم محمدزاده با اشاره به شناسنامه‌دار کردن بیلبوردها تاکید کرد: این حق مردم است که ظاهرا از خاطرها فراموش شده و پول این بیلبوردها از بیت‌المال خرج می‌شود.


وی بیان داشت: طبق گزارشات برخی مدیران شهرداری بالای ۱۵میلیون تومان درآمد دارند، شهردار تبریز اعلام کند که آیا این مساله واقعیت دارد و اگر نه اعلام کنید بالاترین حقوق چقدر است؛ اگر اینگونه باشد و حقوق این مدیران بعد از تغییر جایگاه به یکباره کم شود مطابق گفته آقای تقی‌پور یکجا دوام نمی‌آورد و هر روز یکی را واسطه می‌کنند.


این عضو شورای شهر زحمات و کارکرد یک پاکبان را ده برابر مدیران دانست و گفت: تفاوت در حقوق وجود دارد اما نه این حد؛ شهرداری و شورا به هیچ مدیری تضمین برای بقای مدیریت نمی‌دهد، به شهردار پیشنهاد می‌کنم اتاقی ایجاد کند که برخی‌ها در همان اتاق مدیر باشند تا بعد از تغییر ناراحت نشوند! مگر قرار است ما که عضو شورا هستیم همیشه در این جایگاه باقی بمانیم؟


وی خاطرنشان ساخت: هرکس برای شهر نمی‌تواند کار کند و نوآوری اش تمام شده لازم نیست مدیر بماند، مدیران باید تغییرات ایجاد کنند در حالیکه برخی از آنان دچار روزمرگی شده‌اند.

محمدزاده خطاب به مسعودی‌ریحان نیز گفت: آقای مسعودی ریحان انقدر که برای تراکتورسازی دغدغه دارید ما  ماشین‌سازی را هم داشتیم که به بخش خصوصی واگذار شد اگر در املاک ائل گلی ماشین سازی چند مغازه ایجاد می‌کردند از این قیمت فروش بیشتر می‌شدف شورا در این خصوص نیز اظهار نظر کند.


در ادامه علی آجودان زاده  با بیان اینکه متاسفانه شورای پنجم دچار روزمرگی شده است، اظهار کرد: متأسفانه ضمن روزمرگی، زمان بررسی لوایح و مصوبات در شورای پنجم شهر تبریز طولانی شده است. در شورای شهرهایی نظیر شیراز تنها یک نفر موافق و یک مخالف در خصوص لایحه صحبت کرده و سپس رأی گیری می‌شود، ضرورت دارد شورای شهر تبریز هم این روند را در پیش گیرد.


وی ادامه داد: متأسفانه تا کنون از طرف شورای شهر لایحه یا طرحی برای شهرداری مطرح نشده است، بلکه همواره منتظر بودیم تا شهرداری تبریز برایمان لایحه بفرستد. این در حالیست که مشاوران نخبه‌ی زیادی در مجموعه‌ی شورا وجود دارد که با استفاده از پتانسیل آن‌ها می‌توان طرح‌هایی تدوین و تصویب کرد.


آجودان‌زاده با تشکر از شهردار تبریز به دلیل افتتاح پروژه‌های مختلف و آبگیری سد پارک بزرگ بدون تشریفات و تبلیغات، ادامه داد: امیدوارم این روال همچنان ادامه یابد.طرح هایی از جمله طرح آموزش شهروندی به دلیل فرهنگ سازی و همچنین افتتاح سالن همایش های بین المللی از جمله اقدامات مطلوب شهرداری در یک سال اخیر است.همچنین ایجاد شهرداری شیشه ای آرزوی دیرینه شورای شهر بوده که امروز توسط شهرداری تبریز محقق شده است.

رئیس کمیسیون نظارت شورای شهر تبریز در بخش دیگر سخنانش خواستار قطع ارتباط مالی مدیران حراست و بازرسی با شهرداری‌های مناطق شد و گفت: حقوق و مزایای این مدیران تنها از سوی شهرداری مرکز پرداخت شود.به تازگی فیش حقوقی یکی از مدیران سابق کارگزینی به دست بنده رسیده که دریافتی این فرد بیش از 13 میلیون تومان است! این نشان می دهد تخلفات در بخش کارگزینی بیشتر از بخش عمرانی است چرا که تمامی موارد دریافتی ظاهرا قانونی بوده به طوریکه موارد را طوری تنظیم کرده که حقوقش به آن مقدار برسد در حالی که بسیاری از مدیران از میزان کمتری حقوق برخوردار هستند.

