تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۵۲:۲۶ شناسه خبر : ۱۰۷۲۰۱۹

استاندار آذربایجان شرقی:

85درصد چرم کشور در تبریز تولید می‌شود/صادرات 2 میلیارد و 400 دلاری استان در سال گذشته

استاندار آذربایجان شرقی در دیدار با هیأت پارلمانی گرجستان، لغو روادید بین این کشور و ایران را نشانه‌ای از روابط عمیق و بسیار خوب دو کشور توصیف و بر افزایش حجم مبادلات تجاری دو طرف از طریق گسترش همکاری‌های مشترک تأکید کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، خدابخش اظهار داشت: گرجستان یکی از کشورهایی است که روابط خوب و عمیقی با ایران دارد و یکی از نشانه‌های آن، لغو روادید است که موجب تسهیل در تردد مردم دو کشور شده است.
وی با اشاره برخی از قابلیت‌های استان آذربایجان شرقی از قبیل آثار تاریخی و ثبت‌شده، صادرات 2.4 میلیارد دلاری، زیرساخت‌های حمل و نقل، شهرک سرمایه‌گذاری خارجی، منطقه آزاد ارس و دو منطقه ویژه اقتصادی، صنعت شیرینی و شکلات و چرم و کفش و وجود دانشگاه‌های بزرگ، ابزار امیدواری کرد رفت‌وآمد هیأت‌های سیاسی و اقتصادی موجب ارتباط بیشتر فعالان اقتصادی و تجار و سرمایه‌گذاران دو کشور و افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو طرف شود.
خدابخش، از ظرفیت‌های کشور گرجستان به‌ویژه موقعیت ترانزیتی و لجستیکی این کشور نیز یاد کرد و گفت: بازرگانان ما می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

وی بابیان اینکه یکی از آثار تاریخی و مهم تبریز منطقه ربع رشیدی بوده که وقف نامه آن به ثبت جهانی رسیده، ادامه داد: منطقه ربع رشیدی تبریز یک شهر دانشگاهی در 700 سال پیش بوده که 6 هزار دانشجو به هفت زبان زنده دنیا در آن تحصیل می‌کردند.

خدابخش بابیان اینکه تبریز به‌عنوان شهر اولین‌ها بوده و بیشتر این اولین‌ها در حوزه فرهنگی اتفاق افتاده است، اضافه کرد: تبریز با توجه به‌قرار گرفتن در جاده ابریشم سابقه دیرینه در بحث تجارت داشته و جزو یکی از قطب‌های تجاری و صنعتی کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: به لحاظ اقتصادی تنها سال گذشته 2 میلیارد و 400 دلار صادرات از استان صورت گرفت که از این میزان 500 میلیون دلار مربوط به صنایع غذایی استان مخصوصاً محصول شکلات بود.

استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: امیدواریم روابط خوب دو کشور باعث شود تا بازرگانان هر دو کشور با تجارت و سرمایه‌گذاری حجم مبادلات تجاری بین آذربایجان شرقی و گرجستان را افزایش دهند.

وی با اشاره به وجود شهرک سرمایه‌گذاری خارجی و شهرک اختصاصی صنعت چرم در استان، گفت: 85 درصد چرم کشور در تبریز تولید می‌شود و از کفش دست‌دوز گرفته تا تولید کفش‌های کارخانه‌ای با برند کشورهای اروپایی در تبریز تولید می‌شود.

خدابخش بابیان اینکه تبریز با توجه به موقعیت جغرافیایی خود دارای چند منطقه آزاد اقتصادی و تجاری است، تأکید کرد: وجود این منابع فرصتی مناسب برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری بازرگانان دو کشور با یکدیگر است.

آذربایجان شرقی در شمال غرب کشورمان از طریق مرزهای مشترک با جمهوری ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان با جمهوری های قفقاز جنوبی از جمله گرجستان ارتباط و به بازار آنها دسترسی دارد. 

نظرات

آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار
IR

سلام-آمار مشهد وتهران واصفهان و...این موضوع 85 در صد تولید چرم در تبریز را تائید نمی کند زمانی استاندار سابق آقای بیگی می گفتند نزدیک به دوازده هزار واحد صنعتی در آذربایجان شرقی در حال فعالیت است که بعدها با آمار گیری خود استانداری از تعداد صنایع (آنهم فعال نیمه فعال ورشکسته و...) مشخص شد تعداد صنایع موجود بیش از سه هزار واندی نیست مواظب باشید زیر مجموعه ....شما را سر کار نگذارند