تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۰۷:۱۹ شناسه خبر : ۱۰۷۱۸۸۴

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی؛

آغاز به کار هیئت مدیره جدید بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان/ اختصاص ردیف بودجه یک میلیارد تومانی برای فعالیت‌های بنیاد در سال ٩٧

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی از آغاز به کار هیئت مدیره جدید بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار ، محمدپور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در نشست با دبیر هیئت امنای بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان و اعضای قبلی هیئت مدیره، اعضای جدید هیئت مدیره بنیاد، با اشاره به اینکه در مسائل بنیاد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش نظارتی خواهد داشت، گفت: بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، در پاسخ به مطالبات مردمی برای صیانت و تعمیق و گسترش زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی شکل گرفته است و باید با تدبیر و برنامه‌ریزی مناسب، در چشم انداز علمی و ادبی کشور، جایگاه شایسته‌ای را برای خود ترسیم نماید.

وی افزود: باید سطح تعامل و اقدامات بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در سطح ملی تعریف شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، بر لزوم تمرکز بنیاد بر موضوع زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی و شناخت ظرفیت‌های علمی، فرهنگی و ادبی آذربایجان و حفظ و صیانت از هویت ملی و فرهنگی تاکید کرد.

وی از اختصاص ردیف بودجه یک میلیارد تومانی برای فعالیت‌های بنیاد در سال ٩٧ خبر داد و افزود: بنیاد می‌تواند با جذب منابع پیش بینی شده و با مراجعه به آراء و اندیشه صاحب نظران و نخبگان علمی، فرهنگی و ادبی و تشکیل گروه‌های علمی در راستای اهداف و برنامه‌های مندرج در اساسنامه با شتاب مناسب گام بردارد.

محمدپور در ادامه برلزوم بهره گیری از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی و پژوهشی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان و سایر استان‌های کشور در برنامه‌های خود تاکید کرد.

ابوالفضل علیمحمدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان نیز، با ارایه گزارشی از فعالیت‌های بنیاد اظهار داشت: در طول سال گذشته جلسات متعددی با اساتید و پژوهشگران مختلف منطقه شمال غرب برگزار شده و شاهد به ثمر رسیدن برخی از برنامه‌های علمی و طرح‌های پژوهشی هستیم.

وی همچنین مطالبی را پیرامون ارزشمندی، پیگیری چاپ و بازخورد‌های کتاب شیوه حفظ فرهنگ املایی زبان ترکی آذربایجانی ارائه کرد.

در این نشست از تلاش‌های عباس خورشیدی و ایزدی اعضای قبلی هیئت مدیره پیشین بنیاد تقدیر شد و قدیمی قیداری از فعالان علمی و فرهنگی استان زنجان و عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز و هوشنگ عطاپور از فعالان فرهنگی و اجتماعی آذربایجان‌غربی و مسروره مختاری عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی از اردبیل به عنوان اعضای اصلی جدید هیئت مدیره و همچنین آقایان رسول بشیری وند و دکتر ابراهیم اقبالی به عنوان اعضای علی البدل هیئت مدیره معرفی شدند.

براساس این گزارش بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان  فعالیت خود را آغاز کرد و تدوین فرهنگ یکسان نویسی کلمات ترکی آذربایجانی، تالیف کتاب والیان آذربایجان و شناسایی مدخل‌های دایرالمعارف آذربایجان، با برخورداری از اساتید برجسته و توانمند از اهم فعالیت‌های این بنیاد است.

این بنیاد با استفاده از تمامی امکانات و ابزار‌های فرهنگی، هنری و اقتصادی که در اختیار دارد، موضوعاتی همچون کمک به توسعة فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور از طریق توسعة منطقه‌ای، کمک به شناخت ابعاد فرهنگی، تاریخی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آذربایجان، تلاش برای حفظ، احیا و توسعة زبان بومی، بزرگداشت و معرّفی بزرگان و مفاخر آذربایجان، انجام پژوهش در زمینه‌های مختلف و مرتبط و تولید دانشنامه‌ها و فرهنگ‌نامه‌های زبان و ادبیّات محلّی، ایجاد و برپایی همایش‌ها و نمایشگاه‌های تخصّصی، گردهمایی‌های علمی و فرهنگی، جلسات نقد کتاب، سخنرانی‌ها و ... در حوزة مأموریّت در سطوح ملّی، منطقه‌ای و بین‌المللی، کمک به ایجاد و تمهید محیطی مناسب برای تعامل، گفتگو و تبادل آرا و اندیشه در خصوص مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آذربایجان، تولید و انتشار آثار مرتبط با موضوع فعالیت و ده‌ها عنوان فعالیت دیگر را دنبال می‌کند. 

نظرات

آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار
IR

سلام-این اعضای انتخابی ادبیات ترکی خواندند یا فارسی مردانه راست بگویند چه مدرکی دارند ؟