آجودان زاده در پایان با اشاره به بازدید اعضای شورای شهر تبریز از کلانشهر شیراز اظهار کرد: طی بازدید از کلانشهر شیراز مشاهده کردیم که برخی از معضلات شهری را به راحتی حل کردند، که یکی از مسائل ایجاد بازارچه های مختلف بوده به طوری که مردم شیراز به صورت شبانه تحت عنوان بازارچه های شب و بازارچه های دائمی، مشغول خرید و فروش بودند.

 شهردار تبریز در پاسخ به این سخنان آجودان‌زاده، گفت: بر اساس بخشنامه‌ی صادره، تمامی پرداختی مدیران حراست و بازرسی از طریق شهرداری مرکز انجام خواهد شد.

محمد اشرف‌نیا در ادامه  با بیان اینکه دو ماه از فصل کاری گذشته است، اظهار داشت: فصل کاری در آذربایجان شش یا هفت ماه است و باید کارها هرچه سریعتر پیش رود، اینکه هر ده روز یک پروژه افتتاح شود بسیار خوب است به شرطی که و کیفیت و کمیت توأمان رعایت گردد.

وی عنوان کرد: برخی از پروژه‌های بزرگ بر روی زمین مانده است و شورا بایستی برای جذب سرمایه‌گذار راهکاری پیش پای شهرداری قرار دهد.باتوجه به قول‌هایی که به مردم داده شده است باید تصمیمات به موقع گرفته شود تا خط یک و دو مترو به موقع به پایان برسد

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تبریز خطاب به رئیس شورا، اظهار کرد: ضرورت دارد تدابیری از سوی ریاست شورا اندیشیده شود تا مصوبات شورا عملی شوند.

اشرف‌نیا با اشاره به نشست اخیر هیأت رئیسه شورای شهر کلانشهرها، گفت: بهتر است در چنین نشست‌هایی مدیریت واحد شهری پیگیری شود. همچنین برای تحقق این امر مهم  باید پیگیری های لازم صورت گیرد و کلیه سازمان های خدمات رسان در شهر، برنامه های خود را در صحن اعلام کنند که تا کنون این مهم صورت نگرفته است.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تبریز در خطاب به شهرداری اظهار کرد: شهرداری باید اقدام به تشکیل انجمن های مختلف، دایر کردن نمایشگاه ها، تقسیم عادلانه خدمات در مناطق و سایر خدمات بیش از پیش تلاش و فعالیت کند.

وی همچنین در ادامه با بیان اینکه باید راهکار هایی برای درآمد پایدار شهرداری پیدا کرد، اذعان کرد: در این وضعیت رکورد جامعه، باید برنامه ای ارائه شود تا با هماهنگی سازمان های مختلف، درآمدهای مستمر برای شهرداری صورت گیرد.

 سونیا اندیش  از جمع‌آوری باکس‌های تفکیک زباله توسط شهرداری انتقاد کرد و افزود: عموم شهروندان از جمع‌آوری این باکس‌ها ناراضی هستند و شهرداری باید علاوه بر بازگرداندن، تعداد آن‌ها را افزایش دهد. 


وی در بخش دیگر سخنانش با بیان این‌که شهرداری باید تمامی دارایی‌های ملکی و نقدی را احصاء کرده و به شورای شهر ارسال می‌کرد، گفت: حتی داخل مجموعه شهرداری نیز در خصوص مالکیت املاکی تناقض وجود داشته و لیستی از املاک شهرداری وجود ندارد.


اندیش ادامه داد: یک مدیر در مجموعه شهرداری به راحتی می‌تواند ملکی را از سامانه حذف کرده و اسناد فیزیکی آن را هم از بین ببرد، پس نیاز است سامانه‌ای امن به این منظور طراحی شود.


وی در بخش پایانی سخنانش با پیشنهاد راهکاری به شهرداری برای کسب درآمد پایدار، اظهار کرد: بارها از ایجاد درآمد پایدار صحبت شده ولی فقط در حد حرف باقی مانده است. 

