تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۵۸:۲۵ شناسه خبر : ۱۰۷۱۵۹۷

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:

به واگذاری ماشین سازی خوشبین هستم/ افزایش قیمت در کالاهای اساسی وجود ندارد!

جهانگیری اظهار داشت: مالک جدید ماشین‌سازی تبریز تنها دو روز بعد از خریداری این مجموعه حق و حقوق بازنشستگان را پرداخت کرده و بعد از ماه‌ها کارگران این مجموعه حقوق خود را به‌موقع دریافت کرده‌اند.

به گزارش تبریز بیدار ، علی جهانگیری در نشست مطبوعاتی با محوریت اولویت‌ها وبرنامه‌های معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان شرقی، نهادینه‌سازی نظارت و هماهنگی را چالش اصلی این بخش دانست و اظهار کرد: متأسفانه آن‌گونه که باید و شاید ما نتوانسته‌ایم به صورت دقیق بر ماموریت‌ها و وظایف تعریف شده متمرکز شویم و این موضوع باعث شده است که بسیاری از موارد شاهد هستیم که بخش قابل توجهی از زمان مدیریت‌ها در استانداری به پاسخگویی به مراجعین اختصاص یافته است؛ در صورتی که این مراجعات باید به سازمان ها و ادارات مربوطه باشد و ما به صورت متمرکز بر وظیفه ذاتی خود که هماهنگی و نظارت است عمل کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، با اشاره به تغییر رویکرد در فعالیت های جاری این مجموعه خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم با کاهش موازی کاری با سازمان ها و ادارات در مسیر وظایف اصلی خود عمل کرده و عملگرایی را به صورت واقع گرایانه دنبال کنیم.

وی نهادسازی و فعال کردن نهاد های موجود را در سطح استان ضروری دانست و گفت: باید تمهیدات لازم در جهت پاسخگویی مطلوب به مشکلات با رعایت قوانین و یا در صورت نیاز وضع مقرارت مورد نیاز اتخاذ شود.

رویکرد معاونت اقتصادی فعال کردن نهادها، سازمان‌ها و کارگروه‌های تخصصی است

وی ادامه داد: رویکرد معاونت اقتصادی فعال کردن نهاد ها، سازمان ها و کارگروه های ذی ربط با تاکید بر استفاده از مقررات مربوطه است. در حال حاضر شاهد هستیم که با وجود تعریف مقرراتی در سطح کلان از جمله استفاده از پتانسیل بخش های مختلف همچون کاریابی ها در فرایند اشتغال این مقررات مغفول واقع شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، با تاکید بر برگزاری منظم کارگروه های تخصصی این معاونت اظهار کرد: کمیت برگزاری جلسات کارگروه ها با تاکید بر کیفیت دنبال می شود ، این کاگروه ها باید بر مبنای اهداف و برنامه های دقیق از پیش تعریف شده با تمرکز بر فعالیت های بین بخشی و به نحو احسن برگزار شوند.

ضرورت بهبود فضای کسب و کار در استان

وی از اهتمام این مجموعه به منظور بهبود فضای کسب و کار در استان خبر داد و گفت: متاسفانه در حال حاضر استان آذربایجان شرقی جایگاه مناسبی در فضای کسب و کار ندارد و ما تلاش می کنیم تا رتبه استان را به کمتر از 15 در سال جدید ارتقا دهیم.

جهانگیری، ادامه داد: به منظور بهبود فضای کسب و کار در کنار اینکه سازمان ها باید ضمن احصای فرایند های موجود در صدد شفافیت در عملکرد و تسریع فعالیت ها باشند باید بسترهای فرهنگی و اجتماعی مورد نیاز نیز در استان فراهم شود.

وی با تاکید برضرورت بهبود بهره وری در سطح استان اظهار کرد: امروز دیگر منابع نفتی به تنهایی کفاف هزینه ها را نمی کند از این روباید با تاکید بر استفاده از ظرفیت های سازمان ها و ادارات دولتی، دانشگاه ها و فارغ التحصیلان دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی، تولید کنندگان و تمامی مردم به صورت هماهنگ و هم افزا در صدد بهبود بهره وری در سطح استان باشیم.

فعالیت های اقتصادی استان با تاکید بر محوریت دانش بنیان بودن دنبال می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، دانش‌بنیان کردن فعالیت‌های اقتصادی استان را از دیگر برنامه‌های اولویت‌دار این معاونت برشمرد و گفت: متأسفانه صنعت شهر تبریز با قدمت چند ده‌ساله ازنظر تکنولوژی در حد مطلوبی قرار ندارد و دانش فنی و ماشین‌آلات ما به‌روزرسانی نشده است ازاین‌رو تلاش می‌کنیم تا اقتصاد و صنعت استان به سمت دانش‌بنیان بودن حرکت کند.

