تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۵۰:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۷۱۹۸۴

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی؛

برنامه بهزیستی برای درمان 1500 نفر از بانوان معتاد استان/ چندقلوها تا سن شش سالگی از حمایت های بهزیستی بهره مند می شوند

ارشدزاده گفت: امروزه کاهش سن اعتیاد، افزایش اعتیاد در بین بانوان و افزایش گرایش از مصرف مواد مخدر سنتی به سمت مواد مخدرصنعتی و روان گردان ها به عنوان تهدیدی جدی برای جامعه محسوب می شوند.

به گزارش تبریز بیدار ، محسن ارشد زاده ، با بیان این‌که سال گذشته 780 نفر در استان براثر سوانح رانندگی جان خود را از دست دادند، اظهار کرد: این به مفهوم بی سرپرست شدن تعداد زیادی از خانواده‌ها و افزایش جامعه ی هدف  سازمان بهزیستی است. 
وی با بیان این‌که اداره کل بهزیستی درحوزه ی اعتیاد، در سه محور پیشگیری اولیه از اعتیاد، درمان و کاهش آسیب معتادان و توانمندسازی بهبودیافتگان فعالیت می کند، افزود: اکثر خانواده ها فاقد مهارت شیوه ی برخورد با فرزندان در ارتباط با اعتیاد هستند، بنابراین بحث آگاه سازی و حساس سازی برنامه‌های اجتماع محور در جامعه ی فعلی ما حائز اهمیت است. 

وی با اشاره به این‌که تمامی مردم در برنامه ی آگاه سازی جزو جامعه ی هدف اداره کل بهزیستی استان هستند، گفت: افراد از محیط های شهری، محلات حاشیه نشین، آموزشی، دانشگاه ها، مدارس و کارگری و کارمندی، محیط های نظامی و پادگان های آموزشی در زمینه اعتیاد با آگاه سازی توانمند می شوند. سال گذشته حدود 816 هزار نفر در استان تحت پوشش برنامه های آگاه سازی قرار گرفتند.  
ارشدزاده ادامه داد: در بحث درمان و کاهش آسیب معتادان، مراکز ترک اعتیاد با عنوان مراکز درمان سرپایی و اقامتی، سرپناه شبانه برای افراد بی خانمان، مراکز گذری، مراکز اقامتی و کمپ کوتاه مدت معتادان استان مستقر شده تا درمان افراد از طریق ارائه ی برنامه های آموزشی و مشاوره مداوم انجام گیرد. 

بهره مندی 15 هزار و 969 فرد معتاد از مراکز درمان و کاهش آسیب معتادان در سه ماه نخست سال جاری  
  
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی از استقرار مرکز گذری برای درمان معتادان در استان خبر داد و گفت: مرکز گذری برای معتادانی که بدون کنترل مواد مصرف کرده و تحت هیچ درمانی قرار نمی گیرند، به وجود آمده تا افراد از امکانات بهداشتی، آموزشی و رفاهی این مرکز استفاده کرده و همچنین برای مصون ماندن از بیماری های واگیر دار از بسته های بهداشتی برخوردار شوند و همچنین وسایل بهداشتی توسط تیم های سیار در بین معتادان توزیع می شود تا از استفاده از سرنگ های چند بار مصرف و بیماری های واگیر دار پیشگیری شود. 
  
وی با بیان این‌که در مجموع 87 مرکز ترک اعتیاد به صورت فعال در سطح استان مستقر هستند، افزود: سال گذشته 31 هزار و 500 نفر از خدمات این مراکز بهره برده و در سه ماه نخست سال جاری نیز 15 هزار و 969  معتاد از مراکز درمان و کاهش آسیب معتادان استفاده کردند. 
  
استقرار مرکز تی سی برای درمان معتادان در استان   
ارشدزاده توانمند سازی معتادان بهبود یافته را محور سوم برنامه اداره کل بهزیستی برای اعتیاد عنوان کرد و گفت: افراد بعد از درمان در مراکز سرپایی و اقامتی، توانمند می شوند. 
  
وی از استقرار مرکز تی سی برای درمان معتادان در استان خبر داد و گفت: معتادان در این مرکز اقامتی بلند مدت می توانند به مدت پنج ماه بعد از سم زدایی جهت تثبیت و بازیابی شخصیت و جامعه پذیری تحت درمان قرار گرفته و مجددا به جامعه باز گردند. 
  
بهره مندی 472 معتاد بهبود یافته از تسهیلات اشتغال زایی
  

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با اشاره به این‌که افراد پاک شده بعد از سپری شدن شش یا پنج ماه می توانند از تسهیلات اشتغال حمایت بهزیستی بهره مند شوند، خاطرنشان کرد: سال گذشته در بحث اشتغال و توانمند سازی به 472 نفر با مبلغ بیش از 62 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی ارائه شده و تعدادی نیز برای آموزش فنی و حرفه ای و کارگاه های کنار کمپ معرفی شدند. 
  
وی با بیان این‌که سال گذشته در مجموع 800 نفر از پاک شدگان از اعتیاد در زمینه اشتغال زایی و توانمندسازی مورد حمایت قرار گرفتند، افزود: در کنار اکثر کمپ های ترک اعتیاد، کارگاه های اشتغال زایی برای پاک شدگان مستقر شده تا در این مراکز افراد فعالیت کنند. 


 راه اندازی موسسه ای با عنوان باشگاه مثبت برای حمایت از بیماران مبتلا به ایدز

  وی با بیان این‌که موسسه ای با عنوان باشگاه مثبت برای حمایت از بیماران ایدز در استان راه اندازی شده است، گفت: در این مرکز افرادی که در کنار اعتیاد مبتلا به ایدز شدند مورد حمایت روحی و روانی و مالی قرار می گیرند، سال گذشته 110 نفر در این مرکز ثبت نام کردند که این تعداد در سه ماهه نخست سال جاری به 150 نفر افزایش یافته است. 
  
