تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۳۹:۲۶ شناسه خبر : ۱۰۷۱۸۶۲

مجری برنامه اوباشدانلیق از نمای نزدیک؛

از تنوع بالای انتخاب لباس تا الگو گیری از فرزاد جمشیدی و رضا رشیدپور/ الفبای مجری گری را از پدرم آموختم

اجرای برنامه سحرگاهی یا همان اوباشدانلیق شبکه سهند بر عهده مجری جوان و خوش صحبت تبریزی هادم خادم حسینی بود. در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان خادم حسینی میهمان تحریریه تبریزبیدار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، اجرای برنامه سحرگاهی یا همان اوباشدانلیق شبکه سهند بر عهده مجری جوان و خوش صحبت تبریزی هادم خادم حسینی بود. در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان خادم حسینی میهمان تحریریه تبریزبیدار شد. متن پیش رو حاصل گفتگوی تبریزبیدار با خادم حسینی است.

تبریزبیدار: به عنوان سوال اول, شرح حال مختصری از خود و فعالیت هایتان بفرمایید؟
با عرض سلام خدمت شما دوستان عزیز, بنده هادی خادم حسینی هستم. متولد 1365علاقه من به اجرا و مجری گری به دوران راهنمایی بر می گردد. به همین خاطر یکی ازدوستانم که پدر نیز جزو  همکاران پدرم نیز بود. به من گفت که یکی از برنامه های صداو سیما یک آیتمی داشت به عنوان تست مجری گری. من هم در تست مجری گری شرکت کردم. بعد هم خودم پیگیر جواب تست بودم . بعدا به من زنگ زدند که جزو مجریان برگزیده شده ای ی و قرار است در یک برنامه ای به عنوان مجری سوم مورد استفاده قرار گیری و اولین اجرا بنده به سال83 بر می گردد.

تبریزبیدار: در آن برهه زمانی کدام یکی از مجریان باعث ایجاد علاقه و انگیزه در شما شد؟
آقای رشیدپور آن زمان در تبریز حضور داشتند. و به عنوان مجری برنامه ای بودند که ماهم در گروه سرود فعالیت می کردیم یادم می آید که شهید مدافع حرم, صادق عدالت اکبری نیز به همراه ما, عضو گروه سرود بود. مجریان آن زمان شبکه سهند رضا رشیدپور و جلال سلیمانی بودند که مشترکا برنامه هایی را اجرا می کردند. بعدها از جمله مجریانی که به صورت حرفه روی کار آمدند روح الله دهقان نژاد بود. آقای دهقان نزاد از جمله کسانی بود که تیپ شخصیتی بنده شبیه ایشان بود چون از لحاظ سنی هم فاصله زمانی بیشتری نداشتیم.

در دهه 70 و اوائل دهه هشتاد، تنوع مجری در سیمای تبریز کم بود و بعدا در یک برهه زمانی بیشتر شد. علت این امر بر می گردد به زمان آقای نواداد و حضور آقای لطیفی .که یک سیر مطالعاتی جذب مجری انجام شد. در سال 84 از طرف برنامه ورزشی زنگ زده بودند و می گفتند دنبال یک چهره جوان و تازه هستیم. بنده گفتم من اطلاعات ورزشی کاملی ندارم ولی جناب آقای کریم دینی در این امر کمک بزرگی به من کردند و من به مدت 6 ماه پشت سر هم برنامه ورزشی را اجرا کردم.

هادی خادم حسینیدر کلاس های مجری گری و گویندگی هم شرکت کرده اید؟
اول این را بگویم که من الفبای مجری گری را از پدرم آموختم پدر بنده در کسوت معلمی اکثر برنامه های آموزش پرورش را اجرا می کرد ولی به طور اجمالی اگر بگویم بیشتر اجراهای من از روی تجربه بود ولی بعد ها هم در برخی از کلاس های گویندگی سازمانی شرکت کرده ام. اولین اجرای من نیز که پشت تریبون قرار گرفته ام به دوران مدرسه بر می گردد که مراسم صبحگاهی را اجرا می کردم

تبریزبیدار: آیا شده در هنگام اجرای برنامه ای استرش داشته باشید؟
اینکه بگویم استرس بخاطر اجرای خودم باشد درست نیست. هیچ زمانی میکروفون یا صحنه باعث استرس و نگرانی من نشده است.ولی بوده در برخی مواقع که بخاطر حضور شخصیت های سخنور و دانا  و کسانیکه دستی بر آتش اجرا دارند، استرس داشته باشم شاید این هم از بعد فنی قضیه است.

