تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۳:۱۴ شناسه خبر : ۱۰۷۱۸۹۱

وقتی نظارت رها شده است؛

ماراتن گرانی ها؛سلیقه ای یا جبران کسری ازجیب مردم؟

نشست وجلسه وستاد و....برگزارمی شود،اما نتیجه ای که بیرون می آیدهم موقتی می شودوشب می خوابی وبیدارمی شوی خیلی چیزها بازگران می شود؟

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ محرم محمدیان


مسئولان هنگام تنظیم بودجه سال 97 اعلام می کردندکه درسال آینده یعنی سال 1397 قصدنداریم حامل های انرژی را افزایش دهیم؟

حسن روحانی در واپسین روزهای پاییز سال 96 لایحه بودجه سال 97 را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد. لایحه ای که از نگاه دولتی ها یک جراحی بزرگ در اقتصاد بود. اما با دقت در جزییات این لایحه بودجه و تطبیق آن با شرایط واقعی اقتصاد می توان انتظار داشت .

فیدبک :کسری بودجه یکی از دغدغه های اصلی دولت طی سال های اخیر است، هر چند در لایحه بودجه سال 97 گفته شده است که تدابیر خاصی برای تامین کسری اندیشه شده است. اما کارشناسان اقتصادی نظر دیگری دارند. دولت قصد دارد درسال 97 یارانه 34 میلیون نفر را قطع کند و قیمت حامل های انرژی را افزایش دهد. از سویی درآمدهای مالیاتی نیز قرار است افزایش پیدا کند. کاهش یارانه نان و تثبیت سقف مالیاتی و افزایش نرخ برخی خدمات از جمله راهکارهایی است که قرار است در سال 97 برای دولت درآمد 50 هزار میلیارد تومانی ایجاد کند.

دولت معتقد است که با راهکارهای در نظر گرفته خود در بودجه سال 97 می تواند اهداف اقتصادی خود را دنبال کند. اما نگاه کارشناسان اقتصادی به گونه دیگری است، که در غالب پیشنهاداتی مطرح می شوند. افزایش پایه های مالیاتی به علت پوشش هزینه های دولت، کنترل واردات و جلوگیری از قاچاق کالا، مدیریت نقدینگی، توقف گرانی حامل های انرژی و اجرای طرح پلکانی قیمت و احیای کارت سوخت، اصلاح قانون هدفمندی و توسعه صنعت و کشاورزی گوشه هایی از این پیشنهادات است تا دولت در سال 97 بتواند کشور را اداره کند.

ازابتدای اردیبهشت، در قبض آب،وبرق وگاز ،شاهدافزایش 7درصدی بودیم.درفروردین امسال هم ،یک باره دلاررکوردزدوبه 7 هزارتومان رسید وبعدبا ترفندهایی ،در قیمت 4200تومان آرام گرفت.

این درحالی است که قبل ازاین ،قیمت دلار3600تومان بودویکباره سکوی بامیانبری کوتاه وپرسه دربازارهم ،می توان به افزایش قیمت خیلی ازاجناس هم شاهد شد.

20آذر1396عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس با هرگونه افزایش قیمت حامل‌های انرژی و آب، برق و گاز در بودجه سال آینده مخالف است.

اکبر رنجبرزاده ،با اشاره به برنامه دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در بودجه سال آینده تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی با هرگونه افزایش قیمت حامل‌های انرژی، آب، برق و گاز مخالف است و آن را نمی پذیرد. همه قشرهااز ضعیف گرفته تا متمول تحت‌تأثیر این افزایش قیمت قرار خواهند گرفت که این کار درستی نیست. بهتر است رویکرد دولت گرفتن مالیات از افراد ثروتمند و قطع یارانه‌های آنان باشد.

حال گریزی بزنم به صحبت های اخیرمعاون اول رییس جمهور؟جهانگیری:به تعداد کارمندان دولت ژاپن درکشور مدیر داریم!

آیا صحیح نیست به جای قطع یارانه ،تعداد مدیرانی که زیادهم کارایی ندارندرا کم کنیم؟همچنین میلیاردها پول بی زبان وبی جان را به جیب کیسه ای آنها بریزیم؟

زیرا برای این تعداد ،ازبیت المال ،میلیاردها تومان ،پول اعطا می شود که آیا این خیانت نیست؟چه کسی بایدجوابگوباشد؟

اخیرا هم همه چیز گران شده است؟

درمجلس شورای اسلامی هم دادخیلی ها درباره گرانی ها درآمده است؟

نشست وجلسه وستاد و....برگزارمی شود،اما نتیجه ای که بیرون می آیدهم موقتی می شودوشب می خوابی وبیدارمی شوی خیلی چیزها بازگران می شود؟

برنامه جامع ومدون چرت صورت نمی گیرد؟

با این همه شعاروحمایت ،پس چی شدکه همه چیزیک شبه گران شدودرواقع دولت هم خود گرانی را تقدیم مردم کرد؟
و....

نمی دانم می گویندنظارت هست؟ اما چگونه ؟

مقصرکسیت بازنمی دانم ؟

خدا وند به داد فقیران وخرده پاها برسد.

دراین میان تنها شعاری که همه مردم می شنوند حمایت ازکالای ایرانی است؟

اماچگونه ؟باز نمی دانیم ؟

امیداست ..................روز های خوشی را ببینیم؟

توخودبخوان ازاین مجمل ....

*عکس تزئینی است