وی ادامه داد: در بیماری ایدز افراد امید به زندگی خود را از دست می دهند و خانواده ی فرد از لحاظ روحی و روانی دچار مشکل می شود که ما این افراد را از لحاظ حمایت اجتماعی، مالی، خدمات مشاوره ای، مددکاری و راهنمایی تحت حمایت خود قرار می دهیم. 
  
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی در بخش دیگر سخنان با بیان این‌که در حال حاضر یک کمپ بانوان در تبریز فعالیت می کند و 40 نفر از زنان معتاد در این مرکز پذیرش شده اند، افزود: تعدادی از این افراد بعد از گذراندن دوره درمان نمی‌توانند به خانواده و اجتماع باز گردند و در کمپ ماندگار می شوند، کمپ دیگری نیز در شهرستان مراغه با میانگین پذیرش 20 نفر فعالیت می کند. 
  
وی با بیان این‌که اداره کل بهزیستی استان جهت درمان هزار و 500 نفر از معتادان خانم مداخله می کند، بیان کرد: طبق برآوردها در استان ما یک الی دو درصد از اعتیاد استان را جامعه ی زنان تشکیل می دهد، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در نظر دارد تا مرکزی در کنار مرکز ماده 16 تاسیس شود. 
  
وی با بیان این‌که مرکز ماده 16 برای معتادان متجاهر با شرایط خاص در استان راه اندازی شده است، گفت: معتقدم با چنین وضعیتی، لزومی به استقرار مرکز ماده 16 برای بانوان نیست چرا که اغلب بانوان به وسیله ی درمان سرپایی درمان می شوند. 
  
ارشد زاده از فعالیت کمپ ترک اعتیاد برای جوانان زیر 18 سال در استان خبر داد و گفت: امروزه کاهش سن اعتیاد، افزایش اعتیاد در بین بانوان و افزایش گرایش از مصرف مواد مخدر سنتی به سمت مواد مخدرصنعتی و روان گردان ها به عنوان تهدیدی جدی برای جامعه محسوب می شوند. 
  

    چندقلوها تا سن شش سالگی از حمایت های بهزیستی بهره مند می شوند
  
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص حمایت از چندقلوها در استان، تشریح کرد: حمایت هایی از جمله کمک به رشد و تغذیه نوزاد، تامین شیر خشک تادوسالگی، حمایت های غیرنقدی، بسته های سبد غذایی و از هر سه ماه یک بار به خانواده های چند قلو مبلغ نقدی پرداخت می شود و سالانه نزدیک به 600 هزار تومان به ازای هر کودک کمک نقدی و ۶۰۰ هزار تومان نیز کمک غیر نقدی ارائه می شود. 
  
وی با اشاره به این‌که چندقلوها تا سن شش سالگی از حمایت های بهزیستی بهره مند می شوند، افزود: خانواده های چند قلوها از تسهیلات مسکن از طریق کمک بلاعوض، اشتغال و تسهیلات اشتغال به سرپرست خانواده حمایت می شوند. 


ارشدزاده با بیان این‌که طی چند سال اخیر در سایه تلاش، تعامل و همکاری، اداره کل بهزیستی استان به مجموعه ای فعال، پویا، با انگیزه، باشور و نشاط تبدیل شده است، یادآور شد: طبق ارزیابی استانداری در سال 94 و 95، اداره کل بهزیستی استان از لحاظ علمکرد به عنوان دستگاه برگزیده ی استان انتخاب شد و طبق ارزیابی سازمان بهزیستی کشور این اداره کل در حوزه ی معاونت مشارکت های مردمی، اشتغال، مسکن و مراکز غیر دولتی رتبه ی اول کشوری را در بین سایر استان های کشور کسب کرد. 

  
 وی با بیان این‌که بیش از 90 درصد فعالیت های این اداره کل از طریق برون سپاری و واگذاری فعالیت به بخش غیر دولتی انجام می‌شود، افزود: در حال حاضر اعتماد خیران و مردم نسبت به مجموعه ی بهزیستی افزایش یافته به طوری که در این زمینه بین سایر استان ها رتبه ی برتر کشوری را کسب کرده ایم. 
  


وی با بیان این‌که سال گذشته درمجموع 87 میلیارد و 600 میلیون تومان کمک مردمی به بهزیستی استان ارائه شده است، گفت: بخشی از این  کمک ها به صورت نقدی و خدماتی و بالای 50 درصد آن نیز به صورت کمک غیر نقدی بوده است. 


  
مدیر کل بهزیستی استان با بیان این‌که اداره کل بهزیستی استان  تمایل به همکاری با جهاد دانشگاهی دارد، افزود: طی سال گذشته تفاهم نامه های همکاری در زمینه تولید انرژی خورشیدی و در زمینه طرح مربیان قرآنی با این نهاد امضا کردیم ومعتقدم این نهاد به عنوان مرجع علمی می تواند با تحقیقات خود در راستای رسیدگی به مسائل اجتماعی جامعه کمک کند. 

  
 وی با اشاره به این‌که همگی در خصوص حل مسائل اجتماعی مسئولیت داریم، گفت: اصحاب رسانه نقش تاثیر گذار در انعکاس و حل مسائل اجتماعی دارند و می توانند با اطلاع رسانی و آگاه سازی مسائل در جهت عبرت آموزی و بازدارندگی جامعه، گام مثبتی بردارند. منبع: ایسنا