تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۳:۰۳ شناسه خبر : ۱۰۷۱۷۳۰

سخاوت میلیاردی تبریزی ها؛

شبی که تبریز لبریز از مهر شد

یکی از سنت های خوب ایرانیان، برگزاری جشن های گلریزان برای کمک به مستمندان و نیازمندان است؛ جشن هایی که دیروز در زورخانه ها با کمک مردم و خیران بذر مهربانی را در دل ها می کاشت و به اقتضای امروز گلریزان ها در آمفی تئاتر ها برگزار می شود.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛ 


یکی از سنت های خوب ایرانیان، برگزاری جشن های گلریزان برای کمک به مستمندان و نیازمندان است؛ جشن هایی که دیروز در زورخانه ها   با کمک مردم و خیران بذر مهربانی را در دل ها می کاشت و به اقتضای امروز گلریزان ها در آمفی تئاتر ها برگزار می شود. در ایام ماه مبارک رمضان سنت زیبا و دیرینه گلریزان و جشن آزادی زندانیان جرائم غیرعمد به همت ستاد دیه در سراسر کشور برپا شده که در این راستا بسیاری از زندانیان جرائم غیر عمد به آغوش خانواده باز می‌گردند. آذربایجان شرقی و در راس آن شهر تبریز از جمله شهرهایی  در کشور است که این سنت پسندیده را همه ساله و با شرکت خیران و عموم مردم به صورت  ویژهه برگزار می کند.

کلید برگزاری جشن گلریزان همیشه با هدیه مقام معظم رهبری زده می‌شود و ایشان در ایام برگزاری این جشن انسانی، کمک‌های مالی شایانی را به ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه برای آزادی زندانیان نیازمند اهدا می‌کنند و دیگر مسئولان هم به تبعیت از رهبر معظم انقلاب در این امر خدا پسندانه شرکت می‌کنند.

مثل روال سال های گذشته این مراسم بعد از افطار ساعت 22/30 در تالار معلم شهر تبریز شروع شد. در فاصله  نه چندان کوتاه از شروع مراسم سالن مملو از جمعیت شد به قول معروف جای سوزن انداختن نبود. سالن هتصد نفری تالار معلم نزدیک به 2هزار نفر  را در خود جای داده بود. میهمانان اندکی بعد از شروع مراسم یکی یکی وارد سالن می شدند.

مسئولان، مردم عادی، هنرمندان، همه و همه حضور داشتند.  نمایندگان بانک های مختلف نیز در ورودی سالن به قول خودمان شعبه زده بودند تا کمک های نقدی مردم را جذب کنند. حتی مسئول دیروز تبریز که امروز تهران نشین شده خود را به این مراسم رسانده اند. از جبارزاده و نجفی که سال پیش همین موقع والی و بلدیه چی تبریز تا هنرمندانی چون هاشم چاووشی و نازیلا ایران زاد آمده اند تا در جشن مهربانی مردم تبریز از قافله عقب نمانند و البته چهره ی محبوب و همیشه فعال این مراسم سالانه یعنی سید رضا مقیمی اصل در سالن حاضر است. 

Image title


برنامه با سخنرانی حجت الاسلام مظفری، رئیس دادگستری استان آذربایجان شرقی شروع شد، وی  با تمجید از این سنت پسندیده گلریزان، آمار زندانیان جرائم غیر عمد را در حدود ششصد نفر مطرح کرد، و لزوم توجه و کمک خیران را نسبت به آزادی این مردمان در بند را خواستار شد. 

در یک طرف روی سن،  تراکم  جمعیت نظرها را به خود جلب می کرد، جلوتر که رفتم مردم حلقه زده در دور یک میز را دیدم، فرم های مخصوصی که از قبل توسط ستاد دیه آماده شده بود تا مردم و خیران محترم، به ترتیب پر و امضا می کردند. به جمعیت که نگاه می کردم، بادکنک های سفید رنگی را در دست بچه می دیدم که صحنه جالبی را در سالن به نمایش گذاشته بود. مردم با اهل خانه و خانواده خود  برای حضور در این مراسم آمده بودند. به حوی که جلوی تالار معلم در خیابان ارتش شمالی ترافیک نیمه سنگینی برقرار بود که ماموران راهنمایی رانندگی  مشغول باز کردن گره ترافیک بودند.  صحنه جالبی بود. کودکان در اغوش مادر، پیرمرد ها و پیرزن ها در کنار فرزندان خود, همه و همه آمده بودند تا صحنه دل انگیزی را در حافظه تاریخ و دوربین عکاسان به یادگار بگذارند.

