تبریزبیدار
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۱۳:۴۳ شناسه خبر : ۱۰۷۱۸۹۲

پای صحبت های مجری برنامه افطارلیق؛

کل اجراهای خودم را مدیون شهید احمد کاظمی هستم/هدف ما از برنامه افطارلیق ،گریاندن مردم نبود/ از حرف اثر گذار خیّر تبریزی تا برنامه ماندگار جانباز مدافع حرم

برنامه افطارلیق یکی از ویژه برنامه های ماه مبارک رمضان بود که در حدود 1 ساعت قبل از اذان مغرب به صورت زنده روی آنتن شبکه سهند قرار می رفت وحید رضازاده آذری، مجری این برنامه پرمخاطب رمضانی بود که سایت خبری تبریزبیدار گفتگویی را با وی انجام داده است.

به گزارش تبریز بیدار ، برنامه افطارلیق یکی از ویژه برنامه های ماه مبارک رمضان بود که در حدود 1 ساعت قبل از اذان مغرب به صورت زنده روی آنتن شبکه سهند رفت، برنامه ای که با دعوت از میهمانان مختلف به ویژه افراد دست به خیر ، کمک فراوانی در آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد داشته است . وحید رضازاده آذری، مجری این برنامه پرمخاطب رمضانی بود که سایت خبری تبریزبیدار گفتگویی را با وی انجام داده است که در ادامه باهم می خوانیم.


ابتدا شرح مختصری از خودتان بفرمایید؛
به نام خدا.بنده وحید رضازاده آذری متولد سال66  شهر تهران، هستم و چیزی که همیشه به آن افتخارکردم و می کنم پدرم هستند. محله ای که در آن متولد شدم محله ای درتراز انقلاب اسلامی بود. با وجود اینکه چندین سال است که از آن محله و تهران مهاجرت کرده ایم ولی همچنان با اهالی آن محله در ارتباط هستم و سالیانه 2 بار برای اجرای مراسم یادواره شهدا در آنجا حضور پیدا می کنم. سطح تحصیلات بنده هم، لیسانس مهندسی شیمی و کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی است. در ضمن کارمند دولت هم هستم.

Image title


از نحوه ورود به اجرا و کسوت مجری گری برایمان بگویید؛

بارها عرض کردم که کل اجرای خودم را مدیون شهید احمد کاظمی هستم.از بچگی زمانیکه 8ساله بودم اجراهای بزرگانی همچون مرحوم نوذری و بقیه را می دیدم و علاقه مند به اجرا بودم در عالم کودکی در اتاق خودم، صحنه آرایی می کردم و جلو آینه مخاطب چینی می کردم و اینطور باید بگم که علاقه به اجرا و مجری گری از کودکی در وجود من بود. یکی از بزرگواران، کتاب شعر و شمشیر حاج صمد قاسمپور را به عنوان هدیه به من داد به نحوی با این کتاب انس گرفته بودم که برخی اوقات حال مرا عوض می کرد، با مادرم که همسر شهید است گاهی می نشستیم و شعر غواصلار را می خواندم و مادر و پسر اشک از چشمانمان جاری می شد. این شعر خوانی باعث شد که من شعر غواصلار را در حافظه ام ثبت کردم و بخاطر علاقه ای هم که به مرحوم استاد شهریار داشتم، دلیلی شد که در دوران دبیرستان و همچنین در طول دانشگاه به شعر و ادب

در نهایت اشعار حاج صمد قاسم پور سر آغازی شد بر ورود من به عرصه اجرا، به واسطه تشییع پیکر مطهر پدرم که بعد از 20 سال از شهادتش، انجام شد، در سال86، با سردار پور جمشیدیان آشنا شدم. یکروز سردار با این لحن به من گفت که، تو چقد خوش بیانی. یادم می آید روزی مراسم بزرگداشتی به یاد شهید احمد کاظمی بر گزار شده بود که از قضا مجری برنامه سر وقت حاضر نشد و چون مراسم راس ساعت، باید شروع می شد، همه نگران و مضطرب بودند، سردار پور جمشیدیان گفت که نگران نباشید من با خودم مجری آوردم.


Image title


در آن مراسم من به عنوان مجری پشت تریبون قرار گرفتم و نهایتا شروع مجری گری از آن برنامه کلید خورد. اتفاقا در همان برنامه جناب مهندس لطیفی مدیر کل کنونی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی نیز حضور داشت که در آن زمان مدیرتولید سیما بود. ایشان اجرای مرا دید و از من شماره تماس گرفت.همیشه و هرجا گفته ام که مهندس لطیفی بانی خیر شد و من به صداو سیما راه یافتم.

برنامه افطارلیق، موقع اذان و افطار و دوری از خانواده چه سختیهایی و چه لذت هایی دارد؟


عرض کنم که اگر بگوییم زمان اجرای برنامه بخاطر ماه مبارک رمضان باعث ایجاد مشکل برای من می شود، حرف ناصحیحی می زنم، نباید سر مردم منتی بگذاریم. کار من و امثال من، نسبت به آن افرادی که در مرزها شبانه روز در حال تلاش و حراست هستند بسیار ناچیز استٰ. باید آدم بی ادبی باشم تا در قبال دلاورانی که در مرزها و جبهه حضور دارند، از مشکلات و سختی ها بگویم. طبیعتا هرکاری سختی و لذت هایی دارد. امسال اولین تجربه من بود که برنامه زمان افطار را اجرا کنم. با اینکه 2 سال از زندگی مشترکمان می گذرد ولی قرار شد که این سال افطار کنار خانواده نباشم ، البته به خاطر اینکه بعد از افطار خیابان ها خلوت و عبور و مرور راحت تر است با تاخیر حدودا نیم ساعته به مراسم ها و دعوت های افطاری می رسم.