تبریزبیدار: گفته می شود الگوی شما در اجرا, فرزاد جمشیدی مجری سابق برنامه سحری شبکه یک سیما است. آیا سعی می کنید واقعا اجرایتان شبیه او باشد؟
اینکه گفته شود سعی می کنم اجراهایم را شبیه او کنم حرف صحیحی نیست. در اجرا 2 بخش داریم یکی تقلید و دیگری اقتباس سبک است. این موضوع را با خود آقای جمشیدی هم در میان گذاشته ام. اقتباس سبک، متفاوت تر از تقلید است. در اجرای فرزاد جمشیدی حالت خاصی دارد که به صورت روان انجام می شود گاها سبک خاصی از اجرا که هم از جایگاه مجری و مهمان  برنامه را اجرا می کرد. . این نوع سبک را در سخنرانی هایی هم دیده می شود مثلا، سخنرانی حاج آقا پناهیان هم از این دست سبک ها است.

هادی خادم حسینی


تبریزبیدار: اجرای ماندگار و  شما کدام اجرا بود؟

هیچ وقت اجرای خودم را ماندگار و در حد نمره 20 ندیدم.

خاطره انگیزترین اجرایتان کدام بوده است؟

درباره خاطره انگیزترین اجرا می توانم به اجرای مراسم رسمی در رواق امام خمینی حرم امام رضا(ع) اشاره کنم  که اولین اجرای ترکی در حرم مطهر نیز محسوب می شود.

ضعیف ترین اجرایتان کدام برنامه بود؟
اخیرا ارتباطی را با شبکه دوم سیما داشتیم که بخاطر برخی مسائل نتوانستم برخی از لغات را به خوبی در اجرا بکار ببرم.

دوست دارید بیشتر چه نوع برنامه هایی اجرا کنید؟
بیشتر دوست دارم برنامه های اجتماعی را اجرا کنم. مثلا  در سال های گذشته که در صداو سیما برنامه مطالبه برگزار می شد. گزارشگر و دستیار تهیه آن برنامه من بودم .هنوز هم که هست آن گزارش ها را دوست دارم سعی میکنم  مجری بازیگر کار کنم. یادم می آید در آن برنامه موضوعات اجتماعی را نیز در قالب طنز بکار می بردم.

تبریزبیدار: آرزو دارید کدام برنامه را اجرا کنید؟
اخیرا جمله ای گفتم و در شبکه های اجتماعی نیز منتشر شد یک روز در خلوت خود از خدا خواستم مرا مبلغ دین قرار دهد. شدم مجری برنامه های مذهبی. یک روز از امام رضا(ع) خواستم که توفیق اجرای برنامه در حرم مقدس را نصیبم کند امام نیز عنایت کردند  و در حرم مطهر امام رضا توفیقی شامل حال من شد و برنامه ای را در مشهد اجرا کردم. یک روز هم از امام زمان(عج) در خواست کردم که روزی باشد که در حضور حضرت برنامه اجرا کنم.ولی چون در عصر غیبت از حضور حضرت بی نصیب هستیم ولی در عوض از نائب عام امام عصر بهره مند هستیم به همین خاطر خیلی دلم می خواهد در حضور رهبر انقلاب برنامه ای اجرا کنم البته امسال قرار بود مجری دیدار مردم آذربایجان با رهبر انقلاب من باشم ولی چون دیرتر مطرح کرده بودم سال بعد اگر توفیقی بشود. اجرای برنامه بر عهده من خواهد بود.

تبریزبیدار: در چند سال اخیر وقتی اسم هادی خادم حسینی پیش می آید برنامه های ماه رمضان متصور می شود، از برنامه های رمضانی به ویژه برنامه اوباشدانلیق امسال بفرمایید؟

خوشبختانه اجراهای من جزو برنامه های اولین شده است مثلا اجرای برنامه زنده اذان  گاهی نداشتیم در ماه رمضان استارت این کار زده شد و به مدت 10 ماه اجرای برنامه سلسبیل را بر عهده گفتم. برنامه اوباشدانلیق هم سال ها بود که بدون مجری و تولیدی پخش می شد. بعد از سال ها اولین برنامه زنده ای برای مراسم سحر در سال 94 با اجرای بنده روی آنتن رفت

تبریزبیدار: تنوع لباس شما زیاد است. آیا کمد لباس شما بزرگ است؟
حدیثی از امام صادق(ع) روایت شده است که فردی خدمت ایشان می رسد و می پرسد آیا داشتن 20 پیراهن ایراد و مشکلی دارد؟ حضرت فرمودن خیر مشکلی ندارد اگر منظورت اسراف است ، اسراف در لباس به این معنی است که لباس مهمانی را در زمان کار بر تن کنی. باید به مخاطب ارزش داده شود اگر مخاطب هرروز در تلوزیون مجری را با یک نوع لباس ببیند. دچار دلزدگی می شود. به این موضوع به شدت حساسیت دارم که برنامه مذهبی باید  از حالت خشکی خارج شود و تنوع داشته باشد  به طوریکه مخاطب زمانیکه در زمان سحر از خواب بیدار می شود و روبه روی تلوزیون قرار می گیرد  با حالت متنوع و دکور شاد و جذاب روبه رو شود  مراسم میلاد و ولادت هم داریم .در انتخاب لغات و لباس،  مجری باید تنوع داشته باشد.

