تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۱:۱۸ شناسه خبر : ۱۰۷۱۸۳۴

اعزازی در گفتگو با تبریزبیدار:

دولت توانایی عمده ای برای احیای دریاچه ارومیه ندارد/ اعمال نفوذ در پرونده شورا و شهرداری تبریز از سوی آن همکارم حرکتی بعید و سطحی بود

رئیس مجمع نمایندگان استان روایت های جالبی از موانع توسعه استان را در گفتگو با تبریزبیدار بیان کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، در آستانه انتخاب رئیس مجمع نمایندگان استان در سال سوم مجلس، به سراغ ضیا الله اعزازی نماینده مردم بناب و رئیس فعلی مجمع نمایندگان استان رفتیم تا با روایت عملکرد حضور یک ساله اش در این مقام، مشکلات پیش روی توسعه استان را از وی جویا شویم. متن پیش رو حاصل گفتگوی تبریزبیدار با اعزازی است.

ضعف مجلس دهم در ولایت مداری

تبریزبیدار: با توجه به اینکه شما در مجلس هشتم هم حضور داشتید به نظر شما مجلس دهم چه تفاوتی با مجلس هشتم دارد؟
به نام خدا و آروزی قبولی طاعات و عبادت و تشکر از اینکه وقتی در اختیار ما گذاشتید. در یک یک جمله خلاصه می کنم مجلس هشتم یک مجلس ولایی بود ولی مجلس دهم از نظر ولایت مداری مجلسی ضعیف است.

مسکوت ماندن طرح های توسعه مس سونگون توسط اعوان و انصار جهانگیری

تبریزبیدار: 1 سال است شما رئیس مجمع نمایندگان استان هستید.در 1 سال گذشته مهمترین کارهایی که برای آذربایجان و به خصوص تبریز تبریز از طرف وکلای مردم استان در مجلس انجام شده  چیست؟

از نگاه من تلاش برای سرمایه گزاری کلان در سطح استان است. مهمترین اقدامی که به عنوان مجمع می توانستیم ایفای نقش کنیم و نتیجه بخش باشد. بحث مس سونگون بود. مس سونگون از مهمترین معادن کشور است که در مجلس هشتم نیز پیگیر بودیم که صنایع تبدیلی در این معدن ایجاد شود ولی به هر حال برخی موانعی در دولت مانع از پیگیری لازم در بحث مس سونگونشد تا طرح های قبلی به مدت 4 سال مسکوت بماند.از موانع اصلی مسئولین و مدیران عامل شرکت مس ایران بودند. در هیئت مدیره مس ایران اراده ای برای سرمایه گزاری در مس سونگون ورزقان وجود نداشت. نماینده محترم ورزقان به شدت پیگیر این ماجرا ما و ماهم بر حسب وظیفه به وی کمک می کردیم. از مجمع نمایندگان استان در خواست کمک و همکاری کرد و ما نیز، جلسه ای را با معاون اول رئیس جمهور برگزار کردیم. قضیه از این قرار بود که چون مدیر عامل مس ایران از اعوان و انصار آقای جهانگیری بود کسی قدرت برخورد با وی را نداشت. یعنی هرچه وزیر صنعت دستور می داد مدیر عامل مس ایران، نمی پذیرفت و عمل نمی کرد. بنابر این ابتدا مدیر عامل شکرت مس تغییر کرد و سپس مقدمات کلید خوردن طرح ایجاد صنایع تبدیلی در شرکت مس سونگون زده شد.

