تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۵۱:۵۸ شناسه خبر : ۱۰۷۱۸۷۹

در جلسه امروز شورای شهر تبریز چه گذشت؟

مخالفت فرمانداری با مصوبه افزایش کرایه تاکسی در تبریز/ ترکش نا امیدی، امیدیهای شورا به شهرداری رسید!

جلسه امروز شورای شهر با بررسی دو نامه فرمانداری به شورا، انتخاب نمایندگان شورا در شورای آموزش و سیاست گذاری تبریز 2018 و انتقادات تیز دو عضو لیست امید شورا نسبت به عملکرد شهرداری برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه امروز شورای شهر تبریز با حضور اعضا برگزار شد.

در جلسه صبح امروز شورای شهر، شکور اکبرنژاد با تبریک عید سعید فطر گفت: امیدوارم ایام ماه مبارک رمضان به قوی تر شده اراده هایمان کمک کرده باشد و منشا خیر برای همه مان باشد.
او در ادامه با تبریک پیروزی تیم ملی فوتبال کشورمان در مسابقات جام جهانی تاکید کرد: با همت و همدلی و با اعتماد به افراد متخصص می توان در مسابقاتی این چنین پیروز شد و امیدوارم در همه عرصه ها تیم های کشورمان موفق باشند.

رئیس شورای شهر تبریز در ادامه این جلسه با بیان اینکه همه مسئولین کشور بر توسعه کسب و کار و تلاش برای رونق بخشیدن به کسب و کار مردم تاکید دارند گفت: متاسفانه در تعرفه عوارض محلی در خصوص نصب تابلو اماکن مختلف افزایش 10 برابری تعرفه داشته ایم که باعث ناراحتی روحی شهروندان شده است. او ادامه داد: شخص شهردار و اعضای شورا شاید خیلی در این وضعیت مقصر نباشند ولی برای حل آن از شهردار می خواهیم تدبیر کنند تا این مشکل برطرف شود. اکبرنژاد تصریح کرد: از دیدگاه من، افزایش تعرفه ماده 100 باعث جلوگیری از تخلف می شود اما در بحث تابلو ها این افزایش درست نیست.

در ادامه جلسه شهر نامه فرمانداری در خصوص مصوبه شورای شهر در مورد اعمال تبصره 2 ماده 2 تعرفه عوارض محلی برای یکی از شهروندان قرائت شد. بر اساس نامه فرمانداری، کمیته تطبیق این مصوبه را در حوزه اختییارات خود ندانسته و از شورای شهر خواسته بود جهت بررسی این لوایح را به کمیسیون ماده  77 ارسال کند. موافقین اصرار بر مصوبه، قانونی بودن مصوبه را دلیل خود دانسته و مصوبه شورای شهر را کاملا قانونی تشخیص دادند. مخالفین اصرار بر مصوبه نیز احتمال حذف تبصره 2 ماده 2 تعرفه عوارض محلی را دلیل اصلی مخالفت خود دانستند. در پایان بررسی این نامه مقرر گردید مصوبه مجددا به کمیته تبصره 2 ماده 2 ارجاع شود.

در ادامه این جلسه نامه اعتراض فرمانداری به مصوبه شورای شهر در خصوص مصوبه این شورا در تعیین قیمت کرایه تاکسی های درون شهری مطرح شد. فرمانداری در نامه خود اختلاف قیمت محسوس بین کرایه های مصوب سال 96 و 97 را دلیل مخالفت خود با مصوبه شورای شهر دانسته است.

اعضای شورای شهر مشکلات رانندگان تاکسی، عدم اجرایی بودن  قیمت های سال گذشته در سطح شهر را از عمده دلایل موافقت خود با اصرار بر لایحه قبلی خود دانستند. 

در پایان بررسی این نامه مقرر شد قیمت های مصوب به کمیسیون عمران عودت داده شود تا برخی از قیمت ها که افزایش محسوس دارد مجددا مورد بررسی قرار گیرد.

سپس بر اساس درخواست شهرداری تبریز برای تشکیل جلسات شورای آموزش نیاز به معرفی دو عضو ناظر شورای شهر بود که بر اساس تبصره های های دائم برنامه بودجه باید تعیین می شد.

با رای اعضای شورای شهر از بین سه کاندیدای عضویت در این شورا، کریم صادق زاده و محمدباقر بهشتی هر یک با 9 رای به عنوان نمایندگان شورای شهر در شورای آموزش شهرداری تبریز انتخاب شدند.
همچنین غلامحسین مسعودی ریحان در این رای گیری شش رای کسب کرد.

همچنین نمایدگان این شورا در شورای سیاست گذاری تبریز 2018 تعیین شدند. بر اساس مصوبه شورای شهر در خصوص نحوه هزینه کرد بودجه مصوب تبریز 2018، مقرر گردید شورای سیاستگذاری متشکل از شهردار تبریز، چهارنفر به انتخاب شهردار و سه نفر عضو شورای شهر به عنوان ناظر تشکیل شود. بر این اساس در جلسه امروز شورای شهر سه عضو شورا با تصویب اعضای شورای شهر به عضویت شورای سیاست گذاری انتخاب شدند.

سعید نیکوخصلت، محمدباقر بهشتی و فرج قلیزادهسه عضو ناظر شورای شهر در شورای سیاست گذاری تبریز 2018 خواهند بود.


در ادامه محمدباقر بهشتی با اشاره به اینکه بررسی این لایحه نیازمند مطالعه و بررسی کارشناسی است گفت: متاسفانه معاونت برنامه ریزی و توسعه انسانی شهردار تبریز در ارائه این لایحه که از اهمیت بسیاری برخوردار است بسیار تعلل دارد.

