تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۵۰:۴۷ شناسه خبر : ۱۰۷۱۵۸۵

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

تنها 54 خانواده در آذربایجان‌شرقی رضایت به اهداء اعضاء بدن عزیزشان داده‌اند/ فرهنگ اهدا عضو در استان عقب مانده است!

صومی گفت: متاسفانه در استان ما فرهنگ اهداء عضو به صورت کامل جاری نشده و در این زمینه آذربایجان‌شرقی از استان‌های همجوار عقب مانده است.

به گزارش تبریز بیدار ، محمد حسین صومی در اولین همایش روز ملی اهداء عضو در تبریز با بیان اینکه یک پیوند به عنوان جاری شدن حیات در بین افراد و جامعه می‌باشد، ابراز داشت: تنها راه نجات بسیاری از بیماران فقط دریافت عضو است.

وی یادآور شد: طی چهار سال گذشته و از دوره‌ی اول دولت یازدهم توانستیم زمینه‌هایی را برای این کار خداپسند آماده و فراهم کنیم به گونه‌ای که بیمارستان امام رضا تبریز به عنوان یکی از بهترین و مجهزترین بیمارستان‌ها در خصوص اهداء عضو به شمار می‌آید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه اگر بناست وجود انسانی خاتمه یابد چه زیبا می‌شود که افکار سنتی را کنار گذاشته و بر نظرات قدیمی غلبه کرد، تاکید کرد: خانواده‌های افراد مرگ مغزی اجازه دهند تا اعضای بدن عزیز از دست رفته‌شان به افراد دیگری هدیه شود تا بلکه به کمک آن اعضاء به کسانی که نیازمند دریافت اعضاء هستند عمری دوباره بخشیده شود.

وی با بیان اینکه ۵۴ خانواده در آذربایجان‌شرقی از این عمل خداپسند پیروی و اعضای عزیزان خود را به نیازمندان اهداء کرده‌اند، اذعان داشت: متاسفانه آذربایجان‌شرقی علی‌رغم تلاش‌های خود نسبت به استان‌های همجوار اندکی در زمینه‌ی اهداء عضو ضعیف عمل می‌کند چراکه NGO یا همان سازمان‌های مردم نهاد حامی پیوند به درستی برای مردم تعریف نشده‌اند.

این مقام مسئول با اعلام اینکه افرادی که اعضای بدنشان اهداء می‌شود جایگاه بسیار خاصی نسبت به بقیه‌ی انسان‌ها دارند، تصریح کرد: این افراد واقعا از سعادت بالایی برخوردار هستند و همچون نوری می‌باشند که تمام جهان را مملو از نور و روشنایی خواهند کرد.