تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۳۸:۴۱ شناسه خبر : ۱۰۷۱۹۸۳

یکه تازی گرانی ها در سایه افزایش قیمت ارز در بازار تبریز؛

دلار4200تومانی، کیلویی چند؟

هرچه بازار صرافی و پاساژ امیرنو تبریز را می گردم خبری از دلار 4200 تومانی نیست، 4200 تومان را فقط در تیتر اخبار می توانیم پیدا کنیم . بازار و صرافی ها شلوغ است ولی انگار مردم فقط برای تماشا آمده اند. دلار 4200تومانی در این بازار کیلویی چند است؟

سرویس اقتصادی تبریزبیدار؛

چند مدتی است اقتصاد ایران، شاهد افزایش عجیب قیمت دلارو سکه  شده است به طوری که نرخ دلار از مرز 5400 تومان عبور کرد و حتی این روزها  8 هزارتومان هم می رسد. نکته دیگر این‌که نرخ فروش دلار و یورو با آنچه روی تابلوی صرافی‌ها ثبت می‌شود فاصله زیادی دارد، دلار گران شده است، افزایش قیمت ارز حبابی است، همه این ها اخباری است که هرروز گوشهایمان می شنوند. ولی به راستی علت افزایش قیمت ارز چیست؟

برای یافتن این پرسش راهی بازار ارز فروش های تبریز می شوم.  بازار امیر نو  تبریز و به قول معروف(دارایی آغزی)  مرکز تپنده خرید و فروش  ارز و به خصوص دلار است. شلوغی و ترافیک بازار تبریز از میدان دانشسرا که شروع میشود  و ماشین ها لاک پشتی حرکت می کنند ، به بانک ملی که می رسند دیگر حوصله شان سر می رود و ترجیح می دهند  بقیه راه را پیاده طی کنند. از تاکسی که پیاده شدم و هنوز چند قدمی دورتر نشده بودم که صداهای آشنایی  حواسم را به خود جلب می کند. از زمانیکه به یاد دارم هروقت از ان مکان عبور می کنم صدای بلند دلار دلار  برخی افراد به گوش می رسد. به اول خیابان دارایی که می رسم، مردان ژولیده پوشی که کیف مسافرتی به کمر بسته اند و در یک دستشان  بسته پولی مچاله شده ای را می بینم هر کس که از کنار آن ها رد می شوند صدای دلاردلار آن ها را می شنود.

Image title


جلوتر می روم   قیمت امرزو دلار را می پرسم ، نرخ های مختلفی می شنوم از چند نفر که سوال می کنم هیچ کدام قیمت یکسانی نمی گویند. تعجب می کنم  و با خودم فکر میکنم مگر نباید قیمت ارز در همه جا یکسان باشد. این چند قیمتی دلار مرا یاد یک حقیقت جالبی می اندازد، برخی از مغازه ها هستند در کنارهم که  یک جنس با همان کیفیت و مدل را هرکدام  قیمت های مختلفی  می گویند.   از خیابان دارایی که رد می شوم و به سمت بازار حرکت می کنم،  سراغ هر جنس و کالایی را که می گیرم می گویند گران شده است. تمامی اجناس بازار تبریزاین روزها متاثر از افزایش قیمت دلار است، نمی دانم واحد پولی کشور دلار است یا ریال؟!

در حالی بازار را ترک میکنم که یاد وعده هاو اظهارات ضد و نقیض مسئولین در خصوص گرانی این روزها می افتم

 استاندار آذربایجان شرقی  افزایش قیمت کالاها را بی دلیل می داند و از تامین بودن کالاهای اساسی با ارز دولتی 3700 تومنی خبر می دهد که روند قیمت در بازار با آنچه خدابخش می گوید قدری متفاوت است، حال فرماندار تبریز می گوید  تعزیرات را ملزم کرده‌ایم که بر قیمت کالاها نظارت کنند  و مردم هم با شماره ۱۲۴ می‌توانند تماس بگیرید و گزارش تخلف در قیمت را بدهند. 

البته قصه ارز در تبریز به اینجا هم ختم نمی شود داد تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی استان را هم در آورده است. حسن زاده رئیس اتاق بازرگانی با انتقاد از وضعیت بازار، از نبود دلار دولتی با وجود گشایش ال سی خبر داده است. این در حالی است که مسئولین از نبود مشکل در روند صادرات و واردات با استفاده از ارز دولتی خبر می دهند

مسئولین محترم هرکدام به نوبه خود درباره گرانی های اخیر و اینکه هیچ ربطی به افزایش قیمت ارز ندارد، مصاحبه های طویل و عریضی می کنند ولی در عمل شاهدیم که افزایش قیمت دلار، به صورت کاملا خودجوش بر روی کالاهی مختلف اثر گذاشته است. هرکدام به نحوی دلایل مختلفی را برای افزایش قیمت ارز عنوان می کنند. آقاپور نماینده مردم شبستر در مجلس، عدم اعتماد مردم به سیستم بانکی را دلیل افزایش قیمت ارز می داند.

در این میان دلالان سکه و ارز هم پول خوبی به جیب می زنند چند روز قبل بود که  دادستان کل کشور در برنامه گفت و گوی خبر اعلام کرد که فردی با خرید38 هزار قطعه سکه سود کلانی عایدش شده است. 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور خبر می دهد که کارگروهی برای برخورد با دلالان سکه و ارز تشکیل شده است. ولی با وجود این سکه هرروز نسبت به دیروز گران تر می شود.  ولی انگار برخی مسئولین اصرار دارند که قیمت دلار را همان 4200تومانی  طرف بانک مرکزی  را اعلام کنند.  مسئله اصلی اینجاست که  افزایش قیمت دلار، باعث افزایش قیمت دیگر کالا هم شده است. از کرایه تاکسی تا نان روغنی،

  چند روز پیش هم از یکی از اقوام که تازه از سفر عتبات برگشته بود صحبت می کردم می گفت: چون ارزش پول ایران پایین آمده و دلار در ایران گران شده،  اسکناس های ایرانی دیگر در بازار های عراق هم خریدار ندارد. 

حال باید پرسید تکلیف چیست؟ دلار به هر دلیلی هم گران شده باشد این مسئله توجیه پذیر نیست که  گرانی شدیدی دربازار ایجاد شود. مشکلات معیشتی مردم از  یک طرف و افزایش قیمت دلار از طرف دیگر، به قول معروف قوزبالاقوز شده است. هرچه بازار صرافی و پاساژ امیرنو تبریز را می گردم خبری از دلار 4200 تومانی نیست،  دلار 4200 را فقط در تیتر اخبار می توانیم پیدا کنیم . بازار و صرافی ها شلوغ است ولی انگار مردم فقط برای تماشا آمده اند.

Image title


  دلار 4200تومانی در این بازار کیلویی چند است؟  خوش شانس که باشی دلار را میتوانی به 200تومان کمتر از  8 هزار تومان بخری.  نکته جالبش این است که اگر بخواهی دلار بفروشی  به خیلی کمتر از قیمت روزبازار می خرند ولی اگر بخواهی بخری شاید به بیشتر از نرخ بازار هم بفروشند.