علی آجودان زاده، دبیر شورای شهر لایحه مورخ 96/09/11 شهرداری تبریز در خصوص انجام معامله و تهاتر مابقی بدهی بنیاد مستضعفان استان بابت عوارض تغییر کاربری و پروانه ساختمانی به صورت غیر نقدی (ارجاعی از کمیسیون برنامه و بودجه) را قرائت کرد.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز خاطر نشان کرد: با توجه به تبصره و اختیاراتی که در بودجه قرار داده شده بود مشکل مذکور حل شد.

شهرام دبیری از اعضای شورا شهر گفت: بنیاد مستضعفان پروانه ساختمانی دریافت کرده بود برای ساختمانی که در حد فاصل کوره باشی و قونقا در حال احداث بود و 25 میلیارد و 900 میلیون تومان هزینه کلی احداث آن بود که 14 میلیارد و 400 میلیون تومان از آن پرداخت شد و 11میلیارد و 500 میلیون تومان آن باقی ماند که 4 میلیارد تومان آن را به صورت نقد می دهند و 7 میلیارد و پانصد میلیون تومان آن را از املاک خود می‌دهند.

این لایحه با رای اکثریت اعضا شورا تصویب شد.

در ادامه لایحه مورخ 96/09/29 شهرداری تبریز در خصوص کمک بابت هزینه‌های مربوط به صدور مجوز ترمیم عملیات حفاری آب و گاز جهت واگذاری انشعابات به بیمارستان جدید الاحداث کودکان تبریز توسط خیرین بیمارستان مذکور واقع در شهرک خاوران  (ارجاعی از کمیسیون برنامه و بودجه) مورد بررسی قرار گرفت.

شهین باهر با بیان این که هزینه حفاری را از هبه داده ایم تصریح کرد: زمین این محل رایگان است و به همین خاطر مبلغ حفاری را هبه می‌کنیم.

شهرام دبیری هم خاطر نشان کرد: بیمارستان 400 تخت خوابه فوق تخصصی کودکان که زمین آن توسط شهرداری هبه شده است و توسط مردانی آذر این بیمارستان احداث می‌شود، حدود 695 میلیون تومان هزینه حفاری آب و گاز این بیمارستان می‌شود که درخواست شده است تا هبه شود و کمیسیون نیز آن را تصویب کرده است.

 این لایحه هم با رای اکثریت اعضا شورا تصویب شد.

در ادامه مصوبات (طرح پیشنهادی) کمیسیون عمران حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی کلانشهر تبریز در خصوص فاینانس خط 2 قطار شهری مطرح شد.

شهردار تبریز نیز در سخنانی با اشاره به اجرای طرح پارک بزرگ تبریز گفت: با اجرا و تکمیل پروژه پارک بزرگ تبریز می توان بر تحقق طرح جامع تبریز در توسعه فضای سبز و کاهش بار ترافیکی جاده ایل گلی جامه عمل پوشاند.

وی با تاکید بر اینکه زمین های صیفی کاری و سبزی کاری حکم آباد بخشی از محدوده پارک بزرگ تبریز است، افزود: حفظ کاربری مزروعی به عنوان منطقه بیولوژیکی پارک بزرگ است.

وی اظهار داشت: با اجرای فاز اول این پروژه از جمله تعریض مسیرهای منتهی به پارک، حصار کشی ضلع شمالی، احداث پارکینگ، کمپ های اقامتگاهی و مجموعه های ورزشی در دستور کار قرار دارد.

شهردار تبریز همچنین با اشاره به تشکیل پرونده های رفع تصرف بخشی از پارک بزرگ تصریح کرد: تا کنون شش هکتار از محدوده پارک رفع تصرف شده است و برای 30 هکتار پرونده رفع تصرف تشکیل شده است.

شهین باهر در ادامه صحبت های خود ضمن تاکید بر توجه جدی برای افزایش درآمد های پایدار شهرداری متذکر شد: موضوعات مختلفی برای همکاری با بخش خصوصی مطرح است که یکی از مهمترین آن ها مشارکت در احداث شبکه فیبر نوری تبریز است.

وی اعلام کرد: اجرای خط دو قطار شهری با پیگیری فاینانس 50 درصد سهم دولت تسهیل و تسریع می شود که ضروری است در این مورد همکاری های نزدیکی با نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی داشته باشیم و اعضای شورای شهر تبریز در این میان نقش مهمی را ایفا می کنند.