Image title


میهمانان متنوعی در برنامه افطارلیق حضور داشتند یکی از این مهمانان ثابت برنامه شما آقای وظیفه شعاع و قاریان نوجوان بودٰ به نظر شما حضور این چنین افرادی چه میزان در جذب مخاطب موثر بود؟
برنامه افطارلیق در طول سال جزو پرمخاطب ترین برنامه ها است.به همین خاطر باید کاری می کردیم که مخاطب از وقتی که برای دیدن این برنامه می گذارد پشیمان و ناامید نشود. زمانیکه به من خبر داده شد که اجرای این برنامه بر عهده تو گذاشته شد. نسبت به نقد هایی که برای برنامه های سالیان گذشته داشتم سعی کردم تغییر شیوه اجرای برنامه افطارلیق را پیاده کنم. به طور مثال در بحث دعوت از خیران، پیشنهاد دادم هر خیر و نیکوکاری که به برنامه دعوت شد، لزومی ندارد رقم اهدایی خود را اعلام کند.این شد که برنامه افطارلیق امسالٰ با رویکردی متفاوت نسبت به سال های گذشته، روی آنتن رفت.هدف ما از برنامه افطارلیق ،گریاندن مردم نبود . به دنبال انعکاس پیام های مثبت در ذهن مخاطب بودیم.با آقای جولا تهیه کننده برنامه نیز در این ارتباط صحبت کردیم و ایشان نیز در این مسیر ما را کمک و یاری کرد. مهمانان متنوعی در برنامه داشتیم، یکی از برنامه هایی که در ذهن من ماندگار شد حضور جانباز رشید جبهه مقاومت صمد فاتح بود که با خانواده محترمشان، در برنامه افطارلیق حضور پیدا کردند. خانواده ای به معنای واقعی کلمه،هستند. جانبازی که همه داشته هایش را در راه انقلاب فدا کرد و در مقابل همسری بود که همه توان و محبت خود را صرف این جانباز بزرگوار می کند.اواسط ماه مبارک رمضان پیشنهاد شد که استاد وظیفه شعاع هم در برنامه حضور داشته باشند. پیشنهاد حضور ایشان که داده شد، من نیز استقبال کردم و حضور استاد وظیفه شعاع، باعث شد که برنامه به خوبی پیش رود.

سوژه های مختلفی گزارش یا گفتگو در برنامه افطارلیق دنبال می شد یکی از این گزارش هایی هم که تاثیر گذار بود پیرمردی بود که بخاطر ضمانت پسرش در زندان بود از تاثیر گذاری رسانه برای کمک به وی و آزادی از زندان، توضیح دهید.
این جمله را از من نقل کنید که روی آنتن سیما گفتم که یک عده از مردم نسبت به برنامه، نقد هایی داشتند. یکی از دوستان نقد جالبی نسبت به موضوع این پیرمرد داشت، می گفت که باورمان این است جمهوری اسلامی یکی از بهترین نوع حکومت ها در دنیاست، چطور می شود در جمهوری اسلامی یک پیرمرد با چنین شرایط جسمانی، توسط قوه قضاییه محکوم شده و به زندان بیوفتد البته ایشان منکر این نبود که روال قانونی باید طی شود.بحث قضایی به کنار، ولی رافت اسلامی کجای این کار است؟ آن پدر عزیز در آن گزارش، رسانه را امین خودش دانست و حرفای در دل مانده را بیان داشت.

Image title
برنامه افطارلیق جزو برنامه های شاخص صدا و سیما در ماه مبارک رمضان بود، به همین خاطر  بازخوردی در جامعه و بین مردم خواهد داشت، دیدگاه های مردم نسبت به برنامه شما چگونه است؟
افطارلیق جزو برنامه های پرمخاطب شبکه سهند است. دیدگاههای مختلفی نسبت به برنامه افطارلیق و همه برنامه ها وجود دارد. در کنار این موضوع، برخی مسئولیت ها نیز برعهده عوامل برنامه از جمله مجری برنامه گذاشته می شود که گاها احساس می شود وظیفه سنگینی بر دوش ماها گذاشته می شود.

ویژه برنامه هم برای عید فطر در نظر دارید؟

اینکه ویژه برنامه ای بخاطر عید فطر تهیه و تدارک ببیند تا این لحظه خبر ندارم. و اتفاقا براین عقیده هستم که اگر برنامه ای هم تدارک دیده شود بهتر است از اساتید پیشکسوت دعوت شود به هرحال من در نزد آنان شاگردی می کنم.

صحبت های آخرتان را بشنویم.
این جمله را از من یادگار داشته باشید که در برنامه افطارلیق در تلاش بودیم اخلاق احسان و اعانه را با حفظ عزت قشر مستضعف پیاده سازی کنیم  . سعی کردیم انحصار کار خیر و نیکوکاری منحصر به ماه مبارک رمضان نباشد.