تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۵۳:۴۳ شناسه خبر : ۱۰۷۱۷۰۸

معضلاتی که بود و دلسوزهایی که گوش گرفته نشد؛

تابلوهای «هشدار» و جاده انقلاب!

بودند اساتیدی که ده سال قبل، بحران آب امروزمان را پیش بینی کرده بودند و داد می زدند، دلسوزانی بودند که از عواقب خصوصی سازی بی رویه مدارس و به کارگیری معلمان و مربیان بدون صلاحیت علمی و اخلاقی می نالیدند.

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ مهدی نورمحمد زاده


همه ما وقتی در جاده ها، تابلو هشدار می بینیم که خبر از خرابی جاده، پیچ خطرناک  و یا دست انداز می دهد، معمولا سرعت کم می کنیم و با احتیاط حرکت می کنیم.حالا فرض کنید کسی به جای توجه به هشدار جاده ها، از اصل وجود خرابی در جاده عصبانی شود و تابلوها را به باد فحش و ناسزا بگیرد که در مورد جاده سیاه نمایی می کنند! قضاوت ما در مورد این افراد چگونه خواهد بود؟!

وجود مشکلات و ناهنجاری ها در همه جوامع تاحدی طبیعی است، اما بی توجهی به نظر صاحب نظران و نشنیدن هشدارهای آنان در خصوص ناهنجاری ها و مشکلات پیش رو، غیر طبیعی است و دور از منش عقلانیت! متاسفانه این رفتار غیرعقلانی در بخشهایی از جامعه ما نهادینه شده است و حاکمان و مسئولان هیچ توجهی به هشدارها و اعلام خطرهای نخبگان و صاحب نظران نشان نمی دهند.حتی درد بزرگ اینجاست که بسیاری از مشکلات و ناهنجاری های جامعه امروز ما، در سالهای قبل توسط برخی از صاحب نظران دلسوز هشدار داده شده بود که متاسفانه جز اتهام سیاه نمایی و همکاری با دشمنان ثمری برایشان نداشت و ندارد!

بودند اساتیدی که ده سال قبل، بحران آب امروزمان را پیش بینی کرده بودند و داد می زدند، دلسوزانی بودند که از عواقب خصوصی سازی بی رویه مدارس و به کارگیری معلمان و مربیان بدون صلاحیت علمی و اخلاقی می نالیدند، اقتصاددانان جسور به رواج بی عدالتی، اقتصاد وابسته به نفت و فاصله طبقانی نقد داشتند و حنجره پاره می کردند و اهالی فرهنگ، لزوم توجه به ریشه های فرهنگی و زبانی همه اقوام ایرانی را گوشزد می کردند...اما حیف که هیچ وقت جدی گرفته نشدند!

همین الان هم فارغ از خط و رسم سیاسی، بزرگان و نخبگانی هستند که در مورد بحران ناکارآمدی نظام و معضلات سالهای آینده هشدار می دهند.رونق فساد، بی توجهی به حقوق اساسی مردم، بحران اقتصادی، بحران آب و محیط زیست، لزوم اصلاح قوه قضاییه، لزوم گسترش فضای باز سیاسی و اجتماعی، توجه به واقعیات جهان امروز و پرهیز از شعار زدگی، توجه واقعی به مطالبات مردمی و شایسته سالاری در مناصب حکومتی و... از جمله دردها و درمان هایی هستند که در جامعه امروز فریاد زده می شوند و همانند تابلوهای هشدار، همه مسئولان را به دقت و احتیاط در حرکت و پذیرش وجود اشکالات در جاده نظام دعوت می کنند، اما متاسفانه آنچنان که باید، شنیده نمی شوند.

به نظر می رسد ما دو راه بیشتر نداریم، یا باید هشدارها را باور کنیم و با احتیاط حرکت کنیم و حتی کمر  همت ببندیم به اصلاح جاده و رفع موانع، و یا خدای ناکرده تابلوهای هشدار را به اتهام سیاه نمایی زیر بگیریم و با انکار اشکالات مسیر پیش رو، تخت گاز برویم در جاده ای که معلوم نیست چه دست اندازهای بزرگی دارد و چه پیچ های خطرناکی که در همسایگی دره های عمیق، به کمین کوچکترین اشتباه و بی احتیاطی ما نشسته اند!!