تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۰۶:۱۵ شناسه خبر : ۱۰۷۱۹۳۶

بی سلیقگی به بهانه اجرای قانون؛

سهم بلال فروشی ها و پخله فروش ها از تبریز 2018 چیست؟

اصفهان با چهار چرخ های یخ در بهشت فروشش در چهل ستون و میدان نقش جهان زیباست، شیراز با فالوده فروش های کنار خیابانش زیباست و خوزستان با فلافل فروشی های سه راه خرمشهر، لشگر آباد و کنار کارون زیباست و تبریز هم با هم بلال فروشی ها و چرخ های پخله فروشی و یرآلما یومورتاهایش زیباست.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛ حمید شیرازی


چند شب پیش بعد از پیاده روی چند دقیقه ای در پارک ائل گلی مثل همیشه سری هم به بلال فروشی های اطراف پارک زدیم، لنگه بلال های تبریز را کمتر میشود پیدا کرد. اصلا به نظرم ائل گلی بدون خوردن بلال معنی ندارد. بگذریم از فواید و مضراتش.

برخلاف همیشه این بار کلی گشتم تا بلال فروش پیدا کنم، انگار اعتصاب بود، مسیری که محل بساط 20، 30 بلال فروش بود قبلها، فقط به زور یک وانت پیدا کردم و بلال خریدم
جویای بقیه دوستان و همصنفانش شدم.

گفت اینجا بساط همه را جمع می کنند و شکر کن که من هم اینجا بودم وگرنه باید دست خالی می رفتی، می بینی ماشینم هم روشن است تا اگر سراغم آمدند بتوانم از دستشان فرار کنم.

ماموران شهرداری را می گفت، گویا به خاطر 2018 دستفروشی اطراف و نزدیک ائل گلی و دیگر مکانهای اینچنینی را ممنوع کرده اند و آن طور که میگفت پشت پارک، محل نامناسب و خارج از تردد را به بلال فروشان مشهور ائل گلی اختصاص داده اند که مشتری نمی آید و نمی صرفد.

با یک تصمیم حالا کار 40، 50 نفر را که هر کدام نان آور خانواده ای بودند را مختل کرده اند.

نمی دانم این تبریز 2018 بی صاحب  قرار است چه گُلی به سر مردم بزند، همه جای دنیا توریست جذب می کنند تا کار و کاسبی مردم رونق پیدا کند اما در تبریزمان به نام جذب توریست شوی تبلیغاتی برای خودشان راه انداخته اند و کار و کاسبی مردم را مختل می کنند.

همین اصفهانی که الگوی جذب توریست در کشور شده هم دست فروش دارد، زیاد هم دارد.

اصلا اصفهان با چهار چرخ های یخ در بهشت فروشش در چهل ستون و میدان نقش جهان زیباست، شیراز با فالوده فروش های کنار خیابانش زیباست و خوزستان با فلافل فروشی های سه راه خرمشهر، لشگر آباد و کنار کارون زیباست و تبریز هم با هم بلال فروشی ها و چرخ های پخله فروشی و یرآلما یومورتاهایش زیباست.

البته هیچ یک از اینها منافاتی با ساماندهی دستفروشان که مسئولین  شهری تبریز وعده اش را داده اند،ندارد.  ایجاد بازارهای محلی برای دیگر صنوفدستفروشی ها که در بیشتر شهر های بزرگ کشور هم مرسوم است میتواند یکی از راه حل ها باشد.

 متاسفانه برخی مسئولین شهر ما شبیه خانواده فخر فروشی شده اند که وقتی مهمان دارند اصالتشان را گم می کنند و کلی هزینه می کنند تا برای مهمانهایشان افه بیایند.

عزیزان مسئول بگویید این جماعت دست فروش که اکثرا هم از حاشیه شهرند کجای تبریز 2018 قرار دارند؟

نظرات

IR

آخه پخله فروشی یا بلال فروشی جز سرافکندگی چی برای تبریز داره نه بساطشون زیباست و نه پوشششون