وی دانش‌بنیان بودن را در کنار درون‌زا، برون‌نگر و عدالت محور بودن مؤلفه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: تمامی مؤلفه‌های مرتبط با اقتصاد مقاومتی به‌نوعی متأثر از اقتصاد دانش‌بنیان است و برنامه‌های ما در این بخش نیز متمرکز بر موضوع اقتصاد دانش‌بنیان است.

وی با اشاره به‌ضرورت افزایش صادرات استان در راستای تحقق موضوع برون‌گرا بودن اقتصاد مقاومتی گفت: هدف‌گذاری ما در بخش صادرات در سال 1397 حدود 3000 میلیون دلار است.

جهانگیری ارزش صادرات غیرنفتی استان از کلیه گمرکات کشور را 2.4 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: سهم استان آذربایجان شرقی از صادرات غیرنفتی کشور 6 درصد است.

بازار آرد و نان سامان می یابد

وی، سروسامان دادن به بازار آرد و نان را از دیگر اولویت‌های مجموعه اقتصادی استانداری عنوان کرد و گفت: در حال حاضر حدود 20 درصد از نان استان توسط بخش آزاد پز تهیه می‌شود که طبق برنامه‌ریزی‌ها این میزان حداقل باید به 30 درصد افزایش یابد، همچنین طبق مصوبه کارگروه آرد و نان استان ازاین‌پس این مجموعه‌ها باید استاندارهای لازم را با تمرکز بر کیفیت محصول کسب کنند تا بتواند به فعالیت خود ادامه دهند.

به واگذاری ماشین سازی خوشبین هستم

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص نحوه واگذاری ماشین‌سازی تبریز گفت: این مجموعه توسط سازمان خصوصی‌سازی و بر اساس قوانین و مقررات این سازمان خصوصی‌سازی شده است، خوشبختانه تا به امروز مالک جدید این مجموعه عملکرد مثبتی از خود ارائه کرده است ، این سرمایه‌گذار در شهرستان‌های اهر و شبستر نیز مجموعه‌های تولیدی و صنعتی دارد که در مدت اندک شروع فعالیت در این مجموعه‌ها نیز فعالیت قابل‌توجهی داشته است.

جهانگیری، ادامه داد: مالک جدید ماشین‌سازی تبریز تنها دو روز بعد از خریداری این مجموعه حق و حقوق بازنشستگان را پرداخت کرده و بعد از ماه‌ها کارگران این مجموعه حقوق خود را به‌موقع دریافت کرده‌اند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص برنامه دولت در ایجاد قطب سوم خودروسازی در کشور در استان آذربایجان شرقی گفت: بر اساس برنامه‌های ملی در حال حاضر دولت اقدام به سرمایه‌گذاری کلان در هیچ بخشی نمی‌کند ، موضوع ایجاد خودروسازی در استان نیز از زمان دولت اصلاحات مطرح بود ولی متأسفانه بعد از تغییر دولت این موضوع راکد بود تا اینکه نیمه دوم سال گذشته ایجاد خودروسازی بار دیگر با قدرت و توسط بخش خصوصی در استان مطرح شد و ما در این مسیر معتقد هستیم این مهم باید قراردادهای مشخص با برند های معتبر دنیا صورت گیرد و دولت و مدیران ارشد استان نیز در این مسیر همراه بخش خصوصی است.

افزایش قیمت در کالاهای اساسی وجود ندارد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، در پاسخ به سؤالی در خصوص شایعاتی مبنی برافزایش قیمت‌ها و نبود کالاهای اساسی در استان با تأکید بر اطمینان مردم مبنی بر تأمین کامل کالاهای اساسی در سطح استان گفت: مردم استان مطمئن باشند که نگرانی از بابت تأمین کالاهای اساسی و حتی غیراساسی در استان وجود ندارد.

وی ضمن انتقاد از رواج بحث‌های نادرست مبنی بر کمبود کالاهای اساسی گفت: متأسفانه در بسیاری از موارد این مباحث از سوی افراد سودجویی که درصدد افزایش قیمت‌ها هستند مطرح می‌شود.

وی با اشاره به بازدید تیم اقتصادی استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت از انبارهای پخش استان افزود: طی روزهای گذشته چند مورد از بیش از صد شرکت پخش استان را بازدید کردیم و خوشبختانه انبارهای ما پر است و هیچ‌گونه افزایش قیمتی وجود ندارد و ازنظر توزیع و پخش نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد.

وی در پاسخ به نوسانات نرخ ارز در طی ماه‌های گذشته و تاثیر آن بر صنعت و تولید در استان نیز گفت: برای تأمین کالاها و نیازهای اساسی مشکلی در تأمین نرخ ارز وجود ندارد و امیدواریم در آینده نیز شاهد بهبود این فضا باشیم.