به معاون رئیس جمهور گفتیم اگر سرمایه گذاری در سونگون محقق نشود باید مدیر عامل شرکت مس برکنار شود

تبریزبیدار: آیا وزیر وقت صنعت هم مایل به انجام این سرمایه گذاری بود؟
با اینکه وزیر صنعت مایل بود این سرمایه گذاری در مس سونگون اتفاق بیافتد ولی مدیر عامل مس ایران مانع می شد.در جلسه ای با آقای جهانگیری برگزار کردیم با وی اتمام حجت کردیم که ظرف مدت 1 ماه یا این سرمایه گذاری باید عملیاتی شود یا مدیر عامل مس ایران برکنار شود. بعد از حدود 1 ماه بنده به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان با وی مکاتبه کردم و پیگیر احوال این مسئله شدم. بالاخره با اصرار نمایندگان استان، این اتفاق افتاد و مدیر عامل وقت مس ایران برکنار شد و فرد دیگری جایگزین شد. به وی هم ابلاغ شد که در راستای انجام سرمایه گذاری در معدن مس سونگون اقدام کند که خوشبختانه ای پروژه که می تواند نقش عظیمی در بهبود اشتغال و توسعه استان داشته باشد کلید خورده است.


Image title


نتیجه مورد نظر نمایندگان برای تبریز 2018 محقق نشد

از مهمترین کارهای دیگری که مجمع پیگر بود بحث تبریز2018 بود. گرچه نتیجه مورد نظر نمایندگان در رویداد فرهنگی تبریز2018 حاصل نشده است. ولی با پیگیری هایی که انجام شد. در جلسه ای که با حجت الاسلام آل هاشم برگزار کردیم بنده به عنوان رئیس مجمع از استانداری در خواست کردم تا گزارشی از روند تبریز2018 ارائه دهد. به طور یقین به عنوان نماینده استان در مجلس سعی و تلاش خود را برای پیگیری تبریز2018 انجام داده و می دهیم.

در توسعه استان کم کاری صورت گرفته ولی این به معنای کتمان پیشرفت فراوان استان پس از انقلاب نیست

تلاش ما این است که مردم آذربایجان به جایگاه و شان اصلی خود دست یابند البته این به این معنی نیست که نسبت به استان ما کم کاری صورت گرفته است . بعد از انقلاب اسلامی، اقدامات فراوانی در جهت توسعه و پیشرفت استان، انجام شده است. با توجه به گذشته و ظرفیت اذربایجان در تلاشیم پیشرفت استان هرچه پیش تر انجام پذیر. گذشته استان آذربایجان شرقی یک تاریخ ماندگار و اصیل است. همیشه در اتفاقات تاریخی مردم استان نقش تعیین کننده ای را ایفا کردند. حمایت هایی که مردم استان از نظام مقدس جمهوری اسلامی انجام می دهند شاید در برخی استان ها به این شدت و مرتبت نباشد. در بحث فتنه دومین استانی بودیم که به مقابله با فتنه گران پرداختیم، گرچه برخی از عوامل فتنه خود را منتسب به آذربایجان می دانستند ولی مردم استان نشان دادند که حفظ نظام مهمتر از منسوبین است. به همین خاطر انتظار بیشتری از دولت و حاکمیت در جهت حمایت از آذربایجان داریم.

دولت باید برای دریاچه ارومیه جدی تر وارد شود/ برای مترو تبریز کم کاری شده است

در بحث دریاچه ارومیه انتظار داریم دولت به طور جد وارد شود چندین بار در جلسات مجمع، بحث دریاچه ارومیه وارد شده است . دولت باید منابع مالی و اقدامات لازم را برای حفظ این دریاچه به کار ببند. با وزرای نیرو و خود معاون اول رئیس جمهور هم در این رابطه بارها جلساتی برگزار کردیم. در بحث راه آهن جلسات متعددی را با وزیر راه و شهرسازی برگزار کردیم راه آهن تبریز میانه را به جد پیگیر بودیم البته قرار بود در آینده ای نزدیک تا بستان آباد افتتاح شود. قطار شهری تبریز از جمله مباحث مطرح شده در جلسات مجمع بود. در بحث قطار شهری تبریز کم کاری هایی انجام شده است و ما هم از این موضوع گلایه مند هستیم چراکه باید رفاه عمومی مردم تبریز فراهم شود.