تبریزبیدار: گاهی اوقات جملات خاصی از زبان شما گفته می شود آیا سلیقه جناحی خاصی دارید؟
مجری باید مردمی باشد جناحی بودن به کار مجری نمی آید. مجری اگر مردمی است باید از زبان مردم حرف بزند. در چارچوب خطوط نظام و قانون اساسی صحبت کند. صداوسیما خطوط قرمز خاصی ندارد و آزادانه به همه نوع موضوع می پردازد. اگر در برنامه ای حرف دل مردم زده نشود، عده ای می گویند صداوسیما خطوط قرمز دارد و این جفا را کسانی انجام دادند که حرف دل مردم را در رسانه نزده اند.

تبریزبیدار: برنامه اوباشدانلیق برای اولین بار خارج از استدیو به صورت زنده پخش شد. درباره سختی این کار هم توضیحی دهید؟


برای اولین بار بود که برنامه زنده تلوزیونی ماه رمضان آن هم در زمان خاصی از شب در خارج از صداو سیما تولید و پخش شود. حدود 15 نقر از دوستان فنی علاوه بر خادمین امام زاده سید حمزه،  در آنجا حضور پیدا می کنند و 5 نفر دیگر هم در داخل صداو سیما دست به دست هم داده و این برنامه را روی آنتن شبکه سهند قرا می دهند.البته سختی خاص خودش را نیز دارد به طور مثال, تصاویری که از امام زاده پخش می شود در ابتدا در ایستگاه فرستنده ای کوه عینالو تبریز قرار می گیرد و بعد ازآنجا به ساختمان سیما منعکس می شود و این بخاطر مشکل منطقه  جغرافیایی امامزاده است که لاین تصویری امام زاده با صداو سیما در یک مسیر قرار ندارد که زحمت همکاران فنی را دوچندان می کند.


هادی خادم حسینیتبریزبیدار: بزرگترین انتقادی که نسبت به اجرای خوتان دارید چیست؟
گاها با خودم میگویم کاش بیشتر از این برای برنامه ها وقت بگذارم البته خانواده و دوستان هم می گویند برای اجرای یک برنامه وقت زیادی صرف می کنی. همیشه دوست دارم که واژگان جدیدی استفاده کنم سبک جدیدی از اجرا داشته باشم

تبریزبیدار: در بین مجریان کشوری اجرای کدامیک را بیشتر می پسندید؟
در بحث اجرا، بسیار ی از عزیزان  خوب هستند . 2 نوع اجرا داریم پلاتو محور و گفتگو محور. در اجرای پلاتو محور بیشتر اجرا بر دوش مجری است. برنامه اوباشدانلیق مجری محور بود ولی در اواخر ماه رمضان عملا تبدیل به مهمان محور شد. در بخش پلاتو محور اجرای فرزاد جمشیدی را دوست دارم در بخش گفتگو محور نیز، نفرات مختلفی هستند به عنوان مثال آقای محمدرضا شهیدی فرد مجری برنامه های مردم ایران سلام و پارک ملت  است. همچنین ماه های محرم و صفر برنامه چلچراغ را اجرا می کرد.  رضا رشیدپور و احسان علیخانی هم از مجریانی هستند که در زمینه اجرا، خوب هستند.

تبریزبیدار: به کلماتی که خدمت شما عرض میکنم جواب تک جمله ای بدهید؟
صداو سیما مرکز آذربایجان شرقی؛ خانه اول کاری و هنری
برنامه اوباشدانلیق؛ عشق و سختی ها
آقای لطیفی؛ مدیرکل انقلابی و دلسوز
حاج آقا آل هاشم؛ سید شریف
مجری خوب و برتر؛ سرشار از احساسات و مطالعه و پشتکار
هادی خادم حسینی؛ دیواری آلچاخ(دیواری کوتاهتر از دیوار من پیدا نمی شود)
تهیه کننده برنامه اوباشدانلیق؛مدیر آرشیو مرکز و سرپرست پخش سیما