Image title


اسدالله جولایی رئیس ستاد دیه کشور هم، از میهمانان ویژه این مراسم بود که وقتی روی سن رفت، از برخی  مسائل، مانند قانون چک انتقاد کرد، وی گفت: آذربایجان شرقی از جمله استان هایی است که در زمینه آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد به خوبی عمل کرده است البته  این کمک های مردمی محدود به  ایام برگزاری گلریزان  نمی شود و در طول سال  ادامه دارد.

 مراسم با نظم و ترتیب و ترکیب افراد مختلف  به پیش می رفت. صاحبان  صنعت و مردم عادی  هر کدام به وسع خود کمک می کردند.  سید رضا مقیمی اصل، پیشکسوت و خیر بزرگ آذربایجانی که چندی پیش هم مراسم تجلیل  از او برگزار شده بود با کمک 200میلیون تومانی  شور و شوقی در سالن راه انداخت. شورای شهر، صاحبان صنعت و کارخانجات، هم از کسانی بودند که  ردیف جلویی نشسته بودند. 

در حدود 1 ساعت از شروع مراسم گذشته بود که مهمان ویژه ای وارد سالن شد. سید شریف یا همان امام جمعه محبوب تبریز  حجت الاسلام آل هاشم  با همان لبخند همیشگی وارد سالن شد. نماینده ولی فقیه در استان در این  1 سال اخیر که در تبریز حضور دارد در میان اقشار مختلف مردم چنان محبوبیتی کسب کرده که به قول خودمان همه قبولش دارند. به احترام حاج آقای  آل هاشم کل حضار یکجا از صندلی هایشان بلند شدند . در حدود چند دقیقه ردیف جلویی شلوغ شد. لنز دوربین عکاسان  روی چهره بشاش امام جمعه تبریز زوم شد وایشان نیز، با لبخند جواب  عرض ارادت کنندگان را می داد. 

Image title


نجفی شهردار سابق تبریز و معاون فعلی وزیر صنعت از دیگر افرادی بود که  پشت تریبون  قرار گرفت. از بسیج مسئولان و صاحبان صنعت برای آزاد سازی زندانیان سراسر کشور گفت و  از قول چند تن از سرمایه دارانی که نتوانسته بودند در این مراسم حضور یابند، آزادی چند تن از  محکومان مالی غیرعمد را داد.

از اول مراسم  تابلویی جلوی تریبون چشم هار ا به خود خیره می کرد. تابلویی  به مساحت یک و نیم متر، ک منقش به  چهره و لحظه اسارت شهید مدافع حرم, محسن حججی بود . نقاشی زیبایی که بسیار ماهرانه و تشبیه شده به غروب عاشورا بود. نجفی  پشت میکروفون گفت: من این تابلو را به مبلغ  10 میلیون تومان می خرم و عواید آن صرف جشن گلریزان می شود هر کس قیمت بالایی را پیشنهاد دهد حاضرم آن را بفروشم . بالاخره این تابلو منقش به تمثال شهید مدافع حرم، توسط شهردار سابق تبریز خریداری شد.

این طرف که می آیم  باز چشمم به همان میز کنار سن می افتد هنوز هم مثل اول مراسم شلوغ و همهمه است. جلوتر که می روم چند نفر روی میز نشسته و دستگاههای کارتخوان به دست  حضور دارند. از پول های بزرگ که توسط افراد صاحب منال داده می شد 

Image title

قصه ی مراسم گلریزان سال 96 تبریز هم همانند هر مراسم دیگری به پایان رسید اما پایانی با طعم شیرین  مهربانی و جمع آوری 3 میلیارد تومانی که توسط حضاری که آمدند تا در ماه رحمت الهی دست گیر باشند و چشم انتظاری کودکان و همسرانی را به پایان برسانند. 

Image title