افزایش هزینه های جاری دولت علت کمبود بودجه ها/ با وجود کمبود ها دولت اولویت را به به پرداخت حقوق های بالا و پاداش ها می دهد

تبریزبیدار: درباره دریاچه ارومیه همیشه گفته می شود که دچار کمبود بودجه هستیم، سوال این است آیا واقعا در کشور با وجود افزایش درآمد های نفت و .... دچار کمبود منابع مالی هستیم یا دولت نسبت به آذربایجان و خصوصا تبریز کم لطفی می کند؟

اگه واقع بینانه به این مسئله نگاه کنیم در کشور یک مقدار دچار محدودیت منابع مالی هستیم. باید صادقانه به ملت بگوییم. دولت در تامین هزینه های خود دچار مشکل شده است و علت این امر کمبود پول و اعتبار نیست بلکه افزایش هزینه های جاری دولت است. در برنامه های چهارم، پنجم و ششم بنا براین بود که دولت ها کوچک شوند و هزینه ها به حدااقل می رسید ولی متاسفانه این توفیق نصیب دولت نشد.علاوه برآن رفته رفته افزایش هزینه هایی مانند حقوق های نجومی و پاداش های کلان انجام این کار را غیر ممکن ساخته است. البته دولت می تواند جلوی این هزینه را بگیرد ولی اراده ای در دولت وجود ندارد. واقعا دچار کمبود بودجه هستیم با وجود این کمبود دولت، اولویت را برای پرداخت حقوق های بالا و پاداش های کلان قرار می دهد. دولت خارج از شمول را حذف کند بارها گفته ام، خارج از شمول محلی بدون حساب و کتاب است که در اختیار مدیران دولتی قرار گرفته است  و همین مساله موجب کبود اعتبارات می شود.

اعزازی


دولت توانایی عمده ای برای احیای دریچه ارومیه ندارد باید از خدا بخواهیم!

تبریزبیدار: اقدامات دولت برای احیای دریاچه ارومیه موثر بوده است یا نه. افزایش تراز دریاچه ارومیه بخاطر بارش های مکرر بوده است؟

نمی شود برخی اقدامات دولت در این زمینه را نادیده گرفت. ولی می توانست بیش از این اقداماتی را انجام دهد. دولت نسبت به وعده هایی که درباره دریاچه ارومیه داده انجام نداده است. احیای دریاچه ارومیه را باید از خدا بخواهیم دولت توانایی انجام این کار را ندارد.

به پزشکیان و بیگی گفتم که جلسه مجمع برای حل مشکلات شهری استانی است نه بروز اختلافات سیاسی

تبریزبیدار:  بسیاری از نمایندگان استان در مجلس فعلی وجود اتحاد نمایندگان را بر زبان می رانند ولی ما شاهد هستیم که در قضیه همانند قطار و انتخاب وزرا این اتحاد کمرنگ دیده شد در حالی در در مقابل نمایندگان استان خوزستان در مساله ای مثل ریز گردها به دور از جناح سیاسی اتحاد واقعی را نشان دادند؟

روی هم رفته اتحاد و یک یک صدایی در بین نمایندگان استان وجود دارد در مدت این 1 سالی که بنده ریاست جلسات مجمع را بر عهده گرفته ام گاها مشاهده شده در برخی جلسات موضوعات و نکته نظرات سمت و سوی سیاسی پیدا کرده است که تذکر هم داده ام بارها گفته ام که اگر اختلاف سیاسی هم باهم دارید می توانید از ظرفیت رسانه استفاده کنید. حتی زمانیکه موضوع مناظره بین آقای پزشکیان و آقای بیگی پیش آمد در جلسه مجمع بین این دو نفر پیرامون وزارت راه و شهرسازی در قضیه راه آهن اختلافی پیش آمد و بنده بلافاصله گفتم تشکیل این جلسات برای حل مشکلات استانی و شهری است و اختلافات سیاسی خود را در جلسات مجمع مطرح نکنید. بر این باور هستیم که نیازمند انسجام و وحدت بیشتر هستیم و رسیدگی به مشکلات استان در اولویت است و مردم هم این انتظار را از نمایندگانشان دارند که مشکلات آنها را حل کنند.خوشبختانه در مجمع بحث پیگیری های مطالبات عمومی استان اتفاق نظر وجود دارد.

