تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۰۳:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۷۱۸۰۳

نماینده ادوار تبریز خواستار شد؛

بازسازی مجموعه حسن پادشاه باید جزو برنامه های تبریز۲۰۱۸ قرار گیرد

میرتاج الدینی با تاکید بر مرمّت آثار باستانی خاطرنشان کرد: سازمان میراث فرهنگی همیشه با محدودیت بودجه مواجه است اما با تدبیر مسئولین ارشد استانی و شهری، بازسازی مجموعه حسن پادشاه باید جزو برنامه های تبریز۲۰۱۸ قرار گیرد.

به گزارش تبریز بیدار ، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی مجموعه  حسن پادشاه را جزو عناصر اصلیِ ثبتِ بازار  تبریز عنوان کرد و اظهار داشت: مرمت و بازسازی این مجموعه نیازمند همّت و توجه اساسی است.

وی با بیان اینکه بازسازی مجموعه حسن پادشاه جزو طرح های اصلی میراث فرهنگی است افزود: مسئولین استانی بویژه استاندار محترم آذربایجان شرقی باید توجه ویژه ای در این امر داشته باشند

حجت الاسلام میرتاج الدینی با تاکید بر مرمّت آثار باستانی خاطرنشان کرد: اگر تاریخ هشتصد ساله تبریز اینگونه در معرض بازدید گردشگران خارجی و داخلی قرار گیرد جای تاسف است. سازمان میراث فرهنگی همیشه با محدودیت بودجه مواجه است اما با تدبیر مسئولین ارشد استانی و شهری، بازسازی مجموعه حسن پادشاه باید جزو برنامه های تبریز۲۰۱۸ قرار گیرد.

معاون دولت دهم در پایان متذکر شد: در مجد و عظمت این مجموعه همین بس که میدان جهان نمای اصفهان از میدان صاحب آباد تبریز الگو برداری شده است.


گفتنی است مسجد و مدرسه حسن پادشاه، یکی از مساجد قدیمی تبریز است که در محوطه ی بازار دوه‌چی و میدان صاحب آباد واقع شده‌ و از بناهای اوزون حسن، پادشاه آق‌قویونلوهاست. این بنا به طرز جوامع سلاطین با سنگ تراش و سرب ساخته شده و فضای متین و باشکوهی آفریده است.

بنای این مسجد یکی از شاهکارهای هنر معماری ایرانی است و بنا به روايت منابع تاريخی، يکی از زيبا ترين و با شکوهترين مساجد تبريز بوده است. مجموعه حسن پادشاه مشتمل بر بخش‌های مختلفی همچون مسمد جامع، مدرسه، بیمارستان، مقبره، باغ و غسالخانه بوده است.

در جوار این مسجد، مدرسه ای بنا شده که محفل علم و طلبگی اساتید برجسته تبریزی بود. از شاگردان معاصر این مدرسه میتوان به آیات عظام شیخ جواد تبریزی و مرعشی نجفی و آیت الله دوزدوزانی، آیت الله گرگری و آیت الله آل هاشم اشاره کرد.

طبق بررسی‌های انجام شده میدان صاحب آباد بمدت چهار قرن مرکز حکومت ایران و مقر فرماندهی پادشاهانی چون جهانشاه، اوزون حسن، شاه اسماعیل و شاه طهماسب بوده است؛ اما امروز تنها نام و یاد این مجموعه نفیس باقیمانده و تغییرات بوجود آمده در طول تاریخ از شکوه و عظمت آن کاسته است.