تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۵۰:۰۱ شناسه خبر : ۱۰۷۱۹۶۰

شهردار منطقه 3 تبریز:

11 درصد از بافت فرسوده تبریز در محدوده منطقه 3 است/کانال ایلی سو به صورت قطعه قطعه تکمیل می شود

شهردار منطقه 3 تبریز گفت: 11 درصد از بافت فرسوده این کلانشهر معادل 233 هکتار در محدوده این منطقه قرار دارد.

به گزارش تبریز بیدار ، مرتضی موحدنیا روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: برای احیای بافت فرسوده تسهیلات ویژه ای از جمله تخفیف 100 درصدی عوارض محلی براساس ماده 38 مصوب شورای اسلامی این شهر پرداخت می شود.

وی با اشاره به میزان سرانه فضای سبز شهرداری منطقه 3 تبریز اظهار داشت: این سرانه برای هر شهروند در این منطقه حدود 8 متر مربع است که با اضافه شدن 11 هکتار فضای سبز جدید به این فضا در سال جاری این رقم به حدود 8.5 متر مربع می رسد.

شهردار منطقه 3 تبریز جمعیت تحت پوشش این منطقه را حدود 251 هزار نفر اعلام و یادآوری کرد: برای افزایش سرانه فضای سبز این منطقه بوستان 10 هکتاری در خیابان ارتش احداث می شود.

موحدنیا ادامه داد: اقدام های اولیه احداث این بوستان از سال گذشته شروع شد و قرارگاه عملیاتی لشکر 21 حمزه سید الشهدا آذربایجان نیز قول مساعد برای همکاری و تحویل زمین مورد نظر را به شهرداری داده است.

وی یادآوری کرد: این بوستان در راستای توسعه فضای سبز شهری و تامین زمین مورد نیاز برای ساخت بزرگ ترین بوستان داخل شهری در ضلع شمالی خیابان آزادی احداث می شود.

وی با اشاره به احداث بوستان یادگار امام (ره) گفت: هم اکنون طراحی مرحله دوم آن آماده شده است و در این محل علاوه بر فضای سبز، مراکز ورزشی و تفریحی نیز احداث می شود.

شهردار منطقه 3 تبریز اظهار داشت: در احداث این بوستان تلاش می شود با ارایه بسته های مشارکتی از ظرفیت سرمایه گذاران بخش خصوصی استفاده شود.
موحدنیا، احداث بوستان های محله ای در محلات کم برخوردار را از دیگر برنامه های این شهرداری اعلام کرد و افزود: در این راستا احداث اولین بوستان محله ای در سجادیه آغاز شده و در کنار این بوستان ها زمین ورزشی برای استفاده جوانان و نوجوانان احداث می شود.

وی گفت: شرکت آب و فاضلاب استان نیز برای واگذاری یک هکتار زمین واقع در منطقه 3 شهرداری برای ایجاد فضای عمومی در سال جاری به این منطقه موافقت کرده که بوستان محله ای و زمین ورزشی در این زمین تا 2 ماه آینده به بهره برداری می رسد.

شهردار منطقه 3 تبریز احیای بوستان باغشمال را از دیگر برنامه های این شهرداری اعلام کرد و اظهار داشت: فراخوان شرکت در مسابقه بین المللی طراحی این بوستان برای بهره مندی از ایده های خلاقانه متخصصان این حوزه در داخل و خارج کشور داده شده است.

موحدنیا با بیان اینکه طراحان این بوستان باید در کنار رعایت تمام معیارهای احداث یک بوستان، بازآفرینی گذشته و تاریخچه آن را نیز مدنظر قرار دهند، ادامه داد: آثار شرکت کنندگان در این مسابقه تا 25 تیر به این شهرداری ارسال می شود.

وی راه اندازی کتابخانه سیار در بوستان منظریه، بازسازی و تکمیل کانال ایلی سو به صورت قطعه قطعه و لکه گیری و آسفالت اساسی خیابان های اصلی این منطقه با 45 میلیارد ریال اعتبار را از دیگر طرح های شهرداری اعلام کرد.

شهردار منطقه 3 تبریز با بیان اینکه از یک هزار و 650 میلیارد ریال بودجه سال جاری این منطقه بیش از 994 میلیارد ریال مربوط به هزینه های عمرانی است، گفت: امسال ادامه احداث خیابان ارتش به سمت کمربند میانی به عرض 55 متر با اعتبار 12 میلیارد ریال اجرا می شود و تاکنون عملیات خاکی این طرح بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

موحدنیا احداث خیابان 18 متری از ابتدای حافظ تا کمربند میانی برای اتصال شریان های ارتباطی شمال به جنوب و جنوب به شمال تبریز را از دیگر طرح های مهم شهرداری اعلام کرد و افزود: این طرح برای کاهش بار ترافیکی و رفع مشکل ترافیک این منطقه اجرا می شود.

وی آغاز مطالعات احداث روگذر از سه راهی ارتش، اتصال کمربند میانی به میدان فاطمی با اعتبار 9 میلیارد ریال، تکمیل باغ امامی با اعتبار 4 میلیارد ریال و کف سازی، پیاده رو سازی و جدول گذاری در سطح این منطقه با اعتبار 35 میلیارد ریال را از دیگر طرح های شهرداری منطقه 3 اعلام کرد.

موحدنیا جلب رضایت شهروندان را از اولویت های این شهرداری اعلام کرد و افزود: هر شهروند باید در قبال شهر خود احساس مسوولیت و تعلق خاطر و در امور شهری مشارکت کند.

وی گفت: شهر زمانی آباد می شود که شهروندان در عمران و آبادانی آن نقش ایفا کرده و نظرات و انتقادات خود را به مسوولان ارایه کنند.