Image title


در حادثه قطار تبریز مشهد بین نمایندگان استان همگرایی وجود نداشت

 تبریزبیدار:ولی پیگیری پرونده  حادثه قطار تبریز مشهد و استیضاح وزیر راه یکی از مطالبات مردم استان بود که با ناهماهنگی نمایندگان به سرانجام نرسید 

در قضیه حادثه قطار تبریز مشهد بله صحیح است بین نمایندگان هماهنگی و همگرایی لازم وجود نداشت و فشار لازم به دولت برای رسیدگی به این حادثه اتفاق نیافتاد. برداشت ها متفاوت بود.

برخی نمایندگان حامی دولت هستند اما حامی بودن هم حدی دارد ما نماینده مردم هستیم

طبیعی است که برخی از همکاران دولت حامی دولت هستند ولی حامی دولت بودن حد و حدودی دارد. جایگاه و شان و منزلت نمایندگی باید حفظ شود و شان مردم نیز باید حفظ شود. حتی اگر رئیس جمهور برادر من باشد، دلیل نمی شود که از جایگاه نمایندگی ملت فاصله بگیرم. انتظارات مردم باید برآورده شود. در شورای اداری استان عرض کردم که بنده در جایگاه نمایندگی مردم قرار دارم و باید پیگیر مطالبات مردم باشم.

معرفی رئیس دانشگاه تبریز به عنوان گزینه برای وزارت علوم بر اساس اهداف قومیتی نبود

تبریزبیدار:  در ایام انتخاب وزرا در حالی که  رئیس دانشگاه تبریز به عنوان وزیر علوم مطرح بود، در نهایت معرفی نشد. چرا؟

ما پیشنها این موضوع را دادیم اتفاقا شخص بنده حمایت می کردم از انتخاب ایشان به عنوان وزیر علوم. حتی زمانیکه وزیر کشور در مراسم معارفه استاندار آذربایجان حضور یافته بود، بنده به عنوان نماینده استان در جلسه شورای اداری استان، از وزیر کشور خواستم که 2 وزارت خانه ای که بلاتکلیف مانده بود خواستیم که لااقل یکی از وزارت خانه ها به دست نخبگان آذربایجانی سپرده شود. البته انتخاب  برا اساس سلایق و قومی و تقسیم بندی برخلاف دین مبین اسلام است ولی به هرحال مطالبه مردم بود قصد ما هم از این کار تقسیم بندی قومیتی نبود. ما می خواستیم نخبگان موجود در آذربایجان را که توانایی مدیریت در سطح اول کشور داشتند به مسئولین دولت معرفی کنیم تا در دولت استفاده شوند.

فراکسیون ترک زبانان مجلس چراغ خاموش در روند مجلس اثر می گذارد

تبریزبیدار: در ابتدای مجلس  بحث ایجاد فراکسیون ترک زبانان مطرح شد که جنجال زیادی به پا کرد آیا هنوز هم این فراکسیون وجود دارد؟

واقعیت این بود که در زمان تشکیل آن فراکسیون جار و جنجالی هم در کشور ایجاد شد. بنای کار ما بر این بود که جایی در مجلس ایجاد نکنیم که مورد سو استفاده دشمن هم قرار گیرد. یعنی دشمنان به این نحو القا کنند که مجلس نشینان، دعوای گرایش و قومیتی دارند. فراکسیون ترک زبانان در حال حاضر فعال است ولی اقدامات آن اینطور که تابلو و حساسیت زا پیگیری نمی شود و در همه مسائل خود را نشان می دهد.به صورت ساده می توان گفت که به دور از هیاو هوی و جنجال رسانه ای به فعالیت خود ادامه می دهد و در مجلس نیز اثرگذاری خود را داراست .