وی افزود: متاسفانه با وجود اینکه بودجه متمم سال 96 در واپسین روزهای اسفند همان سال مطرح شد، اصلاحیه متمم بودجه سال 96 نیز با وجود گذشت 16 روز کاری، هم اکنون در صحن شورا به دست ما رسیده است.

بهشتی بررسی این لایحه را به هفته آینده موکول کرد و اظهار داشت: مسائل مهمی همچون بودجه را نمیتوان با قرائت اعداد و ارقام توسط معاون برنامه ریزی و توسعه انسانی شهردار تبریز در صحن علنی شورا بررسی کرده و سپس تصویب کرد. این لایحه نیازمند بررسی های کارشناسی است.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار تبریز هم با ارائه گزارشی اصلاحیه لایحه متمم پیشنهادی بودجه سال 96 را تقدیم شورا کرد.

اکبر پورخردمند گفت: همانطور که مطلع هستید شهرداری تبریز متمم لایحه پیشنهادی بودجه سال 96 را بر مبنای 11 ماهه تهیه کرده بود.

پورخردمند ادامه داد: بنا بر نظر اعضا کمیسیون برنامه بودجه شورای اسلامی شهر تبریز و برای جلوگیری از هرگونه تفاوت میان لایحه متمم آماده شده با تفریق تصمیم به تغییر این برنامه به 12 ماه گرفته شد.

وی افزود:  چون متمم بودجه شهرداری  بر مبنای 11 ماهه کار کرده بود پس با تفریق تفاوت خواهد داشت.

در نهایت پورخردمند معاون برنامه ریزی شهرداری تبریز گزارشی از اصلاحیه متمم پیشنهادی سال 96 شهرداری تبریز را به اعضا شورای شهر تبریز ارائه کرد.

عبدالله تقی پور هم با انتقاد از روند شورای شهر تبریز اظهار داشت: شورای شهر تبریز بر خلاف ادعاها و انتظارات در طی این یکسال و چند ماه عملکرد قبل قبولی نداشته و قدم موثری برای رفع مشکلات مردم برنداشته است.

وی افزود: امروز به راحتی میتوان کفت که شورای اسلامی شهر تبریز، شورای شهرداری است و نه شورای شهروندان.

تقی پور تاکید کرد: ما در آغاز راه هم قسم شدیم تا بدون سهم خواهی و درراستای حل مشکلات شهرو شهروندان اقدامات و تصمیمات موثری بگیریم.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز افزود: من از اعضا شورا سوال دارم تا کنون کدام دور اندیشی و برنامه و مصوبه ای در شورا مطرح شده که نتیجه آن ایجاد رفاه برای شهروندان باشد.

وی گفت: برخی تصمیمات همچون، عدم تشکیل کمیته های پیش بینی شده، عدم اجرای مصوبات شورای شهر تبریز، ایجاد منابع مالی جدید، استفاده از پتانسیل های درون سازمانی و بسیاری دیگر از موارد مشابه از سوی شورا و شهرداری تنها در مرحله صحبت باقی مانده است.

تقی پور با اشاره یه اینکه موضوعات ساده ای همچون ملاقات های عمومی مدیران در روزهای دوشنبه نیز مغفول باقی مانده و من به عنوان کسی که در بدنه شهرداری در امر مدیریت نیز فعالیت داشته ام میدانم هر مدیری میتواند حتی روزانه یکساعت برای دیدار با ارباب رجوع زمانی را در نظر بگیرد.

عضوشورای اسلامی شهرداری تبریز گفت: یکی دیگر از مهمترین موضوعاتی که باید مد نظر شهردار قرار گیرد، عدم پرداخت به موقع حقوق کارکنان است.

عبدالله تقی پور تاکید کرد: متاسفانه هر سازمان و معاونت و شهرداری منطقه ای به سلیقه خود در مورد این موضوع اعمال نظر میکند.

وی تصریح کرد: حقوق ماه گذشته برخی از مناطق حتی تا 23 ام خرداد ماه نیز پرداخت نشده بود.

تقی پور افزود: در نظر گرفتن پرداخت یکجا و به موقع حقوق تمام کارکنان از یک صندوق موردیست که باید سریعا مورد بررسی ومطالعه قرار گیرد.

ایرج شهین‌باهر هم  در جمع اعضاء شورای شهر تبریز با بیان اینکه از این شورا انتظار مساعدت بیشتری دارد، ابراز داشت: در بسیاری از پروژه‌‌ها خود را تنها در میدان می‌بینیم.

وی در واکنش به اظهارات یکی از اعضاء شورا مبنی بر اینکه مصوبات اجرایی نمی‌شود، تصریح کرد: ابداً اینگونه نبوده است که مصوبات شورا مسکوت باقی گذاشته شوند، اگر نمونه‌ای بوده است مشخصا اعلام کنید تا پاسخگو باشیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه بر این اعتقاد نیستیم شهرداران مناطق تنها یک روز در هفته با مردم دیدار کنند، متذکر شد: همه شهرداران باید هر روز پاسخگوی مردم باشند، اگر مدیری تخطی کند در صورت انعکاس از سوی شورای شهر قطعا برخورد می‌کنیم.

وی خاطرنشان ساخت: در خصوص کاشت درختان، تعهد شهرداری ۱ میلیون اصله بوده است و بخش بزرگی از این تعهد اجرا شده است.

شهردار تبریز در پایان تاکید داشت: حذف ریخت و پاش‌های سابق، مبارزه با فساد و شفاف سازی امور که در این دوره اتفاق افتاده است تا امروز در هیچ دوره‌‌ای وجود نداشته است.