دولت باید زیر ساخت های لازم برای تدریس به زبان مادری را مهیا کند

یکی از مطالبات مردم آذربایجان اصل 15 قانون اساسی و تدریس زبان مادری بود که در تبلیغات ریاست جمهوری سال92 به عنوان فرهنگستان زبان ترکی مطرح شد که آقای روحانی در سفر اخیرشان ادعا کردند که این وعده تحقق پیدا کرده است شما به عنوان نماینده مردم چه ارزیابی از این موضوع دارید؟

دولت قول داده است این موضوع را به سرانجام برساند حتی در سفر اخیر ریاست جمهوری در جلسه ای که با استاندار با موضوع جمع آوری مطالبات و خواسته ها از رئیس جمهور بود، همگی متفق القول بودیم که اجرای این خواسته را از دولت پیگیری کنیم و دولت هم قول داد انجام دهد. ولی برای انجام این موضوع زمینه های گوناگون باید فراهم شود. زیرساخت ها باید آماده شود ولی به عنوان مطالبه مردم پیگیر این امر خواهیم بود.

Image title


 خوشحالم که فردی آذربایجانی ماشین سازی را خریداری نموده است

تبریزبیدار: یکی از بحث هایی که نزدیک به 14 سال است صنعت استان را در گیر کرده است بحث خصوصی سازی  کارخانه ماشین سازی بود. در هفته های اخیر ماشین سازی به یک فردی واگذار سده است آیا اهلیت فرد مورد نظر برای نمایندگان محرز شده است؟

این قضیه در جلسه مجمع نمایندگان استان مطرح نشده است و نمایندگان نیز از طریق رسانه ها مطلع شده اند. هیچ شناختی از این فرد نداریم ولی اینکه یک فرد آذربایجانی خارج از مدیریت دولت این کارخانه را خریداری کرده خبر خوبی است. از این بابت خوشحال هستیم که این خصوصی سازی به نوعی خصوصی سازی واقعی بود و نهادهای دولتی به نام مردم، اقدام به خریداری کارخانه ماشین سازی نکرده اند. ولی باید مدیریت لازم هم انجام شود. از لحاظ فنی صلاحیت اداره آن را ندارد. از لحاظ بنیه مالی توانایی اداره کردن دارد و از لحاظ فنی نیز باید به این فرد مشورت داده شود. باید از این فرد استقبال و تشکر کنیم. از مسئولین استان مخصوصا شخص استاندار هم خواستار حمایت از این فرد هستیم. بنده هم به عنوان نماینده مردم از این حرکت استقبال می کنم.

دخالت در پرونده شورای شهر و شهرداری از جانب آن همکارم کار سطحی و بعیدی بود/ قائل به حل مشکل فساد هستیم اما حاضر به هزینه دادن نیستیم

تبریزبیدار سوال آخر. نظرتان درباره پرونده جنجالی شورای شهر و اعمال نفوذ به پرونده یکی از همکاران شما  در این پرونده چیست؟

نامه ای به دستم رسید که چگونگی ارتباط با کمیسیون قضایی مجلس را برای نفوذ به پرونده را شح می داد. بنده عضو شورای حل اختلاف  شوراها در استان هستم. همگی ما بر این باور هستیم که مشکلات مملکت باید حل شود فساد اداری ، رانت خواری نشود ولی برای حل مشکل حاضر به هزینه دادن نیستیم. انجام نفوذ در پرونده شورا از این همکار و نماینده استان کار بعید و سطحی بود و بنده معتقدم که دستگاه قضایی باید در رسیدگی به این موضوع دقت لازم را انجام دهد.

بردار من هم تخلف کرد باید بدون توجه فورا رسیدگی شود

بنده در جلسات مختلف کشوری و شهری هم عرض کردم که اگر برادر من هم تخلفی انجام دهد باید فورا رسیدگی شود، مردم هم از این بابت ناراحت شدند و نباید اینکار را می کردند.بزرگترین عاملی که کشور را دچار مشکل کرده است، بحث فساد مالی در دستگاههای اجرایی کشور است و برخورد صریح شفاف و قاطع انجام نمی شود.

نظرات

محدث
DE

دولت. چند بار قول اتمام. سهند تبريز قطار. ميانه تبريز جاده. اهر تبريز و بستان اباد سراب رو. داده. بازم خبري نيست.